Мачерата прегази Тренто с 3:1 в супердербито на Италия! Соколов с 15 точки (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболният шампион на Италия Диатек (Тренто), където играе българската звезда Цветан Соколов, загуби супердербито на Серия А1. Момчетата на треньора Роберто Серниоти отстъпиха у дома на Кучине Лубе Банка Марке (Мачерата) с 1:3 (16:25, 25:21, 26:28, 19:25) в мач от 4-ия кръг, игран тази вечер пред над 2000 зрители в зала "Пала Тренто". По този начин Мачерата взе своебразен реванш за загубения финал за Суперкупата на Италия от трентинци преди месец.

Така шампионите останаха с 6 точки след 2 победи, 1 загуба и мач по-малко, докато Мачерата са еднолични лидери с 12 точки след 4 победи от 4 мача. В следващия 5-ти кръг Тренто са гости на Бре Ланути (Кунео). Срещата е в четвъртък (14 ноември) от 21,30 часа българско време и ще бъде предавана пряко по италианската спортна телевизия RAI Sport 1 и българската Ring.bg.

Срещата започна равностойно до 3:3, след което гостите дръпнаха с 5:3 след грешка на трентинци и контра на звездата Иван Зайцев. Разликата леко нарасна до 10:7 след нова контра на Зайцев. Играта продължи точка за точка до техническата пауза, която дойде при 12:9 за Мачерата след блок-аут на Иржи Ковар. Последва контра на разпределителя Микеле Баранович - 13:9 и тайм-аут за Роберто Серниоти и Тренто. Въпреки това, преднината на момчетата на Алберто Джулиани нарасна до 15:10 след ас на Зайцев, а след това до 18:11 след ас на Ковар и контра на полския национал Бартош Курек. Преднината на Мачерата стана 21:13 след контра на сръбския център Драган Станкович, след което спокойно взеха гейма с 25:16 след ас на Станкович.

Втората част тръгна малко по-добре за шампионите, които поведоха с 5:3 след грешка от сервис на Бартош Курек и блокада на аржентинския център Себастиан Соле. Въпреки усилията на Мачерата, разликата се запази до 12:10 след грешка от сервис на Иван Зайцев. Последваха сервис в аут на Сервис и грешка в атака на Цветан Соколов и 12:12. Трентинци успяха да си върнат преднината при 15:13 след грешка на гостите и блокада на Цецо Соколов. Разликата леко нарасна при 18:15 след бъркана топка на Иржи Ковар от Мачерата. Воденият от Алберто Джулиани тим намали до 18:19 след грешка от сервис на трентинци и блокада на Марко Подрасчанин, но домакините веднага си върнаха предимството при 21:18 след силна атака на Цецо Соколов и блокада на португалския национал Алешандре Ферейра. Двата тима продължиха равностойно до крайното 25:21 за Тренто след ас на Ферейра.

В началото на третия гейм Тренто поведе с 3:1 след блок-аут и ас на Алешандре Ферейра, но веднага последва равенство при 3:3 след грешка на португалеца от сервис и контра на Иван Зайцев. Равенството се запази до 6:6, след което Мачерата дръпна с 8:6 след грешка от сервис на Филипо Ланца и контра на Бартош Курек. Последва обрат и 10:8 за трентинци след контра от втора линия на Цецо Соколов последвана от атаки в аут на Иржи Ковар и Курек. Мачерата стигна до 10:10, но все пак техническото прекъсване дойде при минимална преднина за шампионите - 12:11 след грешка в атака на Ковар. Последва блокада на влезлия като резерва Матео Бургщалер - 13:11. Гостите от Мачерата стигнаха до поредно равенство при 13:13 след атака и мощен ас на Курек. Мачерата дори успя да излезе напред в резултата при 16:15 след силна контра на Ковар, което накара Роберто Серниоти да вземе тайм-аут. Играта продължи точка за точка до 18:18, след което последва блокада на Бургщалер и 19:18. Мачерата обърнаха при 22:21 след атака в аут на Филипо Ланца. Тренто веднага изравни при 22:22 след спорен блок-аут на Цецо Соколов. Последва бурна реакция от страна на Мачерата, което накара главния съдия да покаже червен картон на Иван Зайцев и 23:22 за домакините. Двата тима се "захапаха" в резултата до 26:26, след което възпитаниците на Алберто Джулиани измъкнаха гейма с 28:26 след атака от втора линия на Ковар и атака в аут на Цецо Соколов.

Четвъртата част стартира с грешка от сервис на американския разпределител на трентинци Донълд Съксо и контра през центъра на Драган Станкович и 2:0 за Мачерата. Разликата леко нарасна до 4:1 след силна контра на Иван Зайцев. Въпреки тайм-аута за Роберто Серниоти, преднината на Мачерата набъбна до 9:3 след три последователни блокади на Зайцев и Иржи Ковар. До техническата пауза резултатът стана 12:5 за Мачерата след грешка от сервис на Филипо Ланца. Преднината на Мачерата стана 14:6 след технично пускане на Драган Станкович. Постепенно Тренто леко стопи изоставането си до 13:18 след контра на влезлия като резерва унгарец Давид Сабо на мястото на Цецо Соколов, а след това до 18:21 след атака и мощен ас на Алешандре Ферейра. В крайна сметка Мачерата спечели гейма с 25:19 след поредна силна атака на Зайцев, а с това и мача с 3:1.

ДИАТЕК (ТРЕНТО) - КУЧИНЕ ЛУБЕ БАНКА МАРКЕ (МАЧЕРАТА) 1:3 (16:25, 25:21, 26:28, 19:25)