Турнир на талантите U14 : Зона Велико Търново - Зона Благоевград

Шампионът Селби оцеля след обрат

Защитаващият титлата си Марк Селби постигна драматична победа на 1/4-финалите на Шампионата на Обединеното кралство по снукър в Йорк, след като надделя с 6:5 фрейма срещу Бари Хоукинс. Веселяка от Лестър не показа най-добрата си игра, но въпреки това навакса изоставане от 1:3 и 3:5 части, за да заслужи място на 1/2-финалите в Йорк. Там негов съперник в събота ще бъде Рики Уолдън, който се справи с Марк Алън с 6:2 фрейма.

Селби, който е номер 2 в света в момента, започна с брейк от 54 точки, повеждайки в резултата. Хоукинс обаче спечели три поредни партии преди почивката, като освен със серията от 50 точки блесна и със сенчъри брейк от 142 точки в четвъртата част. С нов халф-сенчъри брейк от 52 точки Селби намали изоставането си след кратката почивка, но финалистът от "Крусибъл" през този сезон поднови разликата за 4:2.

Миналогодишният шампион измъкна седмата партия, след като и двамата англичанин направиха халф-сенчъри брейкове в нея. Заемащият осмото място в светoвната ранглиста Хоукинс се доближи на фрейм до победата след серия от 53 точки за 5:3. От този момент обаче Селби сякаш се посъвзе. Веселяка от Лестър стигна до равенството след брейк от 77 точки за 5:5.

Решаващият 11-и фрейм продължи 53 минути и се превърна в истинска битка на нерви и тактическо надлъгване. Хоукинс се нуждаеше от фаулове на съперника, но Селби имаше късмет с флук по жълтата топка. Въпреки че Ястреба постави коварен снукър на съперика си и получи фрий-бол, той пропусна розовата топка. След нова грешка по зелената топка малко по-късно, Хоукинс се предаде.

В друг 1/4-финален двубой Уолдън изнесе лекция на Алън. Англичанинът реализира брейкове от 66, 57, 54, 65 и 96 точки, докато северноирландецът се прояви само със серия от 62 точки в шестия фрейм.

Полуфиналният мач между Селби и Уолдън е в събота и е във формат 9 от 17 фрейма. Първата сесия започва в 15,00 часа, а втората - в 21,00 часа.