Статични положения провалят Лудогорец - орлите аут от ШЛ след нова загуба от Базел (видео + галерия)

Шампионът на България Лудогорец падна с 0:2 при гостуването си на Базел в мач-реванш от плейофния кръг на ШЛ и след общ резултат 2:6 в полза на швейцарците се сбогува с участието си в най-комерсиалния клубен турнир в света.

През по-голямата част от мача орлите бяха равностойни на своя съперник, но допуснаха две груби грешки след изпълнения на корнери от страна на швейцарците, което се оказа фатално за крайния изход на двубоя.

Домакините осигуриха своя успех с попадения на Фабиан Фрай, разписал се в началото на мача, а в 79-та минута резервата Филип Деген оформи крайното 2:0.

Наставникът на орлите Стойчо Стоев направи три промени в сравнение с мача от миналата седмица. Получилият червен картон Жуниор Кайсара бе заменен от Шоко, Теро Мантула игра вместо Александър Барт, а Даниел Абало отстъпи мястото си на звездната покупка Вирджил Мисиджан.

Срещата на "Санкт Якоб Парк" започна равностойно, но домакините откриха резултата още при първото си по-сериозно положение. В 11-та минута Базел получи право да изпълни корнер. Центрирането бе на първата греда, топката мина през четирима бранители на орлите и попадна в непокрития Фабиан Фрай, който вкара от метър с глава на празна врата.

Пет минути по-късно Базел можеше да вкара втори гол. Сио напредна по дясното крило и след прецизен изстрел по земя изпрати топката в дясната греда.

В 23-та минута българският шампион организира добра атака. Минев намери Марселино на границата на малкото наказателно поле на Базел, но последвалото подаване на бразилеца бе избито в корнер. След неговото изпълнение последва меле, но шут на Безяк попадна в тялото на противников играч.

В 33-та минута Лудогорец пропиля отлична възможност да изравни. Шоко центрира брилянтно към Безяк, който бе оставен непокрит в наказателното поле на домакините, но нападателят стреля от 10-11 метра в аут.

След почивката темпото на игра спадна и през първите 20 минути на втората част играта бе равностойна, но далеч по-безинтересна в сравнение с тази от първото полувреме.

Така се стигна до 79-та минута, в която Базел отбеляза втори гол чрез резервата Филип Деген. Футболистът на домакините се възползва от груба грешка на българската защита, която отново не се ориентира добре при центриране от корнер и почти паднал вкара с боц в горния ляв ъгъл на българската врата.

До края на срещата Лудогорец можеше да получи и трето попадение, но в 88-та минута добра комбинация между Диас и Делгадо завърши с извеждащ пас на втория към Щокер, но халфът не успя да реализира останал очи в очи с българския страж Владо Стоянов.

Въпреки отпадането от ШЛ, Лудогорец няма да прекрати изявите си в Европа през този сезон, тъй като с елиминацията на Партизан в предишния кръг вече си бе гарантирал участие в груповата фаза на ЛЕ, където ше изиграе поне още шест двубоя срещу класни съперници.

БАЗЕЛ - ЛУДОГОРЕЦ 2:0
1:0 Фабиан Фрай 11
2:0 Филип Деген 79

БАЗЕЛ: Зомер; Фосер, Шер (53-Сауро), Айети, Сафари (77-Филип Деген), Джака, Ф. Фрай, Диаз, Салах (70-Делгадо), Щокер, Сио

ЛУДОГОРЕЦ: Владислав Стоянов, Шоко, Козмин Моци, Теро Мантула, Йордан Минев, Светослав Дяков, Христо Златински (59-Ешпиньо), Иван Стоянов (86-Витиня), Марселиньо, Вирджил Мисиджан (73-Александров), Роман Безяк

Жълти картони: Шер, Айети, Салах (Базел); Моци (Лудогорец)

СЪДИЯ: Уилям Колън (Шотландия)
СТАДИОН: "Санкт Якоб Парк", Базел