Реал постави Барса на колене в зрелищен спектакъл, ще спори за девета титла

Испанските колоси Барселона Регал и Реал (Мадрид) изиграха един от най-качествените и зрелищни баскетболни двубои, виждани по европейските терени в последните години, но в крайна сметка само един си тръгна като победител. А това бе тимът на Пабло Ласо. Столичани победиха със 74:67 и така си осигуриха шанс да спорят за девета европейска купа в историята си.

Барселона стартира двубоя отлично и след силна игра на Хуан Карлос Наваро и Анте Томич успя да се откъсне напред със 16:9, като дуото реализира 12 от точки на тима до момента. Каталунците задържаха водаческата позиция и до края на частта, когато бяха напред с 18:11. И двата тима демонстрираха бърз и открит баскетбол, като треньорите Шави Паскуал и Пабло Ласо не се бояха да дадат шанс за изява на някои от по-младите си баскетболисти.

Реал се активизира и бързо заличи изоставането си с подновяването на играта. В първите две минути и половина на втората част “лос бланкос” вкараха 8 точки срещу само 2 за Барса и се доближиха на 20:19. “Блаугранас” задържаха лидерската позиция до 17-та минута, когато Реал за първи път в мача поведе – 26:27. Стрелбата от разстояние на “белите” потръгна, след което последваха още няколко смени на водача в резултата, преди Реал да дръпне с 29:33 две минути преди почивката. На полувремето мадридистите имаха аванс от 33:39.

И двата отбора бяха подкрепqни от доста колоритни агитки, като феновете на Реал не пропуснаха да засегнат болната тема на “лос кулес” относно независимостта на Каталуния, запявайки “Да живее Испания!”

Барселона отново бе в подем след започването на второто полувреме, най-вече благодарение на силните изяви на Анте Томич. Символичните домакините се доближиха на точка от съперника си – 44:45 в средата на частта, а в игра за първи път се появи контузения Нейтън Джауай. До края на третата четвърт Барса се съвзе и поведе с 51:48 след 30 минути игра.

В началото на последната част каталунците поведоха със 61:52, но Реал, организиран отлично от Серхио Родригес отговори със серия от 17-2 и обърна развоя на мача в своя полза, повеждайки със 63:69 две минути преди края. Марселиньо Уертас намали до 65:69. Момчетата на Шави Паскуал обаче така и не можаха да се съвзема и да направят нещо повече, а вечният им съперник си подари победа със 74:67.

Фелипе Рейес наниза 17 точки, докато Серхио Люл и Серхио Родригес добавиха съответно 13 и 12. Родригес остана на крачка от "дабъл-дабъл" с 9 асистенции.

За Барселона Марселиньо Уертас се отличи с 19 точки. Анте Томич завърши с 18 плюс 12 борби.

Така в неделя във финалната среща на Файнъл 4 на Евролигата сили ще премерят Реал (Мадрид) и Олимпиакос (Пирея).