Манчестър Юнайтед дълго страда, но постигна целта си (видео)

Манчестър Юнайтед елиминира третодивизионния Престън на 1/8-финалите в турнира за ФА Къп след трудна победа с 3:1. Домакините изненадващо поведоха с попадение на Скот Леърд в 47-ата минута, но Андер Ерера, Маруан Фелаини и Уейн Рууни обърнаха нещата в полза на "червените дяволи". В следващата фаза на надпреварата отборът на Луис ван Гаал ще се изправи срещу Арсенал на "Олд Трафорд".

В трети пореден кръг от турнира "червените дяволи" срещнаха съперник от по-долна дивизия. Те се справиха с Йоувил Таун и Кеймбридж Юнайтед, а днес надвиха и първия шампион на Англия.

Домакините може и да бяха аутсайдери в двубоя, но техният мениджър Саймън Грейсън веднъж вече бе елиминирал Юнайтед в турнира. Преди 5 години воденият от него Лийдс сензационно спечели с 1:0 на "Олд Трафорд", преди да отпадне от Тотнъм. Тогава гола за Лийдс отбеляза Джърмейн Бекфорд, който сега е играч на Престън, но заради травма пропусна двубоя на "Дийпдейл".

В състава на Луис ван Гаал го нямаше контузеният Робин ван Перси, а атаката се водеше от Уейн Рууни и Радамел Фалкао. В защитата се завърна Люк Шоу.

Най-известното име в тима на Престън бе това на Кевин Дейвис, който дълги години беше основна фигура в Болтън.

Решението на Ван Гаал да заложи на най-добрия си състав подсказваше, че холандецът не иска да се повтаря срама срещу Кеймбридж, когато "червените дяволи" не можаха да победят четвъртодивизионния тим като гост и се стигна до преиграване. В началните минути Юнайтед имаше инициативата, но не затрудни германския страж на домакините Торстен Щукман. Първата по-опасна ситуация беше след четвърт час игра, когато Анхел ди Мария получи възможност да стреля от фаул, но прати топката покрай вратата. Малко след това Люк Шоу центрира от левия фланг към Рууни, но неговия удар беше блокиран.

Атаките на Юнайтед бяха еднообразни, а защитниците на Престън в повечето случаи успяваха да пресекат дългите пасове към Рууни и Фалкао. За цялото първо полувреме "червените дяволи" не отправиха нито един удар в очертанията на противниковата врата. Все пак, в 44-ата минута се стигна до напрежение в наказателното поле на домакините, но Том Кларк блокира Рууни.

Второто полувреме започна по възможно най-изненадващия начин - с гол за Престън. Халфът Скот Леърд напредна по левия фланг и шутира, топката се отклони от Антонио Валенсия и се оказа неспасяема за Давид де Хеа. В 52-ата минута защитата на Юнайтед отново не внимаваше и Кевин Дейвис можеше да вкара второ попадение за домакините.

Отборът на Луис ван Гаал беше притиснат до стената и се хвърли с всички сили в атака. Фалкао се стараеше много, но действаше припряно и след час игра бе заменен от Ашли Йънг. Малко преди това Щукман спаси удар на Ди Мария, който беше най-опасният футболист на Юнайтед.

"Червените дяволи" все по-лесно стигаха до стрелкови позиции и в 62-ата минута Пол Хънтингтън със сетни сили попречи на Фелаини. Изравнителното попадение обаче не закъсня. При поредната акция на гостите Ерера стреля технично и прати топката точно до гредата за 1:1. В момента на удара Уейн Рууни беше в засада и се отмести, за да не докосне топката. Футболистите на Престън претендираха, че той все пак е попречил на вратаря Щукман да види топката, но реферът Фил Дауд посочи центъра.

В 69-ата минута Пол Галахър имаше шанс да изненада Де Хеа от фаул, но шутира в аут. В 73-ата Фелаини стреля с глава, Щукман изби, но топката се върна на крака на белгиеца, който нямаше как да сбърка и Юнайтед направи пълен обрат.

До края на мача гостите контролираха събитията на терена и решиха всичко в своя полза с трети гол. Отбеляза го Уейн Рууни от дузпа в 88-ата минута. Английският национал падна в наказателното поле след съприкосновение с Щукман и сам реализира от бялата точка.

ПРЕСТЪН НОРТ ЕНД - МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД 1:3 (0:0)
1:0 С. Леърд (47)
1:1 Ерера (65)
1:2 Фелаини (73)
1:3 Рууни (88) д.