Статистика, която плаши

Националният отбор на България излиза срещу Италия във важна за бъдещото на нашия тим европейска квалификация тази събота от 21:45 часа на стадион “Васил Левски”. Това е дебют за Ивайло Петев, който се спря на група от 24 футболисти за сблъсъка с “адзурите”. Както е известно, “трикольорите” имат едва 4 точки след първите четири двубоя с Азербайджан, Хърватия, Норвегия и Малта, докато тимът на Антонио Конте е с 10 и дели първото място с хърватите.

Какво е обаче моментното състояние на родните национали? Sportal.bg се обърна към безпристрастната статистика. Петев извика по 12 футболисти играещи в чужбина и “А” група? Предвид факта, че първенствата на България, Русия, Туция и Сърбия, имаха пауза и нашите футболисти водеха подготовка, формата на играчите ни едва ли е на най-доброто ниво, а някои от тях дори не помирисват терена през новата година.Националите тренират без Попов и Миланов

Бранителят на Фулъм Николай Бодуров е рекордьор по мачове от началото на 2015 година, като има близо три пъти повече официални срещи от всички свои съотборници през настоящата година. Бившият футболист на Литекс е взел участие в 17 двубоя във всички турнири с екипа на Фулъм от януари досега, с общо 1499 минути на терена.

От легионерите най-много двубои след него имат Николай Михайлов и Валери Божинов, които са взели участие в шест мача. Вратарят има шест мача по 90 минути за своя Мерсин в първенството и турнира за купата, където един от двубоите беше с продължения.  Стражът отново не пази във всеки мач, но този път, за разлика от периода му в Италия, причината не е в треньора, а във факта, че в Суперлигата имат право да играят петима чужденци. Въпреки това, след едва един официален мач преди година във Верона, този сезон той има до момента 12 мача и три хванати дузпи.Националите тренират без Попов и Миланов

Валери Божинов започна годината с два гола, след което се контузи и след един месец възстановяване се завърна в игра с нов гол в Серия “Б”, но все още няма пълни 90 минути.

Иван Бандаловски подписа с Партизан и е несменяем титуляр. Бранителят е с пет пълни мача и общо 450 минути от четири мача за първенство и един за Купата на Сърбия.

Капитанът на тима и звезда на Кубан Ивелин Попов и халфът на ЦСКА (Москва) Георги Миланов взеха участие във всичките четири мача на своите тимове след паузата. Ивайло Чочев има четири мача в Серия “А” с екипа на Палермо от началото на календарната година и всеки път е в групата. Илиян Мицански е играл в шест двубоя във Втора Бундеслига за 2015 година, но всеки път е бил резерва и е записал едва 106 минути в тях, като най-много е играл 26 минути срещу РБ Лайпциг.Националите тренират без Попов и Миланов

Един от лидерите на “лъвовете” Станислав Манолев пък има само 13 минути за Кубан в официални мачове. Той се раздели с Динамо (Москва), като се готвеше с Пирин (Благоевград) преди отново да подпише с тима на Попов.

Петър Занев е със само 29 минути за Амкар, защото доскоро лекуваше травма. Александър Тонев, който изтърпя наказанието си, няма нито една минута в 17-те официални мача на Селтик през календарната година. Младият Симеон Славчев има едва 45 минути след трансфера си Болтън, но преди това записа минути и за купата на лигата в Португалия със Спортинг.Националите тренират без Попов и Миланов

Интересното е, че футболист номер едно на България Владислав Стоянов е играчът с най-много мачове от родния елит сред избраниците на Петев. Стражът на Лудогорец има седем срещи, като в шест е играл по 90 минути, а в една влезе на почивката.

Най-малко има пък друг играч на шампионите - Александър Александров, който е с едва два двубоя. Другият централен защитник от състава на “орлите” Георги Терзиев пък е вторият играч с най-малко мачове тази пролет от 12-те избраници на Петев по родните терени. Бившият бранител на Черноморец е с три мача в “А” група и турнира за Купата на България.

Колегата на Петев - Антонио Конте, е на другата крайност. Италианецът по-скоро може да се притеснява, че някои от звездите му са изморени предвид натрупаните мачове. Четирима от петимата повикани от Ювентус например - Буфон (13), Киелини (15), Бонучи (16) и Маркизио (16), са изиграли общо 60 мача. Само те имат с 4 мача повече от всичките наши легионери взети заедно. Единствено Андреа Бардзали, който лекуваше травма в продължение на половин година, се завърна преди три седмици и записа четири мача.

Марко Верати, който трябва да замени Андреа Пирло, има цели 17 мача за Пари Сен Жермен от началото на годината, а най-малко от очакващите се да бъдат титуляри в София е записал Чиро Имобиле. Нападателят на Борусия (Дортмунд) така и не успя да се аклиматириза на “Сигнал Идуна Парк” и има едва шест мача, като три от тях са като резерва. Освен него и Бардзали, всички останали от вероятните титуляри за “Скуадра адзура” имат над 1000 игрови минути в официални срещи за 2015 година.