Младежите започнаха ЕвроБаскет с поражение от Полша

България започна участието си на ЕвроБаскет за младежи Дивизия А със загуба от Полша. На старта на шампионата в остров Крит момчетата на Петко Делев отстъпиха на 20-годишните поляци със 78:85 в двубой, който съвсем спокойно можеха да спечелят.

Полша стартира срещата по-добре, хвърляйки доста сили в защита срещу Александър Везенков, а това даде резултат – лидерът на “лъвчетата” пропусна първите си четири стрелби, а поляците постепенно се откъснаха напред в резултата, за да поведат с 13:17 след 10 минути.

Българите се разиграха през втората четвърт и водени от Везенков и Николай Стоянов се върнаха в мача. Нашите направиха серия от 15-6, изграждайки си аванс от 28:23 след 14 изиграни минути. Полша все пак успя да изравни и след равностойни заключителни минути на полувремето двата тима се оттеглиха на почивка при резултат 36:36.

България започна второто полувреме отлично и бързо си изгради преднина от четири точки – 45:41 след близо 25 минути игра. В оставащите пет минути обаче родните таланти бяха ограничени до едва осем точки, а Полша от своя страна реализира шестнадесет и водеше с 53:57 след 30 минути.
Поляците задържаха преднината си и в началото на последната част и след 33 минути игра водеха с 64:65. Кош на Минков изведе България напред след кош за 66:65, а след отва Александър Везенков реализира осем поредни български точки за 74:72. Николай Стоянов направи резултата 76:72 две минути преди сирената. “Дружина полска” отново поведе след пет безответни точки и тройка на Дамиан Йешке за 76:77 минута и половина преди края. Последва грешка в нападение на нашите и пропусната стрелба, която сложи край на надеждите, а Полша спечели със 77:85.

Александър Везенков се отличи с 20 точки и 15 борби, а Николай Стоянов добави 17 точки. Деян Карамфилов завърши с 10 плюс 5 асистенции.
За Полша Ян Гржелински реализира 21 точки.
Утре българите се изправят срещу Франция.

ПОЛША (20) – БЪЛГАРИЯ (20) 85:78 (17:13, 19:23, 21:17, 28:25)

ПОЛША (20) – БЪЛГАРИЯ (20) (17:13, 19:23, 21:17, 28:25)

ПОЛША (20): Ян Гржелински 21, Дамиан Йешке 11, Миколай Витлински 16, Кацпер Радвански 13, Даниел Шимкевиц 8 (Якуб Шенк, Филип Зегзула 1, Якуб Гарбац 3, Филип Струшки 3, Кацпер Боровски 9, Якуб Патока)

БЪЛГАРИЯ (20): Деян Карамфилов 10, Крис Минков 9, Николай Стоянов 17, Александър Везенков 20, Денислав Вутев 6 (Ивко Ивков, Николай Маринов, Васил Михайлов 4, Николай Грозев 6, Ангел Пейчинов, Велислав Гълъбов 6)