Исторически успех на Русия

Русия спечели първа титла в Сочи, след триумф в отборната надпревара на турнира по фигурно пързаляне. Това е нова дисциплина, която дебютира в програмата на олимпийските игри. Руският отбор събра общ сбор от 75 точки. На второ място е Канада с 65 точки, а на трето - САЩ с 60 точки.

Сред зрителите в зала "Айсберг" беше и президентът на Русия Владимир Путин. Руският отбор беше в състав Евгени Плюшченко, Юлия Липницкая, Татяна Волосожар/Максим Транков, Екатерина Боброва/Дмитри Соловиев, Ксения Столбова/Фьодор Климов и Елена Илиних/Никита Кацалапов.

В първото състезание за деня олимпийският шампион от Торино'2006 и двукратен сребърен медалист от олимпийския игри Евгени Плюшченко спечели волната програма при мъжете със 168.20 точки. Той бе втори в кратката програма след японеца Юдзуру Ханю. Втори се класира Кевин Рейнолдс (Канада) със 167.92 точки, а трети - Тацуки Матида (Япония) със 165.85 точки. Така Плюшченко, 31-годишен, вече е двукратен олимпийски шампион. 15-годишната рускиня Юлия Липницкая спечели волната програма при жените с рекордната си за сезона оценка 141.51 точки. Така тя стана най-младата олимпийска шампионка в историята.

"Утре заминавам за Москва, където ще продължа подготовката си за индивидуалния турнир. В Сочи има отлични условия, но у дома се чувствам по-добре. Както показа отборното, тази система на подготовка е оптимална за мен", коментира Липницкая.

Втора завърши Грейси Голд (САЩ) със 129.38 точки, а трета - Валентина Маркей (Италия) със 112.51 точки. При танцовите двойки първа оценка получиха световните шампиони и олимпийски вицешампиони Мерил Дейвис и Чарли Уайт (САЩ) - 114.34 точки. Втори останаха шампионите от Игрите преди четири години Теса Въртю и Скот Моър (Канада) със 107.56 точки, а трети - представителите на Русия Елена Илиних и Никита Кацалапов със 103.48 точки.

За Русия това бе първа титла, но трети медал от Олимпиадата днес. Бронзово отличие на на 3000 метра бързо пързаляне с кънки спечели Олга Граф, а Олга Вилухина стана втора в спринта на 7.5 километра по биатлон.