Равносметката на БФ Бокс след успешното Европейско първенство в Сърбия

Чешката крепост не издържа напора на еврошампиона (видео)

Победителят от последното издание на Шампионската лига Байерн (Мюнхен) безпроблемно се класира за осминафиналите на турнира. Баварците запазиха стопроцентовия си актив след минимална победа с 1:0 при гостуването си на Виктория (Пилзен). Отборът на Джосеп Гуардиола срещна доста трудности с коравите чехи и стигна до трите точки чак в 65-ата минута с гол на влезлия като резерва Марио Манджукич.

Пеп Гуардиола направи две промени в сравнение със състава, който разби с 5:0 чехите на "Алианц Арена". Сред титулярите ги нямаше контузения Ариен Робен и Марио Манджукич. Томас Мюлер започна на върха на атаката в схема 4-1-4-1, а Марио Гьотце замени Робен на десния фланг. Останалите в средата на терена за баварците бяха Бастиан Швайнщайгер, Тони Кроос и Франк Рибери. Пред защитата действаше капитанът Филип Лаам, а най-любопитен беше изборът на Гуардиола да пусне като двойка централни бранители ветерана Даниел Ван Буйтен и Диего Контенто.

Баварците стартираха с очакван натиск, но домакините показаха, че нямат никакво намерение да се дадат без бой. Вратарят Матуш Козачик спаси няколко удара на Мюлер, Гьотце и Рибери, а бранителите пред него правеха всичко по силите си, за да не позволят на футболистите на Байерн да излизат на чисти позиции. Въпреки това, в средата на полувремето гостите вече бяха отправили шест удара в очертанията на вратата.

Козачик продължаваше да прави чудеса и се справи с коварен шут на Швайнщайгер. В 36-ата минута Виктория дори можеше да поведе, но Милан Петържела не можа да засече по най-добрия начин топката след перфектно центриране от левия фланг.

След почивката Байерн заигра по-сериозно и за чехите стана много трудно. Удар на Гьотце беше изчистен малко пред голлинията, а после Ван Буйтен с глава прати топката на сантиметри от вратата. В 56-ата минута Рибери излезе сам срещу Козачик, но отново не успя да преодолее стража на Виктория.

Гуардиола направи двойна смяна след час игра и пусна Хави Мартинес и Манджукич на местата на Швайнщайгер и Мюлер. Хърватският нападател имаше нужда само от няколко минути, за да се разпише. Той се извиси след чудесно центриране на Лаам и въпреки намесата на Козачик, откри резултата.

До края Байерн се стремеше да задържа топката, а домакините нямаха сили за финален щурм. По този начин чешкият тим остана без спечелена точка, но все още има шансове да се пребори с ЦСКА (Москва) за третото място и да продължи в Лига Европа.

ВИКТОРИЯ (ПИЛЗЕН) - БАЙЕРН (МЮНХЕН) 0:1 (0:0)
0:1 Mанджукич (65)