Националният шампионат V1 Challenge Bulgaria с грандиозен финал в София

Националният шампионат V1 Challenge Bulgaria  с грандиозен финал в София

Волкикар шоу, мотори, дрифт, картинг състезание с известни личности ще разтърсят полите на Витоша

На 9 ноември, неделя, София ще е домакин на финала на автомобилното състезания V1 Challenge Bulgaria. Събитието ще се проведе на открития паркинг на магазин IKEA от 13:00 до 17:00 часа. На финала на националния шампионат V1 Challenge България ще присъстват официални гости, представители на Столична община и Министерство на младежта и спорта, партньори на събитието и фенове на моторния спорт.
Публиката ще види зрелищни дрифт демонстрации, въртящи се Volkicar автомобили около Мис Автомобилизъм и нейната свита от красавици, stunt шоу с мотори, drift шоу, демонстрация с болид, както и много музика и висок адреналин. За доброто настроение по време на състезанието ще се грижат двамата водещи Стефан Хранов и Никола Тодоров.
На финала 7 пилоти ще се борят за шампионския подиум. На пистата ще излязат победителят от състезанията в Пловдив и Русе Костадин Щерев и шампионът на Варна и Стара Загора Искрен Маринов. Техничната и безотказна Диана Стоянова се състезава с много хъс сред мъжете и взима водещи позиции и сред дамите пилоти. Последователният Симеон Донов и участвалият на V1 Challenge Aзербайджан и победител в Бургас 17-годишнен Гюлхюсеин Абдулаев ще се състезават и ще се възползват от натрупания опит през годината. За трети път на пистата ще бъде и Иво Цонев, както и турският състезател Таксинтунч Тин.
Само на финала в неделя зрителите ще могат да видят и отборно картинг състезание с най-популярните български пилоти и известни личности.
Стартът на автомобилния фестивал ще бъде даден точно в 13:00 часа с Volkicar шоу. Феновете ще могат да гледат тренировката на пилотите и зрелищно Stunt шоу с мотори, последвано от първата квалификация. Drift шоу ще повдигне адреналина преди първото състезание. За първи път на пистата ще има демонстрация с болид от Формула Рено, подгрявайки публиката за второто финално състезание. Малко преди 17:00 часа ще стартира картинг надпреварата, след което ще започне церемониалното награждаване на шампионите.

Техническа информация за спортните автомобили Volkicar

Иновативната надпревара се провежда със специално създадените за състезания автомобили, наречени Volkicar, по подобие на своя създател – турският автомобилен шампион Волкан Ъшък. За дизайна им са използвани високотехнологични компютърни програми CAD CAM, Catia. До момента са произведени общо близо 100 броя в Турция. VOLKICAR има дължина 3 метра, тегло 530 кг, с една седалка, двигател с мощност 115 НР, секвенционална скоростна кутия и представлява един много бърз и подвижен състезателен автомобил. VOLKICAR притежава тръбно шаси, като окачването  е специално проектирано.

Информация за V1 Challenge България

Форматът на шампионата е разработен с цел моторният спорт да бъде достъпен и всички фенове да имат възможността да бъдат свидетели на надпреварата. Затова, за трасе се използват булеварди или централни пространства в градовете. Феновете стават свидетели на цялото състезание, както и на екстремни и атрактивни демонстрации от популярни гост пилоти и забавни активности от партньори и каскадьори в продължение на 4 часа. Целта на шампионата е да бъде достъпен и за пилотите, които имат желание и хъс да се състезават.
Организаторите осигуряват състезателните автомобили Volkicars и тяхната подрръжка за целия шампионат. Пилотът не се грижи за сервизирането на автомобила, гуми и гориво. Преди всяко състезание пилотите само слагат ръкавиците и предпазната каска и се състезават със спортни автомобили с напълно еднакви технически показатели.

Награден фонд

В концепцията на шампионата е застъпена и силна мотивационна схема за състезателите. Чрез иновативна система за награждаване, както и чрез поддържане на високия адреналин на публиката, пилотите са призвани да дават всичко от себе си във всеки миг от надпреварата и да бъдат максимално концентрирани.
В края на всеки тур автомобилният пилот, заел първо място, получава 2000 лв, класиралият се на второ място ще бъде възнаграден с 1000 лв, а на трето - 500 лв.
Заедно с паричните награди в края на състезателния сезон на V1 Challenge България първият в генералното класиране ще грабне специална купа със златно покритие, подгласникът му - купа със сребърно и заемащият трето място – бронзов трофей.

Класиране

Класирането за целия шампионат V1 Challenge се определя чрез точки, получени по време на шестте кръга състезания. В края на всяко едно от тях автомобилният пилот, заел първо място получава 10 точки, второ място - 8 точки, трето място - 6 точки, четвърто място - 5 точки, пето място - 4 точки, шесто място - 3 точки, седмо място - 2 точки, осмо - 1 точка. След 6-ото финално състезание ще се съберат най-добрите точки от 5 състезания и пилотът, получил най-много точки ще стане победител в V1 Challenge Bulgaria. Състезателят с най-голям брой точки ще вземе титлата шампион на V1 Challenge България 2014. При равенство в събраните точки автомобилният пилот с най-много първи и втори места по време отделните турове ще бъде обявен за шампион.