Рекордът на Хендри е изравнен - Ракетата лети в Лондон (видео)

Световният номер 3 Рони О'Съливан започна с победа защитата на титлата си на "Мастърс" турнира по снукър в Лондон. Ракетата надделя с 6:4 фрейма срещу Рики Уолдън и така се изстреля към 1/4-финалите на надпреварата в "Алексадра Палас". Днешният двубой ще бъде запомнен и с това, че О'Съливан изравни рекорда за брой сенчъри брейкове в кариерата на празнуващия днес 46-ия си рожден ден Стивън Хендри. Двете величия в снукъра вече имат по 775 серии от 100 или повече точки, а Рони има реалния шанс да подобри още на "Мастърс"-а това постижение и да оглави еднолично тази класация. Успехът на 39-годишния англичанин означава, че в следващата фаза на най-преснижания турнир извън ранкинг системата той ще се изправи срещу Марко Фу. Припомняме, че представителят на Хонконг осъществи максимален брейк от 147 точки в първия си мач срещу Стюърт Бингам (6:4 части).

Преди година О'Съливан и Уолдън отново премериха сили и Рони не прояви милост - 6:0 части, както и регистриран рекорд от 556 последователни точки без ответен отговор на съперника. Първата половина на днешния мач бе по-скоро разочароваща, но с напредването на срещата нещата се промениха. Бившият номер 1 в света поведе с 2:0 след непретенциоцни серии от 35 и 38 точки, но в третата партия Уолдън бе този, който записа кратки брейкове за 1:2. Преди почивката Ракетата се възползва от неточностите в играта на опонента си и след печеливша серия от 77 точки направи резултата 3:1 в своя полза.

След паузата Рони ускори темпото и показа какво може. С брейкове от 91 и 100 точки преднината му стана 5:1 части. Така той се доближи само на фрейм от победата в мача, както и на един сенчъри брейк от рекорда на седемкратния световен шампион Хендри по брой сенчъри брейкове в кариерата. Противно на очакванията, че сблъсъкът ще приключи без интрига, 9-ият в света Уолдън се посъбуди. Той впечатли със серия от точно 100 точки за 2:5, а в следващата партия се възползва от грешка на О'Съливан, който прекъсна серията си при актив от 66 точки. Рики направи няколко визити около зеленото сукно и след брейк от 40 точки съкрати изоставането си на 3:5. В следващата част Ракетата отново можеше да довърши започнатото, но не го стори. 32-годишният Уолдън наказа разколебаването на именития си противник и с нови 73 точки доведе резултата до 4:5.

Кулминацията на двубоя определено бе десетият и оказал се последен фрейм. О'Съливан пропусна дълга червена, но все пак получи своя шанс сред топките. Той започна страхотна серия и по всичко изглеждаше, че сенчъри брейкът ще стане факт. Вече осигурил си победата в двубоя, Рони се позиционира лошо при игра по жълтата при серия от 89 точки. За радост на затаилата дъх публика Гения от Чигуел извади късмет и благодарение на флук по жълтата брейкът му продължи. Той разчисти масата и серията му приключи на 116 точки, с което ознаменува 775-ия си сенчъри брейк и изравни рекорда на Стивън Хендри.

Мачът от 1/4-финалите между О'Съливан и Фу е в четвъртък от 15,00 часа българско време.

Снимки: Getty Images/Guliver