Цецо Соколов с 18 точки, Тренто тръгна с лесно 3:0 над Латина в плейофите за 5-ото място (СНИМКИ + ВИДЕО)

Волейболният отбор на Диатек (Тренто), където играе българската звезда Цветан Соколов, започна с лесна победа в плейофите за 5-ото място в италианската Серия А1, даващо право на участие в евротурнира "Чалъндж къп" през следващоя сезон. Момчетата на треньора Роберто Серниоти биха категорично като гости Андреоли (Латина), с национала Тодор Скримов, с 3:0 (25:18, 25:17, 25:21) в първи мач от 1/4-финалите, игран тази вечер в зала "Пала Бианкини".

Така трентинци поведоха с 1-0 победи в плейофната серия. Втората среща между двата тима е следващата неделя (13 април) от 19,00 часа българско време в зала "Пала Тренто".

Първият гейм на срещата започна отлично за трентинци, които бързо поведоха с 6:1 след атака-пайп и два аса на португалския национал Алешандре Ферейра и добри изяви на Цецо Соколов. Въпреки усилията на домакините от Латина, Тренто продължи да води до 9:6 и 13:9 след поредна атака на Ферейра. Резултатът стана 18:13 след успешна атака на Филипо Ланца и ас на Соколов. Независимо от тайм-аута за наставника на Латина Дарио Симони, гостите от Тренто продължиха да контролират играта благодарение на разпределителя Джакомо Синтини и без проблеми взеха гейма с убедителното 25:18.

Втората част тръгна напълно равностойно до 8:7 след ас на Цецо Соколов. Постепенно разликата нарасна до 11:8 след грешка в атака на сръбския диагонал на Латина Саша Старович и блокада на Емануеле Бирарели. Двата тима продължиха равностойно до 15:13, след което последва ново "избухване" на Цецо Соколов и 18:13. Въпреки предприетите смени от треньора на домакините Дарио Симони, Тренто спокойно затвори гейма в своя полза при 25:17 благодарение на отличните изяви на Филипо Ланца и Алешандре Ферейра.

Сценарият се повтори и в началото на третия гейм, когато момчетата на Роберто Серниоти постепенно поведоха с 8:4 благодарение на Филипо Ланца и Цецо Соколов. Разликата се запази до 12:8 след няколко успешни атаки през центъра на аржентинския национал Себастиан Соле. Постепенно домакините от Латина успяха да намалят до 16:14, а след това дори да изравнят при 20:20 чрез белгийския център Пиетер Верхеес. Трентинци веднага си върнаха предимството при 22:20 след нови две силни атаки на Цецо Соколов, след което спечелиха гейма с 25:21 след две атаки на Ланца, а с това и мача с 3:0.

Цветан Соколов изигра поредния си силен мач за Тренто и стана най-полезен с 18 точки (2 блока, 2 аса и 48% ефективност в атака)
, а Филипо Ланца добави 15 точки (1 блок, 1 ас, 72% ефективност в атака и 57% перфектно посрещане) за победата.

От друга страна Тодор Скримов започна като титуляр за Латина, но бе сменен още в първия гейм от гръцкия посрещач Андреас Фрагос, като завърши без нито една точка. Най-резултатен за домакините пък стана Пиетер Верхеес с 11 точки.
ЛАТИНА: Давиде Канделаро 4, Даниеле Сотиле 2, ТОДОР СКРИМОВ, Пиетер Верхеес 11, Серхио Нода 6, Саша Старович 9 - Салваторе Росини-либеро (Андреас Фрагос 8, Петер Михалович 1, Матео Парис, Франческо Фортунато)
Старши-треньор: Дарио Симони
ТРЕНТО: Джакомо Синтини, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 18, Филипо Ланца 15, Алешандре Ферейра 8, Себастиан Соле 9, Емануеле Бирарели 5 - Масимо Колачи-либеро (Матео Бургщалер)
Старши-треньор: Роберто Серниоти.