Миналата неделя Кей Нишикори спечели първата си титла на клей и втора за сезона, с което направи огромна крачка към Топ 10. Благодарение на успеха в Барселона японецът направи скок от пет места в световната ранглиста и вече е 12-и, само на 115 точки от десетата позиция.
Продукт на жесток подбор
В академията на Ник Болетиери, където Кей попада на 13-годишна възраст, треньорите дават на японеца необичайния прякор "Проект 45". Добре че Нишикори не е знаел за това, иначе би се почувствал като герой от филма "Универсален войник". Прозвището на малчугана е свързано с известния му сънародник Сюдзю Мацуоке, който в недалечното минало постигна победи над Сампрас, Едберг, Иванишевич и завърши кариерата си на 46-о място в световната ранглиста на АТР със спечелена една титла. Още докато активно се състезава Мацуока провежда в цяла Япония лагери за млади тенисисти, в един от които се включва и 5-годишният Нишикори.
Успехите на Кей, който е син на инженер и учителка по пиано, са приятна изненада, но както често се случва в живота, за да успееш, е нужно съдбата да ти даде шанс. Нишикори го получава от една японска компания, която решава ежегодно да предоставя на четирима млади тенисисти възможността да се обучават в световни тенис центрове. Кей не го пропуска, печели конкурса, в който участват повече от 800 тийнейджъри, и заминава за Флорида.
Прилежен ученик
Кей се проявява като прилежен ученик, въпреки че се отделя от близките си. Той не вижда родителите си и по-голямата си сестра цели пет години, през които поддържа контакт с тях само по телефона. "Академията има много играчи, но такива фанатично отдадени на своите цели в живота, като Кей, са единици, признава дългогодишният директор на школата Гейб Джарамило. - Ако тренировката започваше в 7 часа сутринта, то Кей още в 6,45 беше на корта и с нетърпение очакваше началото й. Той не се разделяше с ракетата си, може би и заради това, че само по време на тренировки мъката по семейството го напускаше."
Главният недостатък на Нишикори бил неговата неувереност и изолация. Нещата се променили в това отношение след мач на Кей срещу един от водещите играчи при юношите Филип Бестър. Японецът спечелил и от този момент нататък неговата самооценка рязко нараснала.
Прогресът
Той дебютира в АТР тура през 2007-а, а година по-късно неочаквано спечелва първата титла в кариерата си. Кей започва турнира в Делрей Бийч като 244-и в световната ранглиста, минава през ситото на квалификациите, а на полуфинала срещу Сам Куери спасява четири мачбола преди да триумфира с титлата след победа на финала над 12-ата ракета в света Джеймс Блейк. В този паметен за него ден Нишикори е на 18 години, 1 месец и 19 дни и се превръща в най-младият победител в турнир на АТР, откакто Лейтън Хюит става шампион в Аделаида през 1998 година (по онова време австралиецът е бил на 16 години, 10 месеца и 18 дни).
Японецът получава за победата чек на стойност 68 800 долара и най-накрая успява да покани на гости своите родители. "Не им се обадих нито веднъж по време на турнира. По-рано не издържах и им звънях след голяма победа, но на следващия ден винаги губех", споделя Нишикори, когото след този турнир започват да наричат Air Kei.
Рекорд след рекорд
Че той не е играч само за един турнир, Нишикори доказва съвсем скоро, когато на US Open през 2008 година става първият японец, победил играч от Топ 4. Кей печели петсетовата битка с Давид Ферер и така името му се нарежда до това на легендарния Бьорн Борг, който е последният тенисист, успял на толкова крехка възраст да изхвърли играч от четворката на американския турнир от Големия шлем. През 1973 година жертва на 17-годишния Борг става поставеният под №3 Артър Аш. Ако продължим списъка с рекордите, то Нишикори става първият от 1937 година японец, класирал се за 1/8-финалите на турнир от Големия шлем. Не е учудващо, че след този успех Кей става най-младият тенисист в Топ 100.
Податлив на травми
Кей Нишикори все повече набира скорост, но за съжаление е и податлив на контузии. Може да се каже, че на 24 години по неговото тяло няма място, което в даден момент да не го е предавало и принуждавало да се отказва от турнири. Той има само една операция - на десния лакът през 2009 година, но е измъчван от доста хронични болежки, включително на лявото коляно и десния глезен.
Работата с Ченг дава плодове
През 2010 година Кей се установява при един треньор - Данте Ботини. До този момент с японеца се занимават различни специалисти от академията на Болетиери. Тандемът се оказва успешен. Скоро Нишикори печели своята втора титла, при това пред родната публика в Токио, а през 2013 година тримуфира в Мемфис без нито един загубен сет. През декември миналата година японецът се подава на модата съвременни тенисисти да си сътрудничат с бивши звезди от тура и кани в екипа си Майкъл Ченг. Задачата на Ченг е да промени манталитета на Кей и да направи от него не само боец, но и шампион с големи букви. Отчитайки поредната победа в Мемфис, успеха в Маями и първата титла на клей в Барселона, Майкъл Ченг очевидно е успял. Той признава, че Нишикори много му напомня на самия него като млад и именно затова се е съгласил да работи с него. Дали пък Кей няма да повтори грандиозния успех на Ченг и да спечели "Ролан Гарос"?
Патриот
Кей винаги се стреми да подчертава, че Япония е неговата родина, и след големи победи се загръща в националния флаг. През 2011 година след страховитото земетресение и последвалото цунами, които отнеха живота на хиляди, Нишикори оказва помощ на своите сънародници. Той организира благотворителен футболен мач в подкрепа на пострадалите от природната стихия, в който се включват Надал, Ферер, Фелисиано Лопес, Вердаско, Джокович, Троицки, Мъри, Гаске, Мелцер и Багдатис. Надпреварата се провежда в Маями, а събраните средства са около 100 000 долара.
Фен на бейзбола
В ежедневието си Кей е много отзивчив и скромен млад мъж, за който всяко интервю е като изпит. Другата негова страст е бейзболът и, ако не е станал тенисист, Нишикори сигурно е щял да размахва бухалката. Нишикори обожава този спорт и дори наскоро се срещна с играча на Ню Йорк Метд Айк Дейвис, от когото взе няколко урока. Кей също така обича футбола и не може да живее без спагети, сладолед с вкус на ягоди и хубава музика. През 2010 година в истински хит се превръща клипче, в което Нишикори пее на караоке.
Приятелката - бивша гимнастичка
Кей не бърза да се жени, тъй като тенисът сега заема почти цялото му време. Нишикори дълго време се срещаше с японската звезда в тениса на маса Ай Фукухара, но напоследък той все по-често е забелязван в обществото с бившата гимнастичка Хонами Цубои. Преди няколко години връстничката на Кей влезе в националния отбор на Япония по художествена гимнастика, а след приключване на кариерата си получи диплом за преподавател по йога от университета Уаседа, където понастоящем и работи.
Спонсорите се редят на опашка
Кей е толкова популярен в родината си, че е невъзможно да се разходи спокойно из улиците на Токио. Спонсорите, желаещи да си сътрудничат с тенисиста, пък буквално се редят на опашка. В момента Uniqlo облича японеца, телевизионният канал WOWOW му плаща за правото да излъчва мачове с негово участие, Нишикори лети със самолети на авиокомпанията Delta, а часовници носи само на швейцарския производител Tag Heuer. Освен това той има договори още със Sony, Wilson, Weider, JACCS и Nissin, които му носят годишно приходи в размер на 10 млн. долара.
Най-добрият в краката
Кей признава, че успехите му в последно време се дължат до голяма степен на стабилизирания форхенд и сервис. Но най-голямото му преимущество над съперниците не е в това, а във фантастичната работа с краката, както отбелязва и неговият кумир от детството Федерер (б.р. в срещите помежду им Нишикори води с 2-1 победи). Неговото движения по корта е потресаващо, той може да достигне всяка топка…
Понястоящем японецът е вече 12-и в световната ранглиста и мечтае един ден да влезе в десетката, а след това и в петицата. "Знам, че ми е нужно време, но вече съм близо до целта. Увереността ми, че мога да постигна това, нараства с всеки изминал ден. Само да съм здрав", споделя той.
Sports.ru