възможно ли е съдийски грешки да опредeлят шампионът на Англия - гледайте "Контра"

България с втора победа над Азербайджан в Европейската лига след 3:1 (ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от "Б" националния отбор на България записаха втора победа в Европейската лига. Момичетата, които са водени от треньорския тандем Иван Петков - Радослав Бакърджиев, надиграха Азербайджан с 3:1 (19:25, 25:19, 25:17, 25:13) във втората среща помежду им от предварителна Група "А", играна тази вечер пред около едва 300 зрители в зала "Христо Ботев" в столицата.
България - Азербайджан (жени) 3:1
Следващия уикенд българките отново са домакини, но този път на Турция, която пък тази седмица играе със Словения. Мачовете между България и Турция са в събота и неделя (14 и 15 юни) от 17,00 часа отново в зала "Христо Ботев".
Първият гейм на срещата започна равностойно до 3:3, след което Азербайджан поведе с 6:3 след серия от сервиси на Анастасия Гурбанова. Техническата пауза пък дойде при 8:4 след блокада на Ирина Макаренко от азерките. Въпреки усилията на българските момичета, разликата леко нарасна при 12:7 след грешка при мрежата на Виктория Григорова, което накара наставникът на България Иван Петков да вземе тайм-аут. Независимо от това и предприетите смени, азерките запазиха преднината си до 16:11 след нова блокада на Макаренко. Последваха блок на Нася Димитрова и грешка на Макаренко - 16:13 и прекъсване за треньора на Азербайджан Александър Червяков. Това не даде ефект, последваха два аса на Нася Димитрова и 16:15. Постепенно Азербайджан си върна преднината при 22:18 след блокада и контра на Гурбанова, след което спокойно взе гейма с 25:19 след атака в аут на влязлата като резерва Габриела Цветанова.
В началото на втората част Азербайджан дръпна с 3:0 след атака на Анастасия Гурбанова и две контри на Катерина Жидкова, но българките веднага изравниха при 3:3 след две грешки на Гурбанова и ас на Виктория Григорова. Равенството се запази до 5:5, след което България дръпна с 8:5 след две грешки на азерките и контра на Мирослава Паскова. Разликата нарасна леко при 10:6 след грешка в атака на Яна Матясовска-Агаева от азерките. Момичетата на Иван Петков запазиха преднината и даже я направиха 16:11 след нов ас на Григорова и страхотна блокада на Нася Димитрова. Двата тима продължиха напълно равностойно до 22:17, след което българските момичета затвориха без проблеми гейма в своя полза при 25:19 след технично отиграване на Григорова.
Третият гейм стартира по-добре за българките, които поведоха с 3:1 след атака и блокада на Гергана Димитрова, но веднага допуснаха две грешки и 3:3. България моментално си върна преднината при 5:3 след блок-аут на Габи Цветанова и успешна контра на Гергана Димитрова. Последва ново равенство при 6:6 след атака и ас на Яна Матясовска-Агаева от азерките, но техническата пауза дойде при 8:6 за домакините след атака от краче и ас на Нася Димитрова. Постепенно Азербайджан стигна до 9:9 и даже дръпна с 10:9 след две контри блок-аут на Катерина Жидкова. Прекъсването, което поиска Иван Петков, даде желания ефект и България обърна до 13:11 след силни изяви на Мирослава Паскова и Гергана Димитрова. Разликата се запази до 16:14 след атака от втора линия на Гергана Димитрова. Постепенно преднината на България стана 19:15 след атака на Габи Цветанова и контра на Паскова. Резултатът стана 23:16 след две поредни грешки на азерките и страхотна блокада на Паскова, след което България спечели гейма с 25:17 след нова силна атака на Паскова.
Четвъртата част започна отлично за българския тим, който поведе с 3:0 след атака на Габи Цветанова, ас на Виктория Григорова и аут на Анастасия Гурбанова от азерките. До първата техническа пауза разликата нарасна до 8:3 след атака на Гергана Димитрова и нов ас на Нася Димитрова. Въпреки усилията на азербайджанските волейболистки, преднината на България се запази и даже се увеличи до 14:7 след две блокади на влязлата като резерва Силвана Чаушева и Виктория Григорова и аут на Анастасия Гурбанова от азерките. Второто техническо прекъсване пък дойде при резултат 16:10 след блок-аут на Гергана Димитрова. Последваха контри на Чаушева и Гери Димитрова - 18:10 и тайм-аут за треньора на Азербайджан Александър Червяков. Независимо от това, България спокойно спечели гейма с разгромното 25:13 след грешка на азерките, а с това и мача с 3:1.
Над всички за българския тим бе Мирослава Паскова с 19 точки (3 блока, 1 ас, 52% ефективност в атака, 50% позитивно и 36% перфектно посрещане), а Гергана Димитрова (3 блока, 1 ас, 38% ефективност в атака, 58% позитивно и 32% перфектно посрещане) и Виктория Григорова (4 блока, 4 аса и 43% ефективност в атака) добавиха по 14 точки за победата. За азерките Яна Матясовска-Агаева реализира 16 точки.
БЪЛГАРИЯ: Виктория Григорова 14, Нася Димитрова 11, Мирослава Паскова 19, Петя Баракова 1, Гергана Димитрова 14, Силвана Чаушева 2 - Жана Тодорова-либеро (Цветелина Николова, Габриела Цветанова 8, Гергана Петрова, Милена Димова)
Старши-треньор: Иван Петков
АЗЕРБАЙДЖАН: Анастасия Гурбанова 7, Айшан Абдулазимова 7, Яна Матясовска-Агаева 16, Катерина Жидкова 10, Айнур Каримова 5, Ирина Макаренко 1 - Оксана Кисельова-либеро (Улкар Каримова, Джейран Алиева, Шафагат Хабибова 1)
Старши-треньор: Александър Червяков.

Снимки: ИЛИЯ СТОИМЕНОВ, SPORTAL.BG

ГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - АЗЕРБАЙДЖАН 3:1 - ТУК!!!