Как Челси замени пълната кесия с местния талант (видео)

Как Челси замени пълната кесия с местния талант (видео)

 Докато Челси бършеше пода със Саутхамптън в началото на мача от шампионата за отбори до 21 години на “Стамфорд Бридж” в понеделник, един от треньорите му започна да туитва интересни статистики.

Хлапетата от клубната академия, “момците под пара” според туита, вече водеха с 5:0 след само 35 минути игра срещу лидера в Премиър Лийг на това ниво с голове на Кейси Палмър, Изи Браун, Доминик Соланке и Тами Ейбрахам.

Следващият пост на Джоди Морис имаше доста по-голямо значение: 11-те избраници на наставника Ейдриан Вивийш бяха все англичани, а за капак 10 от тях бяха подбрани от района. Десет също така са и национали.

Дион Конрой, Фанкати Дабо, Джейк Кларк-Солтър, капитанът Джордан Хаутън, Палмър и Ейбрахам са родени до 20 мили отстояние от тренировъчния център на Челси – Кобъм, а Чарли Колкет, Джей ДаСилва и Соланке – на до 50 мили от Кобъм и със сигурност доста по-близо до “Стамфорд Бридж”. Само вратарят Мичел Бийни (Лийдс) и Браун (Питърбро) от титулярите бяха родени извън района на Кобъм.

Джоди Морис е един от “тях” – бивш играч на Челси, който се завърна в клуба като част от стратегията на директора на академията Нийл Баф 1/3 от треньорския състав да има истинска връзка с клуба. След необузданите харчове при бившия спортен директор Франк Арнесен, който някога хвърли 5 млн. паунда към чилийския Аудакс за Франко Ди Санто, Челси се върна към ангажимента да отглежда местния талант.

Не става въпрос съвсем за завръщане към дните, когато Морис чистеше бутонките на капитана Денис Уайз на старото тренировъчно игрище в Сипсън Лейн, Харлингтън, но все пак е някакво начало.

Мнозинството ще се съгласи, че чуждестранните футболисти украсиха Премиър Лийг в последните две десетилетия, ала никой не може да се преструва, че нахлуването им донесе успех на академията на Челси. Напоследък обаче има напредък и Жозе Моуриньо проявява интерес към долните нива както никога преди. Андреас Кристенсен, Рубен Лофтъс-Чийк и Браун бяха на пейката в големия сблъсък с Манчестър Сити в събота (1:1) и тренират повечето дни с първия отбор.

Нещата леко са се променили от първата тренировка на Джон Тери с мъжкия тим, когато смачка десния бек Дан Петреску пред другите играчи, но сега младите се учат да са професионалисти по различен начин.

По времето, когато Тери, Морис, Джон Харли, Франк Синклеър и Клинтън Елис се изкачваха нагоре, във всяка възрастова категория Челси имаше само по 8-9 футболисти. За да запълва бройката за мачове тогавашният треньор Греъм Рикс често трябваше да взема някои от най-добрите местни играчи от Западен Лондон да представляват клуба.

Имаше времена, когато Тери и Морис ги викаха да играят в един отбор с някого от играчите от първия тим в тренировъчен мач, а после трябваше да му чистят бутонките. Гонеха Уайз и други в съблекалнята в очакване на полезни за израстването им съвети и информация.

Част от тази традиция липсва в съвременността ни, в която академията на Челси е отделена от базата на мъжкия отбор. Има все пак намигване към миналото, като момчета от юношеските нива получават специални работни задачи в тримесечни цикли: чистене на съблекални, топки и пране на потници.

Отвъд тези злободневни моменти стои професионално изградена структура, окуражаваща среда за цъфтежа на младите играчи. Не им трябва много да им се напомня, че последният пробил при мъжете член на академията си остава настоящият капитан. Когато Джон Тери бе младок, се запомни с това, че винаги излизаше на тренировъчното игрище в Харлингтън по къс ръкав, без значение от времето. Тези времена са минало.

Днес младите футболисти на Челси ходят на училище на място, идват на тренировъчната база в 9 часа сутринта, преди да започнат тренировки в 10:30. Пак тренират след обяда или посещават курсове за справяне с пристрастеността към хазарт, алкохол и дрога, за да се подготвят за заплахите от живот, който може да не включва Челси. Свалят си индивидуалните планове – гидове от пет точки, изготвени в помощ на развитието на всеки играч поотделно.

Младежите показаха признаци на напредък, когато с буреносен старт пометоха отбора, ползващ се с плодовете на работа на една от най-добрите откривателски мрежи във футбола въобще – тази на Саутхамптън. След цялото това време и огромното количество прахосани за скъпи чуждестранни таланти пари Челси отново пълни младежките си отбори с местни играчи.

Само дето този път не го прави само за да запълни бройката.

Нийл Аштън, “Дейли Мейл”

Следвай ни:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички