Олимпиакос остави Реал в подножието на трона и дублира титлата си (видео)

Гръцкият гранд Олимпиакос (Пирея) остави Реал (Мадрид) в подножието на трона на Евролигата, след като победи испанците със 100:88 във финала на турнира, игран в "О2 Арина" в Лондон. По този начин "червените" от Атина дублираха титлата си от миналата година и станаха първият тим от 2005 насам, печелил надпреврата в два последователни сезона.

Първият кош във финала бе дело на Йоргос Принтезис, който изведе Олимпиакос напред с 2:0. Джош Пауъл и Руди Фернандес си размениха по един кош за 4:3, преди Реал да направи серия от 12-1, за да поведе с 5:15. В последствие  "Лос Бланкос" се откъснаха на два пъти на 13 точки от съперника си. Фернандес продължи наказателната си акция, извеждайки своите напред с цели 17 точки - 10:27, а това бе и резултата след 10 минути игра.
Втората четвърт започна с тройка на Перо Антич, която прерасна в серия от 8-0, благодарение на която гърците намалиха до 18:27. Миналогодишняит шампион набра скорост и след забивка на Антич се доближи на 22:29 след 16 минути игра. "Кралете" обаче успяваха да задържат преднината си, въпреки напористите опити на Олимпиакос. Първенците на Гърция даваха 110% от себе си и след отлични изяви на Ейси Лоу направиха разликата само 3 точки - 34:37 минута преди почивката. На полувремето резултатът бе 37:41, благодарение на три успешни наказателни удара на Костас Слукас.
Второто полувреме започна перфектно за Олимпиакос - Василис Спанулис наниза три тройки, а Ейси Лоу добави две точки, с което "червените" обърнаха срещата и поведоха с 48:45. Реал продължи с безидейната игра в нападение, което позволи на противника да поведе с 54:48. Руди Фернандес обаче се събуди и подкрепян от Маркъс Слоутър поведе испанците към обрат - 55:56 след 27 минути. На няколко пъти резултатът бе изравняван, а при 61:59 за Олимпиакос, Костас Слукас бе санкциониран с техническо нарушение за симулация. След 30 минути игра на таблото светеше 61:61.
Тимът от Пирея затегна защитата и допусна само една точка в първите три минути на последната четвърт, а за сметка на това заигра силно в нападение, реализирайки девет точки, включително тройка на Спанулис за 70:61, която принуди Пабло Ласо да вземе прекъсване. Реал заигра по-добре и се доближи на 5 точки (75:70), но отговорът на Олимпиакос бяха 7 поредни точки за 82:70 малко след средата на частта, а Маркъс Слоутър подобно на Слукас бе санкциониран с техническо нарушение за повторна симулация. Серхио Родригес се опитваше да държи "белите" в мача, но не получаваше особена подкрепа от останалите си съиграчи. Тройка на Василис Спанулис от осем метра минута и половина преди края сякаш сложи край и направи резултата 90:79, а крайният такъв бе 100:88.
Василис Спанулис наниза 22 точки и бе най-резултатен за победителите, докато Ейси Лоу се отчете с 20 точки. Кайл Хайнс приключи с 12, Костас Слукас с 11, а Перо Антич и Стратос Перпероглу вкараха по 11.
За Реал Руди Фернандес вкара 21, а Серхио Родригес добави 17.

ОЛИМПИАКОС - РЕАЛ МАДРИД 100:88  (10:27, 27:14, 24:20, 39:27)