Стратегът на ЦСКА Александър Томов обяви преди няколко дни, че все още не е отписал титлата през този сезон. Треньорът на армейците Стойчо Младенов пък е на мнение, че ще е истински подвиг, ако отборът успее да се класира дори за турнира Лига Европа.
Кой от двамата е прав, ще се разбере в края на май. Но от подготовката и най-вече от представянето на тима в предсезонните проверки срещу последните три съперника - Есберг, Дебрецен и Славия (Прага), до голяма степен може да се прогнозира как ще се развие пролетният полусезон за ЦСКА.
Първо трябва да споменем, че тези противници не са от най-висока класа, но не са и твърде слаби. Т.е. ако изключим Лудогорец, на нивото на останалите отбори в седмицата.
Второто важно уточнение е, че въпросните представители на Дания, Унгария и Чехия не притежават кой знае какъв спортно-технически потенциал в атака, но като цяло подобни отбори, залагащи на повече борба, единоборства и тактическа дисциплина, са трудни за побеждаване.
ЦСКА стигна до успех в два от трите си мача, което говори, че армейците имат потенциал да печелят трудни и завързани мачове - примерно срещу неудобни съперници като Черно море.
В тези срещи си пролича, че макар големите звезди на ЦСКА като Емил Гъргоров, Мартин Петров, Неманя Милисавлевич и дори един Косоко - изключително опасен при надиграване "един на един", да са в атака, далеч по-силната фаза на червените остава играта в отбрана.
Именно тя ще е и ключът към успеха за армейците през пролетта в почти всички срещи от първата седмица, а и големият им коз за спечелване на квота за Европа.
Защитната четворка в лицето на Апостол Попов, Джаксън Менди, Валентин Илиев, Жереми Фо-Поре и резервните състезатели Венци Василев и Бриан Ереро са постоянни в своите изяви. Влизат здраво в единоборствата, а повечето от тях са силни при играта с глава. Последният компонент най-вероятно ще е решаващ фактор, защото статичните положения се очертават като едно от основните оръжия на тима в атака.
Като минус за червената защита е трудното и доста често несполучливото изнасяне на топката,
най-вече при постепенна атака, но цялостно погледнато няма да е пресилено ако прогнозираме, че отбраната на ЦСКА, заедно с тази на Лудогорец, ще е най-добрата в "А" група.
Тук включваме всички футболисти на армейците - не само защитната четворка, защото дори един Мартин Петров, който е на 35 години, често хаби много сили, за да помага на левия бранител - Фо-Поре, Венци Василев или Бриан Ереро.
В предни позиции нещата обаче все още не са на нужното ниво.
Видно е, че липсва стиковка между отделнте състезатели и звена. На този етап с изявите си изпъква Емил Гъргоров, но останалите футболисти все още не са в най-добрата си форма. В това число попадат и вътрешните полузащитници Ивайло Чочев и новото попълнение Стивън Съндей. На двамата им липсват не толкова спортно-технически качества, колкото по-голяма тактическа дисциплина. Често оголват центъра на терена и осигуряват предпоставки за контраатаки на противника. Срещу Славия двамата пък се пречупиха пред грубата игра на съперника и поради тази причина през втората част Стойчо Младенов вкара биткаджиите Тодор Янчев и Борис Галчев. Чрез няколко здрави единоборства и тактически фаулове те взеха надмощие над своя противник в центъра на терена, което в крайна сметка спомогна за успеха на ЦСКА.
Ключов фактор за играта на армейците - с две типични крила, ще е намирането на точния централен нападател.
На този етап битката за титулярното място е между двама - Гуидо ди Вани и Омар Косоко. Макар да имат епизодично добри изяви, като тези на Ди Вани с Дебрецен и на Косоко срещу Славия (Прага), не може да се каже, че армейците са намерили точния човек за този пост.
Що се касае до избирането на най-добрия вариант за титулярни външни полузащитници - там нещата също трябва да бъдат коригирани. Мартин Петров се очертава като титуляр на лявото крило. Голямата звезда на ЦСКА се старае в тренировките, във всеки мач демонстрира отличното си центриране и от игрови, и от статични ситуации, но е загубил част от най-силното си качество - бързината.
За да играе Мартин на лявото крило, един от най-силните футболисти на червените през есента - Неманя Милисавлевич, ще трябва да се премести на десния фланг.
Сърбинът е борбен и напорист, но не е ясно колко време ще му е нужно, за да се приспособи към новата си позиция.
Като плюс за армейците през пролетта ще е засилената конкуренция. На пейката ще остават играчи като Марсиньо, Косоко или Ди Вани, Галчев, дори Тодор Янчев и Иван Стоянов. Това ще даде на Стойчо Младенов далеч по-сериозни опции за корекции на състава в хода на даден мач в сравнение с тези през есента. Не на последно място трябва да отчетем и проведената пълноценна зимна подготовка, нещо което не се бе случило през лятото.
Така, макар наставникът на армейците да твърди, че ще е истински подвиг ако ЦСКА се класира за Европа, внимателен поглед на нещата показва друго. Армейците имат сериозна отбрана за "А" група, превъзхождайки опоненти като Литекс, Ботев Пд и Левски, и не лоши индивидуалисти в атака.
Въпреки техните качества обаче, на този етап червените отстъпват в предни позиции на настоящите лидери Литекс и Лудогорец. Не е изключено и Ботев да успее да сглоби по-добро нападание от това на червените, но като цяло реалната и напълно постижима цел пред ЦСКА е третото място.
Програма минумум трябва да е четвъртата позиция и нито крачка назад. А ако търсим някакъв подвиг, то за такъв трябва да се смята единствено първото или второто място в крайното класиране на "А" група.