Левски оцеля в ботевградския ад и е на финал за сметка на сърцат Балкан (галерия)

Левски оцеля в адската атмосфера, създадена от 4000 фенове в Ботевград и се класира за шести пореден финал в първенството, след победа със 100:93(40:24, 20:26, 10:21, 30:22)
 и съответно 3-2 в полуфиналната серия между двата тима. Балкан се бори мъжки и показа огромно сърце, въпреки че инкасира 40 точки само през първата част, но класата на американските състезатели на “сините” се оказа решаваща в ключовите моменти.

"Сините" се класираха за финалите в първенството за пета поредна година, а там отново ще се опитат да свалят Лукойл Академик от шампионския трон.

Майк Уилкинсън бе под пара от самото начало на срещата и реализира 13 от първите 19 точки на своя отобр, като Левски се откъсна напред с 11 точки – 8:19 след само пет изиграни минути. Лошите новини за Балкан идваха една след друга, след като освен слабото начало, Ноа Далман извърши три бързи нарушения и седна на пейката. Станимир Маринов свали изоставането на своя тим до 17:25, но Слободан Божович бе санкциониран с неспортсменско нарушение, след което разликата скочи до 19:31, а след 10 минути игра столичани имаха аванс от 24:40 след почти перфектна успеваемост в стрелбата.
Левски оцеля в адската атмосфера в Ботевград след победа със 100:93
През първите 10 минути играчите на Левски са вкарали 15/19 в стрелбата от игра, включително 4/4 от тройката и 6/6 от наказателната линия. Майк Уилкинсън има 17 точки за "сините, а Павел Маринов 10 за Балкан,
Домакините се съвзеха след тежката първа четвърт и водени от капитана си Павел Маринов съкратиха голяма част от пасива си. Юношата на ямболския Тигър реализира 15 точки в рамките на първите шест минути, а “зелените” направиха серия от 19-9 и се доближиха на шест точки – 43:49. Гостите очаквано взеха прекъсване, но подемът на Балкан продължи и Мартин Маринов реализира тройка за 46:51. Левски отвърна с бърза серия от шест безответни точки за 46:57, а на почивката преднината на "сините" бе 50:60.
Балкан продължи с агресивната игра както в защита, така и в нападение и това даде резултат – домакините съкратиха пасива си до 62:65 след като вкараха 12 точки срещу само 5 за Левски в първите пет минути на второто полувреме. Тройка на Павел Маринов удължи серията до 15-5 и взриви феновете в залата за 65:65 след шест изиграни минути и първо равенство в резултата от началото на първата част. Последва нова тройка – на Лоугън Стуц за 68:65 и така Балкан поведе за първи път в мача, а Станимир Маринов увеличи преднината на тима си до 70:65, преди Захариев да отбележи за 70:67, а Джоунс да изравни до 70:70 минута и половина преди края на частта. След 30 минути игра възпитаниците на Александър Тодоров имаха крехък аванс от 71:70.
В последната част домакините бяха без Станимир Маринов, който напусна заради проблеми с дясното бедро, а Левски отново поведе – този път със 73:79 след кошове на Джоунс и Чалмърс. Ботевградчани не се предадоха и пак настигнаха съперника за 81:83, преди ветеранът Джоунс да поеме отговорностт в нападение с два поредни коша за 81:88 по-малко от четири минути преди сирената. Далман върна надеждата на Балкан с кош за 83:88, но Джумейн Джоунс затвърди отличната си игра с нова тройка за 83:91 две минути преди края, а нова такава, този път на Чалмърс за 84:94 сякаш сложи точка на спора. Домакините опитаха всичко до края, но отстъпиха с 93:100.
Джумейн Джоунс бе перфектен за победителите - 29 точки, 13 борби и 1 чадър. Лайънъл Чалмърс добави 24 точки и 5 асистенции, докато Майк Уилкинсън остана със 17 точки за едва 10 минути игра. Брандън Хийт остана с 13 точки и 11 асистенции.

За Балкан над всички бе капитанът Павел Маринов със своите 37 точки. Ноа Далман добави 19 точки и 11 борби, а Станимир Маринов вкара 12 точки и направи 5 асистенции.