Национална лига футзал: Левски - Черно море

България стартира с лесно 3:0 над Азербайджан в Европейската лига (ГАЛЕРИЯ)

Женският "Б" национален волейболен отбор на България започна с лесна победа в тазгодишното участие на страната ни в Европейската лига. Момичетата, които са водени от треньорския тандем Иван Петков - Радослав Бакърджиев, биха категорично у дома Азербайджан с 3:0 (25:15, 25:23, 25:17) в първи мач от предварителна Група "А", игран тази вечер пред около едва 250 зрители в зала "Христо Ботев" в столицата. Втората среща между двата тима е утре (7 юни) отново от 17,30 часа в зала "Христо Ботев" и ще бъде предавана пряко по БНТ 2.
България -Азербайджан (жени) 3:0
Първият гейм на срещата започна равностойно до 3:3, след което българките поведоха с 8:3 след атака на Гергана Димитрова, контра на Нася Димитрова и три последователни силни аса на Габриела Цветанова. Постепенно Азербайджан намали изоставането си до 9:11 след атака на Ирина Макаренко и блокада на Анастасия Гурбанова. Българските момичета успяха да си върнат преднината при 16:11 след нов ас на Габи Цветанова и контра на разпределителката Петя Баракова. Разликата набъбна до 23:13 след блок-аут на Цветанова, ас на Нася Димитрова и две грешки на азерките, след което България взе гейма с 25:15 след грешка в атака на Яна Матясовска-Агаева.
И втората част тръгна равностойно до 6:6, след което България дръпна с 8:6 след атака на Мирослава Паскова и контра блок-аут на Габи Цветанова. Двата тима продължиха точка за точка до 13:11, след което азерките изравниха при 13:13 след силна атака на Анастасия Гурбанова и блокада на Айшан Абдулазимова и дори поведоха с 14:13 след контра от краче на Абдулазимова. Въпреки тайм-аута за българския наставник Иван Петков, втората техническа пауза дойде при 16:14 за Азербайджан след грешка от сервис на влязлата като резерва за България Симона Димитрова. Последваха блокада на Ирина Макаренко и контра на Яна Матясовска-Агаева - 18:14 и второ прекъсване за Иван Петков. Това даде ефект и България веднага намали до 17:18 след две успешни атаки на Мирослава Паскова и аут на азерките. Българките стигнаха и до равенство при 22:22 след нова грешки на гостенките. В крайна сметка България затвори и втория гейм в своя полза при 25:23 след две атаки в аут на Катерина Жидкова.
В началото на третия гейм Азербайджан поведе с 5:2 след грешка на българската разпределителка Петя Баракова и две атаки в аут на Гергана Димитрова, което накара наставникът Иван Петков да поиска тайм-аут. Въпреки това, техническата пауза дойде при 8:3 за азерките след силна атака на Яна Матясовска-Агаева. Постепенно България успя да изравни при 11:11 след бърката топка на Айнур Каримова, грешка на Ирина Макаренко и отлична блокада на Виктория Григорова и дори дръпна с 13:11 след нови две грешки в атака на азерките. До второто техническо прекъсване резултатът стана 16:12 след поредна грешка на гостенките и контра на Габи Цветанова. Последваха аут на Анастасия Гурбанова и блокада на Нася Димитрова - 18:12 и тайм-аут за Александър Червяков. Независимо от това разликата стана 22:14 след две аса на Гергана Димитрова, след което България спокойно спечели гейма с 25:17, а с това и мача с 3:0.
Най-полезна за българския тим стана Нася Димитрова с 13 точки (3 блока, 1 ас и 69% ефективност в атака), а Гергана Димитрова (1 ас, 71% ефективност в атака, 75% позитивно и 42% перфектно посрещане) и Габриела Цветанова (2 блока, 4 аса и 33% ефективност в атака) добавиха по 11 точки за победата. За азерките Яна Матясовска-Агаева завърши със скромните 10 точки.
БЪЛГАРИЯ: Виктория Григорова 8, Нася Димитрова 13, Мирослава Паскова 7, Петя Баракова 3, Гергана Димитрова 11, Габриела Цветанова 11 - Жана Тодорова-либеро (Симона Димитрова, Гергана Петрова, Силвана Чаушева, Цветелина Николова)
Старши-треньор: Иван Петков
АЗЕРБАЙДЖАН: Анастасия Гурбанова 7, Айшан Абдулазимова 4, Яна Матясовска-Агаева 10, Катерина Жидкова 6, Айнур Каримова 5, Ирина Макаренко 3 - Оксана Кисельова-либеро (Улкар Каримова, Джейран Алиева, Шафагат Хабибова)
Старши-треньор: Александър Червяков.

Снимки: ИЛИЯ СТОИМЕНОВ, SPORTAL.BG