Как преобразеният Лион изскочи пред богаташа ПСЖ

Как преобразеният Лион изскочи пред богаташа ПСЖ

Само преди четири месеца Лион наглед се бе запътил към нов сив сезон. Тимът срамно отпадна от румънския Астра в плейофите за груповата фаза на Лига Европа, оставайки за първи път от 17 години насам без участие в същинската част на евротурнирите, и бе загубил три от първите си четири мача в Лига 1, за да се свлече точно над границата на зоната на изпадащите.

Картината днес не може да е по-различна. “Хлапетата” стоят на върха на таблицата в първенството след 21 кръга с 4 точки повече от 3-тия Пари Сен Жермен, чийто бюджет надхвърля общия на останалите 19 участника в надпреварата. Разбира се, само на точка зад лидера стои Олимпик Марсилия на Лудия Марсело Биелса, но главната история си остава Лион.

Причината за това се крие в извървявания от клуба път и стратегията му. Президентът с 28-годишен стаж Жан-Мишел Олас радикално промени бизнес модела в сравнение със славните години със седемте поредни титли между 2002-2008 г. и трите поредни участия на четвъртфинали в Шампионската лига плюс полуфинал през 2010-а.

Планът, някога залагащ на европоходи и последваща продажба на огромна цена на поредния ас, днес включва промоциране на все повече и повече продукти на значително подобрената клубна академия в Тола Волож, освобождаване от получаващите най-високи заплати в състава (миналото лято например от раздялата с Деян Ловрен бяха изкарани цели 20 млн. паунда) и съсредоточаване на повечето финансов ресурс към строежа на новия стадион.

“Стад дьо Люмиер”, който се очаква да е готов през януари 2016 г., ще повиши зрителския капацитет с повече от 1/3 до почти 60 000, както и приходите до 40-50 млн. евро още през първия си сезон с очаквано удвоение в следващия петгодишен период. Разковничето тук е, че това ще направи Лион първия клуб притежател на собствен стадион в Лига 1, и то в годината на провеждане на европейското първенство във Франция.

В тази си част стратегията напомня на тази на Арсенал, а в онази с промоцирането на кадри на академията и продаване на най-високоплатените си играчи – на онази на Саутхамптън, който продаде скъпо куп свои юноши (Гарет Бейл, Тио Уолкът, Алекс Окслейд-Чембърлейн, Люк Шоу, Калъм Чембърс) и асове (Ловрен и Адам Лалана), а продължава да расте и бълва талант след талант за първия си отбор. (Апропо, “светците” също шокират с неочаквано високото си класиране при далеч по-мощни финансово конкуренти.)

Осем собствени юноши бяха титуляри при съботната победа на гости на Лион, шеста поред в първенството, като най-горещите имена са тези на Александр Лаказет, с 20 гола в 21 мача в лигата и 22 попадения във всички състезания миналия сезон, и техничаря Набил Фекир, с 8 гола и 5 асистенции до момента. (Прибавете към тях контузените в момента Клеман Грьоние и Геида Фофана плюс Ясин Бензия и Фарес Балули – бъдещето изглежда осигурено.)

Преосмислянето на стратегията се подчертава и от платените трансферни суми за играчи извън академията: за най-скъпата покупка – честата смяна Арнолд Мвуемба, бяха дадени 3 млн. евро (само сравнете това с рекордните 22 млн. за Йоан Гуркюф преди няма и пет години), а за тримата титуляри срещу Ланс – Кристоф Жале, Муамаду Дабо и Линдзи Роз – общо 3,55 милиона.

Президентът Олас е пословичен, освен като суров преговарящ, и като свръхизобретателен в трудни положения. Доста европейски клубове трябваше през годините да изтръскат джобовете си, за да измъкнат перлите на Лион – Мамаду Диара, Майкъл Есиен, Флоран Малуда, Карим Бензема, Юго Лорис. Упадъкът в последните години обаче намали силата на Олас на масата за преговори, като чак сега със сработването на новия модел ще му се върнат козовете.

Около Лаказет вече се навъртат всички английски грандове без Челси – Ливърпул, Манчестър Юнайтед, Манчестър Сити, Арсенал и Тотнъм, само че президентът няма намерение да избързва в изчакване на точния момент. Още повече след като наскоро 23-годишният суперталант поднови договора си до юни 2018 г.

“Не можете му постави никаква цена. Как се казваше уелсецът в Реал Мадрид? Според мен Александр е много по-добър. Той обаче няма цена, така че е безсмислено дори да си го и помисляте”, коментира Олас в свой стил наскоро.

Той несъмнено би бил щастлив бижуто му да е в отбора за откриването на “Стад дьо Люмиер”, тъй като това би бил огромен маркетингов удар, така че само оферта, подобна на онази на Челси към Лил за Еден Азар преди три години, може да го разубеди. Освен това очакваното завръщане в ШЛ може само да покачи интереса и съответно цената и на Лаказет, и на останалите продукти на клубната академия. Времето е злато за Лион.

А междувременно водените от Юбер Фурние “хлапета” крачат нахакано с атакуващия си стил към своята осма титла. Крачат и към това да се превърнат в мъже, защото мъжеството не се мери по парите в джоба, а по показания характер в неравностойните битки. Като тази с финансовия хегемон от столицата.
Следвай ни:

Още от Футбол свят

Виж всички