ЦСКА (М) победи Барса в битката на загубилите

ЦСКА (Москва) завърши на трето място в тазгодишното издание на баскетболната Евролига. В малкия финал на турнира "армейците", водени от страхотен Виктор Хряпа, надиграха Барселона Регал със 74:73 и по този начин си осигуриха бронза. Двубоят бе битка на загубилите, след като и двата тима бяха сочени като фаворити в полуфиналите, но допуснаха поражения.

И двата отбора започнаха срещата в минорно настроение, а първата четвърт не бе кой знае колко атрактивна за и без това малкото фенове в “О2 Арина”. ЦСКА бързо поведе с 5:0, а в последствие преднината достигна 9 точки – 11:2 при оставащи четири минути. Треньорът на Барселона Шави Паскуал взе добро решение, пускайки в игра младите Марко Тодорович, Алекс Абринес и Шави Рабаседа, а това даде резултат и след десет минути каталунците изоставаха само с три точки – 15:12.

Играта продължи да бъде равностойна и през втората четвърт, когато Барселона на няколко пъти изравняваше резултата, а в 16-та минута на мача дори поведе за първи път – 23:25 след кош на Джо Ингълс. Испанците бяха в очевиден подем, но до почивката “армейците” успяха да ги настигнат и двата отбора се оттеглиха при резултат 35:35.

След подновяването на срещата ЦСКА взе превес и за първи път поведе с двуцифрена разлика – 46:35 след малко повече от 22 изиграни минути. Испанците се активизираха и намалиха изоставането си след силни минути на младия Марко Тодорович, който помогна на тима си да стопи разликата до 50:44. В заключителните моменти Хуан Карлос Наваро се развихри, но руснаците запазиха лидерската позиция и след три части водеха с 59:54.

В игра за Барселона се появи сенегалският център Папа Мбайе, който обаче не успяваще да замести контузения Нейтън Джауай. Еторе Месина завъртя състава си през последната четвърт, а момчетата му умело успяваха да задържат лидерската позиция. След 35 изиграни минути те бяха напред със 67:60. Символичните гости влязоха в добра серия и се разиграха в нападение, като почти настигнаха ЦСКА - 70:68 при оставащи две минути до края на двубоя. Анте Томич и Саша Каун си размениха по един кош за 72:70, преди Хуан Карлос Наваро да наниже тройка за 72:73 по-малко от половин минута преди сирената. Аарън Джексън показа железни нерви на два пъти от наказателната линия за 74:73, а това бе и крайният изход от мача, след като Барса не успя да организира добре последното си нападение.

Виктор Хряпа бе с най-голям принос за победата, завършвайки със 16 точки, 4 борби, 4 отнети топки и 2 асистенции. Сони Уиймс остана с 14 точки, докато Аарън Джексън реализира 13.

За Барса Хуан Карлос Наваро наниза 17 точки за едва 21 минути на терена. Марко Тодорович и Анте Томич вкараха по 11 точки, а Алекс Абринес остана с 10.