Марек игра силно, но допусна обрат и падна с 2:3 от Ястрежебски Венгел в ШЛ (ГАЛЕРИЯ)

Волейболният първенец на България Марек Юнион Ивкони (Дупница) записа 4-а загуба в тазгодишната Шампионска лига. Момчетата на треньора Найден Найденов допуснаха обрат и отстъпиха на силния полски тим Ястрежебски Венгел (Ястрежебие-Здруй) с 2:3 (18:25, 25:18, 25:22, 18:25, 7:15) в мач от 5-ия кръг в Група "В", игран тази вечер пред около 500 зрители в зала "Арена Самоков".
Марек игра силно, но допусна обрат и падна с 2:3 от Ястрежебски Венгел в ШЛ
По този начин дупничани продължават да са на последното 4-то място във временното класиране с 3 точки след 1 победа и 4 загуби. Полският тим пък се изкачи на 2-ро място с 8 точки след 3 победи и 2 загуби и с точка повече от 3-ия - испанския КАИ (Теруел), който е със 7 точки след 2 победи и 3 загуби. Лидер и сигурен победител в групата е руският гранд Локомотив (Новосибирск), който е с 12 точки след 4 победи и 1 загуби. В последния 6-ти кръг Марек гостува именно на руснаците, докато Ястрежебски е домакин на КАИ в директен сблъсък за второто място и продължаване напред в плейофите на ШЛ. Двете срещи са във вторник (27 януари) съответно от 17,00 и 18:30 часа българско време.
Първият гейм на срещата Марек - Ястрежебски започна по-добре за полският тим, който дръпна с 8:4 след блокада и контра през центъра на Патрик Чарновски и атака в аут на Ангел Велков от дупничани. Разликата леко нарасна до 11:6 след атака на Матеуш Малиновски, което накара Найден Найденов да вземе тайм-аут. Въпреки това, момчетата на италианския треньор Роберто Пиаца направиха резултата 15:9 в своя полза след контра блок-аут на Кжиштоф Гиерчински. Марек успя да върне три точки за 15:12 след блокада на Станислав Величков и ас на Павел Душков. Все пак втората техническа пауза дойде при 16:12 за Ястрежебски след нова атака през центъра на Чарновски. Поляците запазиха преднината си до 21:16 след успешна атака на френския посрещач Гийом Кеск и блок на Гжегож Косок. В крайна сметка волейболистите на Ястрежебски спокойно взеха гейма с 25:18 след атака на Гиерчински и контра на Малиновски.
Втората част тръгна по-добре за дупничани, които бързо поведоха с 4:0 след силни изяви на Михаел Манджуков и Станислав Величков. Разликата се запази до 8:4 след пусната топка на разпределителя Гьорги Гьоргиев. Преднината на Марек стана 11:6, което принуди Роберто Пиаца да вземе тайм-аут. Двата тима продължиха равностойно до 14:9, след което последваха успешни блокади на Павел Душков и Величков за 16:9. Резултатът стана 19:11 след нова грешка от Ястрежебски, след което Марек без проблеми затвори гейма в своя полза при 25:18 след поредна грешка на поляците.
В началото на третия гейм волейболистите на Ястрежебски успяха да поведат с 8:6 до първата техническа пауза. Последваха атака през центъра на Борислав Апостолов и отлична единична блокада на Ангел Велков и 8:8. Равенството се запази до 11:11, след което последваха две атаки през центъра на влезлия като резерва за полския тим словенец Ален Пайенк и 13:11. Марек стигна до ново равенство при 15:15 след успешна атака на Павел Душков и контра блок-аут на Михаел Манджуков. Все пак техническото прекъсване дойде при 16:15 за поляците след блок-аут на Кжиштоф Гиерчински. Последваха атака в аут на Матеуш Малиновски от гостите и контра на Велков - 17:16 за дупничани и тайм-аут за Роберто Пиаца. Двата тима продължиха равностойно, като си размениха и по един миниобрат, за да се стигне до 22:21 за Марек след ас на Манджуков. Независимо от второто прекъсване за Пиаца, последва силна контра на Величков и 23:21. В крайна сметка воденият от Найден Найденов отбор спечели гейма с 25:22 след страхотна единична блокада на разпределителя Гьорги Гьоргиев.
Четвъртата част също тръгна по-добре за гостите от Ястрежебски, които дръпнаха с 8:5. Постепенно разликата нарасна до 11:6 след контра на Кжиштоф Гиерчински и отлична блокада на Гжегож Кошок. Двата тима продължиха равностойно и второто техническо прекъсване дойде при 16:12 за полския тим след атака през центъра на Ален Пайенк. Ястрежебски запази преднината си до 20:16, след което безпроблемно го спечелиха с убедителното 25:18 след грешка от сервис на влезлия като резерва за Марек Михаил Цветанов и вкараха мача в тайбрек.
Петият решителен гейм тръгна отново по-добре за Ястрежебски, които поведоха с 4:1 след атака на Кжиштоф Гиерчински, блокада на Гжегож Кошок и контра блок-аут на Гийом Кеск. Размяната на полетата пък дойде при 8:2 за поляците след контра на Матеуш Малиновски последвана от грешки в атака на влезлия като резерва Венелин Кадънков и Станислав Величков. Резултатът стана 11:4 след ас на Ален Пайенк. Волейболистите на Ястрежебски спокойно спечелиха тайбрека с 15:7 след нова атака на Кеск, а с това и мача с 3:2.
Над всички за Марек бе Станислав Величков с 20 точки (3 блока, 44% ефективност в атака, 62% позитивно и 31% перфектно посрещане). Михаел Манджуков (1 блок, 2 аса и 29% ефективност в атака) и Павел Душков (2 блока, 1 ас и 53% ефективност в атака) добавиха съответно 13 и 12 точки, но и техните усилия не бяха достатъчни за успеха. За тима на Ястрежебски Матеуш Малиновски (2 блока и 46% ефективност в атака) и Кжиштоф Гиерчински (61% ефективност в атака, 52% позитивно и 28% перфектно посрещане) реализираха съответно 19 и 17 точки за победата.

МАРЕК ЮНИОН ИВКОНИ (ДУПНИЦА, БЪЛГАРИЯ) - ЯСТРЕЖЕБСКИ ВЕНГЕЛ (ЯСТЖЕМБИЕ-ЗДРУЙ, ПОЛША) 2:3 (18:25, 25:18, 25:22, 18:25, 7:15)

МАРЕК: Гьорги Гьоргиев 6, Михаел Манджуков 13, Станислав Величков 20, Ангел Велков 10, Борислав Апостолов 6, Павел Душков 12 - Мартин Божилов-либеро (Венелин Кадънков 6, Михаил Цветанов 1, Мартин Иванов 1, Владимир Лобутов)
Старши-треньор: Найден Найденов
ЯСТРЕЖЕБСКИ ВЕНГЕЛ: Михал Масни 3, Матеуш Малиновки 19, Гийом Кеск 13, Кжиштоф Гиерчински 17, Патрик Чарновски 5, Гжегож Кошок 7 - Дамиан Войташек-либеро (Матеуш Канчок, Дмитро Филипов, Якуб Попивчак, Ален Пайенк 11)
Старши-треньор: Роберто Пиаца.

СНИМКИ: CEV.LU

ГАЛЕРИЯ от мача МАРЕК - ЯСТРЕЖЕБСКИ 2:3 - ТУК!!!