Иванович аут от "Ролан Гарос", Кузнецова спечели битката с Квитова

Бившата №1 в света и шампионка от 2008 година Ана Иванович отпадна от "Ролан Гарос". Поставената под №11 сръбкиня не оказа особено голяма съпротива на чехкинята Луцие Шафаржова (номер 23 в схемата) и загуби мача от третия кръг между двете с 3:6, 3:6 след 86 минути игра.

Двубоят започна равностойно, но след 3:3 Шафаржова направи серия от четири поредни гейма, с което си осигури успеха в първия сет. Във втората част 26-годишната чехкиня продължи да доминира. Тя поведе с 5:2 и не допусна обрат, за да изравни най-доброто си класиране на "Ролан Гарос" от 2007 година.

Иванович допусна 30 непредизвикани грешки срещу 18 на съперничката си, което се оказа решаващо. За място на четвъртфиналите левичарката Шафаржова ще спори с друга бивша шампионка в Париж - победителката от 2009 година Светлана Кузнецова. Поставената под №27 рускиня надделя в изключително оспорван мач над чехкинята Петра Квитова (номер 5 в схемата). Кузнецова спечели с 6:7 (3), 6:1, 9:7 след битка, продължила повече от 3 часа на централния корт "Филип Шатрие".

Квитова бе измъчвана и от травма в крака, но повече от веднъж сервираше за победата. В последния гейм на мача обаче чехкинята допусна пробив на нула. Квитова направи цели 11 двойни грешки и 65 непредизвикани - с 45 повече от Кузнецова. За рускинята това бе първа победа срещу Квитова от 4 мача.

Междувременно, бившата №1 в света и поставена под №6 Йелена Янкович също си проправи път към осминафиналите. В третия кръг тя отстрани румънката Сорана Кърстя (номер 26 в схемата) с 6:1, 6:2. По този начин сръбкинята си върна на румънката за загубата си от нея на 1/8-финалите на "Ролан Гарос" преди 5 години. В следващата фаза Янкович ще играе с италианката Сара Ерани. Поставената под номер 10 Ерани разгроми с 6:0, 6:1 Юлия Глушко (Израел).