Югозападна Трета лига: Костинброд - Миньор (Перник) 0:1

Надеждата угасна! Базел се оказа твърде висока топка за Лудогорец (видео + галерия)

Отборът на Базел се оказа твърде висока топка за Лудогорец. Шампионът на България загуби с 2:4 първия плейоф в Шампионската лига. Срещата се състоя на националния стадион "Васил Левски" пред повече от 17 000 зрители.

Реваншът е във вторник в Швейцария. Точни за българите в днешния двубой бяха Марселиньо (29) и Иван Стоянов (50). За гостите се разписаха на два пъти Салах (12,59), Сио (63) и Шер (83).

Въпреки допуснатото поражение, Лудогорец в никакав случай не бива да се срамува от показаното на терена. Възпитаниците на Стойчо Стоев дадоха максимума от своите възможности и бяха равностойни на своя именит съперник.

Меко казано колеблива защита, която допусна доста грешки и множеството пропуски провалиха "орлите". Иначе в офанзивен план "зелените" успяха да сътворят няколко доста смислени атаки, които изправиха на крака многобройната публика на националния стадион.

Като цяло обаче ясно пролича, че класата на Базел е по-висока. Българите определено са по-техничният тим, но очевидно това не е достатъчно за един отбор да играе в груповата фаза на най-комерсиалния турнир. Изисква се още правилна постройка, търпение, постоянство, тактическа грамотност, физическа мощ и желязна психика. Компоненти, върху които Лудогорец трябва да работи.

Мачът стартира по отличен начин за тима на Базел, който поведе в 12-ата минута. Попадението реализира Салах. Футболистът се възползва от грешка на Александър Барт, който тръгна да тегли за засада и с хубав удар по диагонала не остави шанс на Владислав Стоянов.

Радостта на постоянния участник в групите на ШЛ бе твърде кратка. В 23-ата минута Марселиньо показа висока класа и самочувствие. Бразилецът бе изведен от Роман Безяк под ъгъл сам срещу вратаря и с техничен прехвърлящ удар прати кълбото в мрежата.

Попадението даде допълнителни сили на възпитаниците на Стойчо Стоев и Лудогорец започна да поглежда по-смело към вратата на противника. В 37-ата минута "зелените" бяха близо до отбелязване на втори гол. Иван Стоянов влезе в наказателното поле, преодоля на скорост прекия си пазач и стреля силно с левия крак, но за късмет на гостите топката попадна право в стража Зомер.

В даденото от съдията продължение за първото полувреме Даниел Абало направи сериозен пропуск. Иван Стоянов подаде към своя съотборник, който въпреки че бе оставен непокрит в близост до вратата не успя да вкара второ попадение, пращайки кълбото високо над напречна греда.

Втората част започна по-коренно различен начин. Този път първи се радваха българите. В 50-ата минута Стоянов взриви трибуните след като отбеляза за 2:1. Фланговият футболист записа името си сред голмайсторите със силен удар, който попадна в десния ъгъл в швейцарската врата.

Базел обаче успя бързо да се върне в мача. В 59-ата минута Салах изкочи сам срещу Стоянов и вкара за 2:2. При положението остана съмнение за засада, но повторенията показаха, че такава няма. Четири минути по-късно гостите поведоха в резултата, отбелязвайки трети гол. Този път точен бе Сио, който пусна топката покрай стража Стоянов.

В 70-ата минута Марселиньо се озова непокрит на 3-4 метра от противниковата врата и стреля с глава, но топката излезе в аут. Секунди по-късно и Барт се нареди на опашката с пропускащи.

Французинът майсторски се освободи от опеката на противников състезател и се озова на няколко метра от голлинията. Бранителят сякаш се уплаши и стреля припряно, и съвсем логично не успя да намери очертанията на вратата.

Оттук до края на двубоя на терена имаше само един отбор - този на Базел. В 79-ата минута Салах можеше окончателно да сложи точка на спора, но Стоянов показа завиден рефлекс и извади коварен удар на Салах по земя.

Така се стигна до 83-ата, когато Шер оформи крайното 2:4. След бърза контраатака, Йордан Минев се подхлъзна и остави Салах сам срещу Владислав Стоянов.

Върналият се назад Жуниор Кайсара го фаулира, заради което съдията отсъди дузпа и вдигна на играча червен картон. Шер застана зад топката и не сгреши. По този начин той попари надеждите на "орлите" за пробив в групите на Шампионска лига.

ЛУДОГОРЕЦ - БАЗЕЛ 2:4