Намери се кой да озапти Байерн (видео+галерия)

Четири дни след "избухването" срещу Рома в Шампионската лига Байерн (Мюнхен) беше спрян от Борусия (Мьонхенгладбах) в среща от 9-ия кръг на Бундеслигата. Дербито на "Борусия Парк" завърши 0:0, което е трети мач за първенеца без успех в първенството досега. Ако не бяха няколкото отлични намеси на Мануел Нойер, Байерн дори можеше да загуби. Националът направи пет спасявания - най-много в рамките на една среща от началото на първенството.

Борусия (Мьонхенгладбах) - Байерн 0:0

Двубоят оправда очакванията за интересен сблъсък между първия и втория в класирането, които след този кръг запазват разликата от 4 точки помежду си. Ариен Робен беше големият отсъстващ в редиците на шампионите, тъй като се оплаква от контузия в бедрото. На пейката отново бяха оставени Франк Рибери и Джердан Шакири, които се появиха през второто полувреме. Домакините от Мьонхенгладбах пък бяха без централния си защитник Тони Янтшке.

Джосеп Гуардиола се върна към постройка с четирима в отбрана, с което да се подсигури срещу активните крила на домакините Андре Хаан и Патрик Херман. Пролича си, че Робен е безценен с индивидуалните си пробиви, тъй като при негово отсъствие нямаше кой да поставя домакините под такова напрежение. Преди почивката Байерн имаше не повече от две-три положения, което си е нищо в сравнение с голедата в Рим.

Футболистите на Борусия се наредиха много добре в две линии от по четирима и затрудниха максимално гостите. В 10-ата минута Байерн можеше да поведе след далечен удар на Дейвид Алаба, който първо беше отбит от Ян Зомер и след това се удари в гредата. Това обаче си остана единственият шанс за баварците за дълъг период от тази първа част. Само късметът ги спаси от това да се окажат догонващи в резултата, когато в 34-ата минута Макс Крузе беше изведен сам срещу Мануел Нойер, но стреля слабо в ръцете му. В 41-ата минута малко не достигна на Роберт Левандовски да вкара, но топката рикошира и излезе в аут.

Отлична намеса на Нойер лиши домакините от гол в 52-ата минута. Тогава националният вратар спаси коварен удар по земя на Хаан, а при добавката Рафаел закъсня. В 59-ата минута отново Хаан остана непокрит, но нова класна намеса на Нойер запази баварската мрежа суха. Пак вездесъщият страж на Байерн трябваше да се намесва в 67-ата минута, когато топката се беше запътила зад гърба му след центриране от фал. Минута преди това пък и Мартин Щранцл внесе напрежение с удар с глава над гредата.

Байерн отговори с добра постепенна акция, в края на която Хуан Бернат беше изведен на изгодна позиция, но топката беше изстреляна във външната страна на мрежата.

Гуардиола видя изнемогващия Рафиня и го смени с Рибери в 66-ата минута. Французинът обаче изобщо не успя "да влезе" в срещата и остана в сянката на Нойер, който в 78-ата минута отрази поредния мощен удар към себе си, този път на Рафаел.

На терена за шампионите се появиха още Клаудио Писаро и Шакири. 89-ата минута можеше да се окаже "златна" за Бернат, който стреля по диагонала, но сантиметри го лишиха от попадение. В продължението последната възможност се откри пред перуанеца, но Зомер се хвърли и спаси удара му.

В сряда и на двата отбора предстоят коварни гостувания във втория кръг от турнира за Купата на Германия. Байерн излиза срещу Хамбургер ШФ, който вече веднъж спря баварците в Бундеслигата - 0:0, а Борусия ще спори с Айнтрахт (Франкфурт). Седмицата ще бъде тежка за отбора на Пеп, защото след това в събота идва ред на дербито с Борусия (Дортмунд).