Барса реши почти всичко в Париж, Суарес с унищожителна акция (видео + галерия)

Отборът на Барселона направи огромна кръчка към 1/2-финалите в Шампионската лига след категоричен успех с 3:1 като гост на Пари Сен Жермен в първи 1/4-финален сблъсък. Неймар (18) и Луис Суарес (67 и 79) изпепелиха мечтите на Лоран Блан за пробив в Европа. Попадението на Грегори ван дер Вийл в 82-ата минута е прекалено малка утеха за амбициите на парижани. Реваншът е след шест дни на "Камп Ноу", когато френският тим ще може отново да използва Златан Ибрахимович и Марко Верати. Барселона записа и победа за историята, след като стана вторият отбор с 400 гола в Шампионската лига, както и вторият тим с над 1000 попадения в евротурнирите (1001). Единствено Реал Мадрид има повече - 1016.

Лоран Блан очаквано разчиташе на Единсон Кавани като централен нападател в отсъствието на наказания Ибрахимович. Есекиел Лавеци и Хавиер Пасторе атакуваха по двете крилата. Давид Луис беше оставен на скамейката, а Маркиньос и Тиаго Силва оформиха централната двойка. Луис Енрике постави Мартин Монтоя на мястото на наказания Даниел Алвеш. Хавиер Масчерано беше предпочетен за партньор на Жерард Пике за сметка на Жереми Матийо. Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар отново дърпаха "синьо-червеното" нападение.

Срещата очаквано започна с териториално преимущество на гостите от "Камп Ноу". Парижани действаха прибрано с идеята да контраатакуват светкавично. В петата минута Жорди Алба поиска наивно дузпа и може да благодари на съдията Мартин Аткинсън, че не получи картон. В осмата минута защитата на "лос блаугранас" се пропука - Блез Матуиди намери оставения сам Пасторе, който от десет метра не уцели добре топката. Две минути по-късно Тиаго Силва се намеси ефективно след нов набег на Алба в наказателното поле.

В 14-ата на Меси му беше позволено да овладее спокойно на дъгата и да шутира. Фалцовият му изстрел беше прекрасен, топката преодоля вратаря, но се отклони от дясната греда на Сиригу. В 16-ата Максуел изрита топката неоринтирано и балонно в наказателното поле и това позволи на Неймар да шутира, макар и доста неточно.

В 18-ата отбраната на домакините отново не беше подготвена, като този път дойде и наказанието. Лео получи достатъчно пространство за рейд, потърси непокрития Неймар вляво, който мигновено насочи ниско в далечния ъгъл - 0:1. Другата тежка вест за феновете на парижани дойде мигновено след гола - капитанът Силва се отправи директно към скамейката заради травма. Чак три минути по-късно в игра се появи неговият заместник Давид Луис.

Каталунците продължиха да разиграват спокойно и да крият топката от своя противник. В 26-ата минута Неймар се прояви със серия от финтове в наказателното поле и лесно предвидим удар в близкия ъгъл. Две минути по-късно защитата на Барса изглеждаше скандално при остра акция на ПСЖ отляво. Пасът към Кавани обаче забави нападението и Масчерано направи жертвено заставане, коствало му голяма болка. В 33-ата играчите на "лос кулес" се изтеглиха хитро при фал и оставиха в засада всички устремени към топката футболисти. В 43-ата Суарес отне от Давид Луис, ала не срещна подкрепа от своите съотборници и се принуди да стреля. Топката беше лесна за вратаря Сиригу, но му причини лека травма в рамото, която обаче не му попречи да продължи.

Втората част стартира с по-нападателна игра от състава на Лоран Блан. В 49-ата минута Пасторе шутира от 23 метра, топката тупна коварно и Марк-Андре тер Стеген едва успя да избие. В 51-ата Рабио получи възможност да стреля от дъгата, но германският страж избра добра позиция и улови. При положението Андрес Иниеста получи удар от коляно в долната част на гръбначния стълб и се наложи да бъде заменен от Чави Ернандес.

В 54-ата английският рефер извади жълт картон на Меси, след като аржентинецът посегна опасно срещу Маркиньос. Ла Пулга се ядоса, че не получи нарушение секунди по-рано. В 58-ата защитата на каталунците пак не беше подготвена и получи се контраатака четирима срещу трима в полза на домакините. След подаването на Кавани Пасторе не овладя добре и притъпи нападението. В 64-ата барселонци развиха хубава контра с два паса, ала вторият не беше точен. Меси напредна, намери Неймар, след което топката не достигна до Суарес.

В 67-ата уругвайската "деветка" на Барса реализира страхотен гол. Лучо мушна топката между краката на Давид Луис, финтира още двама защитници в наказателното поле, задържа се на крака и насочи топката в долния ляв ъгъл на Сиригу. Вратарят игра с топката, но въпреки това тя влезе в мрежата - 0:2. ПСЖ отговори с брутален шут от въздуха в 69-ата минута. Кавани изстреля топката със страшна сила от 14 метра и кълбото "запали" ръкавиците на Тер Стеген. Ударът беше много мощен и добре насочен, но германският страж се отличи с брилянтна намеса. В 73-ата Меси направи техничен рейд, реши да стреля от дъгата - топката премина безопасно покрай гредата.

В 79-ата Суарес заби трети шамар в лицето на съперника и интригата се изпари. Уругваецът отново мушна топката между краката на Давид Луис, излезе сам срещу Сиригу и по майсторски начин насочи в горния ляв ъгъл на вратаря. Топката се оплете много близо до сглобката и направи попадението още по-зрелищно. В 82-ата парижани се окопитиха с щастливо попадение. Грегори ван дер Вийл шутира извън наказателното поле, а резервата Жереми Матийо сам заби топката в мрежата си, обърквайки Тер Стеген - 1:3.

В 89-ата ПСЖ пропусна великолепна възможност за втори гол. Лавеци нахлу остро в наказателното поле, Адриано успя да избие рисковано, топката попадна в Кавани, ала той стреля в краката на Матийо. Домакините изпуснаха страхотно положение за частично връщане на интригата. В 90-ата минута Меси стреля от 25-метров фал, при който Сиригу изби настрани.

Така Барса почти си осигури място на 1/2-финалите. В събота каталунците имат тежък мач от Примера с Валенсия.