Зенит се предаде (видео)

Шампионът на Русия Зенит няма да успее да защити титлата си. Питерци завършиха 1:1 като гост на Ростов и два кръга преди края на сезона вече изостават на 5 точки от лидера ЦСКА (Москва). Това означава, че отборът на Лучано Спалети ще остане без трофей тази година. Преди седмица Зенит отпадна на полуфиналите в турнира за Купата на Русия от Анжи, а преди това се представи разочароващо и в Шампионската лига и Лига Европа.

Интригата около титлата можеше да бъде съхранена, след като Зенит поведе още в 6-ата минута с попадение на Аксел Витсел, но гостите пропуснаха да решат мача с второ попадение и бяха наказани. Точен в 80-ата минута за Ростов беше Виталий Дяков, който реализира дузпа, отсъдена за нарушение на Вячеслав Малафеев срещу Канга Гелор.

Мачът в Ростов на Дон премина много оспорвано и домакините успешно се противопоставиха на по-класния си съперник. Публиката на "Олимп-2" оказа голяма подкрепа на футболистите на Миодраг Божович, за които равенството може да се окаже с цената на оставане в Премиер лигата.

Зенит поведе в самото начало след пробив на Хълк и центриране, пратило топката към Витсел. Белгиецът стреля слабо, но Стипе Плетикоса не можа да реагира адекватно и кълбото спря в мрежата зад гърба му. Ростов отговори с красив удар със задна ножица на Разван Кочиш, а после гол на Хълк беше отменен заради засада.

След почивката играчите на Ростов станаха още по-напористи, а Зенит пропусна няколко ситуации, от които можеше да вкара втори гол. в 80-ата минута Малафее фаулира Канга Гелор и предизвика дузпа, която Дяков превърна в гол. До края имаше много напрежение и Тимофей Калачов от домакините получи червен картон.

Със спечелената точка Ростов събра актив от 26 и прекъсна серията си от три поредни загуби. Отборът на Божович е 12-и в класирането, а следващите ги Амкар и Криля Советов имат с точка по-малко.