Плюшченко: Пиша си 4+

Плюшченко: Пиша си 4+

Евгений Плюшченко спечели в неделя вечер втория си златен медал от зимни олимпийски игри. Първият за него бе в Торино 2006. Има още сребро на игрите в Солт Лейк Сити 2002 и Ванкувър 2010. С последното си отличие Плюшченко изравни 82-годишния рекорд на шведския фигурист Джилис Графстром, който също има 4 медала (титли от игрите 1920, 1924 и 1928 и сребро от 1932). Евгени обаче може да подобри това постижение, ако вземе медал и в индивидуалната надпревара, която започва на 13 февруари.

- Г-н Плюшченко, лесно ли успяхте да се подготвите за финалното изпълнение в отборната надпревара?

- Забравих всички болежки по мен, а те не са малко. Успях да спя едва няколко часа, но пък сега съм доволен от свършената работа.

- Каква оценка си поставяте за показаното от вас?

- Моята лична оценка е 4+ по петобалната система. Все пък допуснах две грешки при изпълненията на салхоф и ритбергер, които наистина не очаквах. На тренировката сутринта бяхме планирали да изпълня два четворни скока, но като видях, че двамата ми основни конкуренти пропускат финала, се отказах и избрах опростения вариант. В крайна сметка в последното ми състезание направих един четворен, два тройни аксела, два тройни луца в комбинация с троен тулуп. По време на съчетанието луц с тулуп почувствах болка в гърба, но съм сигурен, че тя няма да се повтори по време на индивидуалното.

- Напрегнат ли бяхте?

- Не се тревожех толкова за моето представяне, а за това на останалите ми колеги. Те обаче показаха, че са много силни фигуристи, въпреки че някои от тях се състезават за първи път на олимпийски игри. Аз, честно казано, бях малко по-нервен от тях преди старта на финала. Ръководството на отбора избра вариант, в който всеки да играе така, че максимално да поддържа отбора, и се видя, че той проработи успешно.

- Да ви подкрепя в зала "Айсберг" бе и президентът Владимир Путин...

- Искам да благодаря на нашия президент Владимир Путин, който ни даде тези велики игри.

- Чувствахте ли енергията на публиката?

- Това е най-добрата подкрепа за нас. Когато бях на леда, просто усещах, че заедно с мен се пързалят хиляди. За първи път в живота си исках да се скрия, защото не очаквах толкова сериозна подкрепа от хората.

- Как гледате на възможността да участвате на следващата олимпиада в Пьончанг?

- Тогава ще съм на 35, но ще опитам, защо не. След Сочи ще ми трябва сериозна почивка. Ще се посъветвам с лекарите, защото може би ще трябва да ми поставят още една пластина в гърба. Преди всичко обаче искам да си почина и да бъда със семейството си.

- Може ли да се каже, че на олимпидата в Сочи дойдохте в най-добрата си форма?

- Разбира се, че е така. Подготвях се добре и след шампионата на Русия си направих правилните изводи. Показах много добро съчетание пред федерацията. Изпълних всички елементи и формата ми тръгна нагоре. Честно да си призная обаче, никога досега не ми се бе случвало да тренирам в 7,30 часа сутринта и да правя четворни скокове. Сега обаче го направих. Ако се наложеше да изпълня и два четворни, пак щях да го направя.

- Нямаше ли как да промените графика си, за да не ставате сутрин в 6?

- Имаше, но за това трябва да кажете на организаторите.

- Как разпределяте времето си в Сочи, тъй като състезателният график е доста натоварен?

- Имаме и свободни дни. Според мен при мъжете за разлика от жените има по-голям ред в почивките. Аз имах два свободни дни и си починах пълноценно.

- Имате ли шансове с усъвършенстваната си програма да се борите за медал в индивидуалната надпревара?

- Естествено, че имам. Иначе изобщо нямаше да дойда в Сочи.

- Критиката около вашето включване в състава за Сочи повлия ли ви?

- Не обръщам внимание на тези неща. Ако мисля какво казва всеки зложелател, ще полудея.

"Стандарт"

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички