Петкович и Халеп в битка за място на финала в Париж

За първи път в кариерата си Андреа Петкович ще играе на 1/2-финал на турнир от Големия шлем. След серията контузии, които я измъчваха през последните години, германката все пак си заслужи място сред най-добрите четири на Откритото първенство на Франция. Поставената под номер 28 в основната схема Петкович надделя с 6:2, 6:2 срещу 10-ата в схемата Сара Ерани (Италия) в 1/4-финален двубой в Париж. Така бившата номер 9 в ранглистата ще се изправи срещу Симона Халеп (Румъния), която се справи със същия резултат 6:2, 6:2 с шампионката от 2009 година Светлана Кузнецова (Русия).

Сблъсъкът между Петкович и Ерани бе изпъстрен с пробиви - цели 10. 27-годишната италианка поведе с ранен пробив за 1:0, но в четвъртия гейм Петкович го върна за 2:2. Германката взе подаването на съперничката си за 4:2, след което пропусна и един сетбол в осмия гейм. При втопрата си възможност обаче Петкович не сбърка и с нов пробив сложи край на първата част при 6:2 след 27 минути игра.

Вторият сет стартира с размяна на пробиви. Отново Ерани излезе първа напред в резултата, но германската й опонентка изравни за 1:1. Италианката, 11-а в световната ранглиста, отново направи пробив за 2:1, но спази традицията и се пропука веднага след това. Петкович доминираше в разиграванията от основната линия и принуждаваше италианката да бърка. Така се стигна до важен пробив за 4:2 в актива на германската тенисистка, след което тя трябваше да отразява поредния брейкпойнт в седмия гейм. Петкович се справи с тази задача и при 5:2 имаше мачбол, който реализира веднага. Така след 63 минути игра заемащата 27-ата позиция в ранглистата Петкович си заслужи участие на 1/2-финалите на "Ролан Гарос".

Това бе трети сблъсък между двете тенисистки и втори успех за германката.  Тя завърши срещата с 26 печеливши удара и 19 непредизвикани грешки. При Ерани уинърите бяха 11, а непредизвиканите грешки - 13. Дветете състезателки не се отчетоха с асове.

Междувременно победителката от миналогодишния "Турнир на шампионките" в София Симона Халеп демонстрира чудесна игра срещу бившата номер 2 в класацията на WTA Светлана Кузнецова. Румънката доминираше и в двата сета и логично се класира за първия 1/2-финал в надпревара от "Голямата четворка". 22-годишната румънка направи пробиви за 1:0, но в четвъртия гейм изпусна собственото си подаване. Въпреки това четвъртата в схемата Халеп нанесе своите удари за 3:2 и 5:2 и след това при собствен сервис спечели сета с 6:2. След края на първата част 28-годишната Кузнецова взе медицински таймаут, а при връщането на корта лявото й бедро бе сериозно бинтовано. Независимо от затрудненото движение по корта рускинята не се отказа от мача. Тя удържа подаването си на старта на сета, след което пропусна серия от възможности за пробив в оспорвания втори гейм.

Агресивната игра на Халеп все пак даде резултат и тя осъществи пробив за 2:1, а след това и за 4:1. В шестия гейм румънката загуби концентрация и бе пробита на нула. До края Халеп показа чудесна защита, а с още един пробив за 5:2 затвърди преимуществото си. Въпреки трите си двойни грешки в осмия гейм, румънката се поздрави с крайния успех в мача при собствен сервис след 79 минути игра. Това бе трета победа за Халеп от пет двубоя срещу Кузнецова.