30-годишен рекорд падна пред мощта на Байерн (видео)

Бундеслигата има своя нов непобедим крал. Байерн (Мюнхен) с лекота надигра Аугсбург с 3:0 у дома в среща от 12-ия кръг и подобри рекорда за най-много мачове без загуба в германския елит, записвайки успех №37. Досегашното върхово постижение от 36 мача без поражение се държеше от Хамбургер ШФ и беше поставено през далечната 1983 г. Серията на най-титулувания клуб в германският футбол започна преди около година - на 3 ноември, когато баварците разбиха точно "Шпортферайн" с 3:0 в Хамбург. Седмица по-рано Байерн беше загубил вкъщи с 1:2 от Байер (Леверкузен).

Днес отборът на Джосеп Гуардиола не срещна кой знае каква съпротива от регионалния си съперник и го победи с голове на Жером Боатенг в 4-ата минута,  на Франк Рибери в 42-ата минута и на Томас Мюлер от дузпа в последните секунди. Другата добра за шампионите новина от кръга е загубата на Борусия (Дортмунд) с 1:2 във Волфсбург, което дава 4 точки аванс на мюнхенци преди дербито между двата тима в следващия кръг.

Пеп беше оставил на пейката Ариен Робен, който наскоро се възстанови от контузия и не е във върхова форма. Вместо него по дясното крило започна Марио Гьотце. Хавиер Мартинес се беше нагърбил с ролята на дефанзивен полузащитник при постройка 4-1-4-1. Филип Лаам замени травмирания Бастиан Швайнщайгер като вътрешен халф в тандем с Тони Кроос, а Марио Манджукич водеше атака за сметка на Томас Мюлер.

В 3-ата минута Манджукич се измъкна сам срещу вратаря на Аугсбург, но Марвин Хитц напусна полето си и успя да избие топката от краката на нападателя. Кълбото обаче достигна до играч в червено, който стреля почти от центъра. Със сетни усилия стражът на гостите съумя да избие в корнер. При последвалото центриране Данте свали с глава към Боатенг, който беше оставен сам пред Хитц и с впечатляващ удар изстреля топката под гредата - 1:0. Съдиите обаче сгрешиха, тъй като при атаката преди корнера имаше засада на Манджукич, която не беше маркирана.

Попадението успокои домакините и те заиграха още по-уверено. В 42-ата минута Рибери доказа, че заслужава "Златната топка", след като от фаул безкомпромисно заби топката под гредата за 2:0.

Още тук стана ясно, че всичко в този сблъсък е решено и през второто полувреме шампионите видимо свалиха темпото и пазеха силите си, без обаче нито за миг да са предоставили инициативата на гостите. В 66-ата минута Робен се завърна в игра под бурните овации на "Алианц Арена", като смени Гьотце.

В 73-ата минута Манджукич не успя да вкара трети от гол от няколко метра. В продължението на редовното време съдията отсъди дузпа в полза на Байерн, след като Матиас Остържолек спря топката с ръка. Положението беше спорно за това, че защитникът може би беше извън наказателното поле. Наставникът на Аугсбург Маркус Вайнцийрл бурно протестира, заради което беше изгонен. От бялата точка Мюлер беше точен за крайното 3:0.

Статистиката в края на срещата показа, че тимът на Гуардиола е отправил цели 23 изстрела във вратата на съперника. Отборът впечатли също така с цели 72% владеене на топката срещу скромните 28% на сметката на Аугсбург.

През следващия уикенд има пауза в Бундеслигата. Битката се подновява след две седмици, като очакваният с огромен интерес сблъсък с Борусия на "Сигнал Идуна Парк" е на 23 ноември (събота) от 19,30 часа.