Младежите останаха в Дивизия А след драма с продължение

Младежкият национален отбор на България запази мястото си в елитната Дивизия А, след като надигра драматично Черна гора с 82:81 след продължение. "Лъвчетата" постигнаха втората си поредна победа на ЕвроБаскет и ще играят за разпределение на местата от 13-то до 16-то, докато черногореците ще се борят да не изпаднат в Дивизия Б.

Редовните 40 минути приключиха при резултат 75:75, а в допълнителните пет нашите се пребориха със съпротивата на съперника и стигнаха до ценната победа с точка разлика.

Черногорците имаха превес през първите 10 минути и не изпуснаха водачеството нито за минута, за да се оттеглят с аванс от 15:17, а най-голямата им преднина бе шест точки.

Българите започнаха втората четвърт силно и поведоха за първи път в мача след кош на Крис Минков за 25:23 в средата на частта. До почивката двата тима си размениха лидерската позиция няколко пъти, но все пак след 20 минути игра Черна горе бе напред с 29:34.

"Лъвчетата" направиха серия от 15-5 в първите пет минути на второто полувреме, за да поведат с 44:39, а след това не изпуснаха водачеството и след 30 минути имаха преднина от точка - 50:49.

Черногорците се вдигнаха на щурм през четвъртата част и ограничиха България до само шест точки в първите четири минути, а от своя страна реалзираха четринадесет, за да дьръпнат с 56:65. Българите обаче се бориха до последно и водени от отличния Крис Минков успяха да докарат срещата до продължение, след като именно крилото на Лукойл Академик вкара кош за 75:75 четири минути преди сирената.

В допълнителните пет минути Черна гора не поведе нито веднъж, а кошове на Везенков, Стоянов и Минков донесоха успеха на нашите. Срещата можеше да се развие и по друг начин, след като Милия Микович доближи своите на 82:81, а в ответната атака Минков изпусна два пъти от линията, но Велислав Гълъбов овладя борбата в нападение и гарантира българската победа.

Крис Минков наниза 24 точки, овладя 10 борби и направи 6 асистенции. Александър Везенков добави 20 точки и 6 борби, а Денислав Вутев прилкючи с 15 точки.

За Черна гора Милия Микович се отличи с 30 точки и 16 борби, а Никола Жижич добави 20 точки.

ЧЕРНА ГОРА (20) - БЪЛГАРИЯ (20) 81:82 (17:13, 17:16, 15:21, 26:25, 6:7)

ЧЕРНА ГОРА (20): Лука Джурович, Никола Жижич 20, Машан Върбица 5, Милия Микович 30, Владимир Мърдак (Марко Райчевич 3, Василие Вушович 14, Веселин Ковачевич 8, Милош Пайович, Милован Драшкович 1)

БЪЛГАРИЯ (20): Деян Карамфилов 10, Крис Минков 24, Николай Стоянов 7, Александър Везенков 20, Велислав Гълъбов (Ивко Ивков, Николай Маринов, Васил Михайлов 6, Николай Грозев, Денислав Вутев 15)