Пиронкова отнесе №22 в света в Сидни

Най-добрата ни тенисистка Цветана Пиронкова се поздрави с четвърта победа на турнира в Сидни с награден фонд 710 000 долара. След трите си успеха в квалификациите, тази нощ 26-годишната пловдивчанка надигра с убедителния резултат 6:4, 6:1 румънката Сорана Кърстя, заемаща 22-о място в световната ранглиста. Пиронкова, която е с 85 позиции зад Кърстя, пречупи съпротивата на съперничката си след само 68 минути игра. Това бе втора победа от три мача за Цвети срещу Кърстя.

След като Пиронкова успя да се пребори за първия сет, във втората част 23-годишната Кърстя нямаше сили за обрат и взе само един гейм. Пиронкова загуби два пъти подаването си в мача, но реализира 5 пробива в сервиса на румънката. Двете тенисистки записаха по 2 аса, като Цвети допусна само една двойна грешка, а Кърстя - 3.

С днешния си успех Пиронкова си заработи 55 точки за световната ранглиста и 9700 долара. При нова победа тя ще вземе 100 точки и 18 200 долара.

Във втория кръг Пиронкова ще срещне "щастливата губеща" от квалификациите Варвара Лепченко. Представителката на САЩ надви в изключително оспорван мач бившата №2 в света и носителка на 2 титли от "Големия шлем" Светлана Кузнецова (Русия) с 6:3, 3:6, 7:5.

Пиронкова и 52-ата в ранглистата на WTA Лепченко са играли 4 пъти помежду си досега, като българката има 3 победи.

Снимка: Марин Маринов, Sportal.bg