Пиронкова влезе в основната схема в Сидни след драматична победа

Първата ни ракета при дамите Цветана Пиронкова се класира за основната схема на турнира в Сидни с награден фонд 710 000 долара. 26-годишната тенисистка от Пловдив надви в третия кръг на квалификациите поставената под №11 в схемата на пресявките Шахар Пеер (Израел) в много оспорван и драматично развил се мач с 6:3, 6:7 (4), 6:3 след 2 часа и 20 минути игра. Пиронкова водеше с 6:3, 4:0 срещу бившата номер 11 в света (в момента 77-а в ранглистата на WTA), но мачът се усложни и се стигна до решаващ трети сет, в който българката все пак успя да прекърши съпротивата на своята съперничка.

След като относително лесно спечели първия сет, намиращата се под номер 108 в класацията на WTA Пиронкова си осигури комфортна преднина от 4:0 във втората част и по всичко изглеждаше, че съвсем скоро ще сложи точка на спора. Нищо подобно! Пеер изравни за 4:4, след което в деветия гейм на корта се разрази страхотна битка, но в крайна сметка Пиронкова осъществи пробив за 5:4 и получи възможността да затвори мача със своя сервис. 26-годишната пловдивчанка обаче загуби подаването си и не след дълго изоставаше с 5:6. Вторият сет трябваше да се реши с тайбрек и в него Пеер бе по-добрата тенисистка, като спечели със 7:4 точки.

Драма не липсваше и в решаващата трета част. В нея Пиронкова реализира пробив за 4:2 и победата отново изглеждаше близо. Пеер обаче веднага върна пробива, но само за да се пропука в следващото си подаване - 5:3 за Пиронкова и българката имаше нов шанс да сервира за мача. Този път Цвети се справи със задачата си и се класира за основната схема.

Това бе трета победа от седем мача за Пиронкова срещу Пеер. Пловдивчанката допусна 2 двойни грешки срщу цели 6 за представителката на Израел. Асове нямаше, а българката реализира общо 7 пробива, като загуби 5 пъти своето подаване.

За това, че се пребори за място в основната схема, Пиронкова ще вземе 25 точки за световната ранглиста. Все още не е ясно срещу кого ще се изправи Цвети в първия кръг.