"Българският" Томис изненада Пиаченца с 3:2 на старта на ШЛ (ГАЛЕРИЯ)

Волейболният шампион и носител на Купата на Румъния Томис (Констанца), който е воден от българският треньор Мартин Стоев, започна с малко изненадваща победа участието си в тазгодишната Шампионска лига. Волейболистите на Томис, сред които разпределителя на националния ни отбор Андрей Жеков, Станислав Петков и българинът с италиански паспорт Венцеслав Симеонов, успяха да се наложат драматично като гости над италианския Копра Арделия (Пиаченца), чийто капитан е друг българин с италиански паспорт - Христо Златанов, с 3:2 (16:25, 25:22, 27:25, 22:25, 15:12) в първи мач от Група "А", игран късно снощи пред около 2500 зрители в зала "Пала Банка".
"Българският" Томис изненада Пиаченца с 3:2 на старта на ШЛ
След равностойното начало на първия гейм Пиаченца успяха да дръпнат постепенно с 13:8 и 17:10 благодарение на ветераните си Христо Златанов и Самуеле Папи. От друга страна румънският тим допусна много грешки от сервис в атака. В крайна сметка домакините взеха гейма с убедителното 25:16. Гостите от Томис веднага забравиха загубената първа част, наложиха играта си и бързо поведоха със 7:5 и 19:15 чрез сърбина Боян Янич и Серджу Станку. Шампионите на Румъния запазиха преднината до 23:19 след атака на Станислав Петков - Балки. Наставникът на "червено-белите вълци" Андреа Радичи взе тайм-аут и направи няколко смени, но въпреки това момчетата на Мартин Стоев затвориха гейма в своя полза при 25:22 след нова атака на Станку.
Третият гейм започна по-равностойно, като Томис натискаше със сервис, а Пиаченца отговаряше със солидни блокади и бързи атаки. Резултатът се движише точка за точка, но все пак домакините дръпнаха с 14:12. Последваха силни минути за Венци Симеонов и обрат до 22:20 за румънския първенец. Италианците изравниха веднага при 22:22 благодарение на Еър Злати, след което двата тима се "захапаха" в резултата. В крайна сметка Томис измъкна трудно гейма с 27:25 след успешна атака на Станислав Петков. Пиаченца показаха решителност и характер в четвъртата част и успяха да я спечелят с 25:22 и да вкарат мача в тайбрек.
Петият решителен гейм бе много драматичен в края. Томис поведе с 8:4 след нови силни изяви на Венци Симеонов, но след това Пиаченца стопи разликата до 11:9 и 12:11 благодарение на френския национал Кевин Льо Ру и холандеца Тайс Тер Хорст. Все пак Томис запази преднината си и спечели тайбрека с 15:12 след убийствена атака на Боян Янич, а с това и мача с 3:2.
Страхотен мач за Томис изигра Венцеслав Симеонов, който е и бивш играч на Пиаченца, който стана най-полезен с 25 точки (53% ефективност в атака), а сърбинът Боян Янич се отчете с 20 точки (1 блок, 2 аса, 53% ефективност в атака, 73% позитивно и 41% перфектно посрещане) за успеха. Силен мач направи и бившият играч на КВК Габрово Станислав Петков, който реализира 17 точки (1 блок, 1 ас, 44% ефективност в атака, 31% позитивно и 31% перфектно посрещане), а разпределителят Андрей Жеков, който също игра един сезон с екипа на Пиаченца, също бе титуляр и завърши с 2 точки (1 ас) за победата.
От друга страна Христо Златанов стана втори по-резултатност за "червено-белите вълци" със 17 точки (1 блок, 64% ефективност в атака, 21% позитивно и 11% перфектно посрещане), а Кевин Льо Ру бе най-резултатен с 21 точки (2 блока и 45% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за победата.
В следващия 2-ри мач Томис е домакин на швейцарския #Драгънс (Лугано), който пък отстъпи у дома на белгийския Кнак (Рьозеларе) с 1:3 гейма, докато Пиаченца гостува на белгийците. Срещите са съответно на 20 ноември (четвъртък) от 19,00 часа българско време и на 18 ноември (вторник) от 21,30 часа българско време.
КОПРА АРДЕЛИЯ (ПИАЧЕНЦА, ИТАЛИЯ) - ТОМИС (КОНСТАНЦА, РУМЪНИЯ) 2:3 (25:16, 22:25, 25:27, 25:22, 12:15)
ПИАЧЕНЦА: Валерио Вермилио 3, Кевин Льо Ру 21, ХРИСТО ЗЛАТАНОВ 17, Самуеле Папи 10, Алексей Остапенко 6, Емануел Кохут 9 - Марио Жуниор-либеро (Тайс Тер Хорст 1, Якопо Масари 3, Лука Тенкати)
Старши-треньор: Андреа Радичи
ТОМИС: АНДРЕЙ ЖЕКОВ 2, ВЕНЦЕСЛАВ СИМЕОНОВ 25, СТАНИСЛАВ ПЕТКОВ 17, Боян Янич 20, Серджу Станку 3, Андрей Спъну 10 - Никола Росич-либеро (Разван Танасеску, Драгош Павел 1, Андрей Лаза 2)
Старши-треньор: МАРТИН СТОЕВ.

СНИМКИ: CEV.LU

ГАЛЕРИЯ от мача КОПРА - ТОМИС 2:3 - ТУК!!!