Премиър Лийг 2014/15 превю: Ман Юнайтед

Премиър Лийг 2014/15 превю: Ман Юнайтед

Крал Луис, Желязното лале, Месията на Манчестър Юнайтед. Едно по-точно определение за Луис ван Гаал би било Човека с широките рамене. Холандецът със сигурност разполага с чифт здрави топки и не се свени да разкаже за тях пред всекиго, а на тезгяха той видно е изложил също нахаканост, мозък и здравословна доза его.

Всички тези качества се изискват от Ван Гаал заради наследения дупчест състав преди един сезон, в който отборът може отново да страда. Предизвикателството пред опитния наставник е да поправи бъркотията, оставена от обречения режим на Дейвид Мойс, и някак да превърне провала със 7-мото място в класиране обратно в Шампионската лига.

Това би представлявало успех, но 63-годишният спец е наясно, че и то би било трудно. Играчите на Юнайтед се изреждат да твърдят, че 21-вата титла може да бъде спечелена, а техният мениджър забележително не пее в същия глас. Ван Гаал никога няма да го каже публично, ала 4-тото място би го ощастливило напълно в края на дебютния му сезон.

Може ли това да се случи? Оценката не е окончателна до затварянето на трансферния прозорец при търсенето на двама централни защитници, централен полузащитник и поне един бек крило. В крайна сметка въпросът е кого измежду Манчестър Сити, Челси, Ливърпул и Арсенал може Юнайтед да измести, след като всички те се подсилиха впечатляващо през лятото.

Феновете на “Олд Трафърд” ще се надяват, че липсата на европейски футбол ще позволи на отбора да се съсредоточи върху лигата по подобие на Ливърпул миналия сезон, а именно вечният съперник е кандидат за изпадане от Топ 4 при загубата на Луис Суарес и ангажимента в Шампионската лига. И все пак Брендън Роджърс добави седем нови лица, може да се опре на опита от почти спечелването на титлата и ще има по-свеж Стивън Джерард след оттеглянето му от националния тим на Англия.

При по-малко от месец до затварянето на прозореца Ван Гаал доведе само Люк Шоу и Андер Ерера – и двамата набелязани от Мойс. Холандецът още не е добавил от “своите” играчи и само нападателите от потенциалната титулярна единайсеторка изглеждат убедително.

Хуан Мата като “десетка” и стрелците Робин ван Перси и Уейн Рууни (с резерва Дани Уелбек) в предлаганата от Ван Гаал схема 3-4-1-2 (или 5-2-1-2) са единици от свръхкласа, но пак има проблеми. Шинджи Кагава може да е очевиден и качествен конкурент на Мата, а мениджърът не е сигурен в японеца и вече спомена, че иска да го пробва като “шестица” или “осмица”.

Докато Рууни е естествена “десетка” и може да влезе в тази роля, в каква кондиция ще е Ван Перси през целия сезон? Може би близката му връзка с Ван Гаал ще има същия ефект като уважението на нападателя към Алекс Фъргюсън в блестящия му първи сезон в клуба. Контрааргументът е, че вече навършил 31 години и извел Холандия до 3-тото място на Мондиал 2014, Ван Перси може вече да е преминал зенита в своята кариера.

Тревогите обаче са най-силни в полузащитата и отбраната, та не бе случайно решението на Ван Гаал да премине към нова схема, при все че призна, че “не е лесно”. Чудесната форма на Дарън Флетчър на турнето в САЩ ще да го е издигнало в очите на мениджъра, но все още е нужен елитен халф. Майкъл Карик е аут за още поне два месеца с глезенна травма, а Маруан Фелаини е за продан, така че остават само Флетчър, Ерера и Том Клевърли за двете позиции в центъра.

Ерера още не е убедил достатъчно с изявите си. Добро първо полувреме срещу ЛА Галакси бе последвано от три разочароващи срещу Рома, Интер и Реал Мадрид. Клевърли си остава загадка, чиято кариера и прогрес са в застой, ала все пак е нужен заради трудността да се доведат звезди. Миналия сезон клубът можеше да предложи участие в ШЛ, а пак не сполучи на пазара. През този сезон и това не може.

Въпросителните около полузащитата се отразяват едно към едно и в центъра на защитата и на поста бек крило, където мениджърът има най-много съмнения, при все че сам наложи новата система. Патрис Евра, Рио Фърдинанд и Неманя Видич напуснаха това лято и, макар да избледняваха с времето, все пак си остават трима водещи бранители с влияние в съблекалнята, които още не са заместени.

Дали Ашли Йънг, Луис Антонио Валенсия, контузеният Рафаел да Силва и Шоу могат да са ефективни като бекове крила, предстои да видим. Засега Ван Гаал изглежда доволен, въпреки че спомена неведнъж, че при спад в резултатите ще преосмисли схемата. В лицето на Йънг и Валенсия холандецът иска от атакуващи играчи да станат защитници (екуадорецът е играл десен бек в някои случаи), а от Рафаел и Шоу иска обратното.

Макар гледката как в съвременния футбол бековете сноват напред да не е съвсем новост, задачата за Рафаел и Шоу може да е по-лека от тази на Йънг и Валенсия. Пристигналият от Саутхамптън 19-годишен талант обаче навлезе в тежък процес на обучение, приспособявайки се към живота в най-големия клуб на света.

Има още проблеми и в сърцето на отбраната. Системата на Ван Гаал изисква поне петима играчи за варианти при контузии и загуба на форма. Към момента холандецът разполага само с трима: Джони Еванс, Фил Джоунс и контузения Крис Смолинг. След като обяви младоците Тайлър Блакет и Майкъл Кийн за все още недостатъчно зрели за първия тим, Ван Гаал ще трябва да търси извън клуба. Очакваното привличане на Томас Вермален не се осъществи, а покупката на топмишената Матс Хумелс до 1 септември също е под съмнение.

Това е и една част от големия въпрос за Юнайтед преди началото на сезона на 16 август: може ли Ван Гаал да подсили достатъчно отбора за атака на големите цели? Ако отговорът е “не”, сезонът може да се окаже доста тежък.

Джейми Джаксън, “Гардиън”

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти