Йоана Илиева след спечелената историческа квота за Париж

Модена грабна Купата на Италия след 3:1 над Казийски и Тренто (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболният отбор на Модена Волей (Модена) грабна тазгодишната Купа на Италия. Възпитаниците на треньора Анджело Лоренцети надиграха водения от българския треньор Радостин Стойчев тим на Енерджи Ти Ай Диатек (Тренто), където играе и българската звезда Матей Казийски, с 3:1 (25:19, 25:19, 23:25, 25:12) в големия финал, игран тази вечер в пълната с близо 6000 зрители зала "Пала Додза" в Болоня.
Модена грабна Купата на Италия след 3:1 над Казийски и Тренто
По този начин отборът на Модена спечели за рекорден 11-ти път Купата на страната и първи от 1998 година насам. Това също така беше и първи трофей за Модена в Италия от 2002 година, когато взе Скудетото. От друга страна това беше втори загубен финал за Купата на Италия за трентинци.
Първият гейм на срещата започна напълно равностойно до 7:7, след което Модена поведе с 9:7 след атака на сръбския национал Неманя Петрич и грешка на словашкия диагонал на Тренто Мартин Немец. Трентинци отвърна и изравни при 9:9 след ас на Матей Казийски. Момчетата на треньора Анджело Лоренцети отново успяха да дръпнат при 14:11 след силни изяви на френската звезда Ървин Нгапет и Лука Ветори, което накара Радо Стойчев да вземе тайм-аут. Постепенно Тренто стопи изоставането си до 15:16 благодарение на Немец. След това, обаче, Модена си върна преднината при 22:19 след контра на Нгапет и блокада на бразилския разпределител Бруно Резенде. В крайна сметка Модена спокойно взеха гейма с убедителното 25:19 след ас на влезлия като резерва Алберто Казадей и контра на Петрич.
В началото на втората част Модена бързо дръпна с 3:1 след атака през центъра на белгиеца Пиетер Верхеес и пусната топка на Неманя Петрич. Разликата продължи да расте до 8:4 след блокада на Матео Пиано и силна контра на Лука Ветори, което принуди Радо Стойчев да вземе тайм-аут. Въпреки усилията на трентинци, Модена запази преднината си и даже я увеличи до 12:7 след нов блок на Пиано и страхотна контра от втора линия на Нгапет. Двата тима продължиха равностойно до 17:12, след което Тренто върна две точки за 17:14 след атака на Филипо Ланца и аут на Нгапет. Воденият от Анджело Лоренцети веднага си върна преднината при 19:14 след две грешки на Тренто. Предимството на Модена стана 22:16 след блок-аут на Петрич, след което без проблеми затвориха гейма в своя полза отново при 25:19 след поредна атака през центъра на Верхеес.
И третия гейм тръгна добре за волейболистите на Модена, които поведоха с 3:1 след атака през центъра на Матео Пиано и контра блок-аут на Неманя Петрич. Тренто веднага изравни при 3:3 след успешна атака на Матей Казийски и ас на Мартин Немец. Модена моментално дръпнаха отново с 5:3 след блок на Пиетер Верхеес и грешка на Себастиан Соле от трентинци. Постепенно момчетата на Радо Стойчев успяха да стигнат до 9:9 след два поредни силни аса на Филипо Ланца. Въпреки тайм-аута за Анджело Лоренцети и Модена, последваха нов ас на Ланца и отлична блокада на резервата Габриеле Нели и 11:9 за Тренто. Модена веднага изравни при 11:11 след грешка от сервис на Ланца и силна атака на Ървин Нгапет. Все пак техническата пауза дойде при минимална преднина за Казийски и компания - 12:11. Разликата леко нарасна при 14:12 след отлична блокада на резервата Матео Бургщалер, но Модена за пореден път изравни при 14:14 след технично отиграване на Петрич. Играта продължи точка за точка до 18:17 за Тренто след силна атака на Нели. Последва бурна реакция на Нгапет, който получи червен картон, и 19:17. Разликата стана 20:17 след контра на Казийски, което накара Анджело Лоренцети да вземе тайм-аут. Това даде ефект и Модена стигна до 20:20 и дори поведе с 21:20 след два мощни аса на Нгапет и страхотен блок на Матео Пиано. Двата тима отново продължиха точка за точка до 23:23, след което последваха два последователни силни аса на Матей Казийски и 25:23 за Тренто.
Четвъртата част стартира със спорна технична атака на Неманя Петрич от Модена. Последва бурна реакция на Радо Стойчев, който получи директен червен картон, и 2:0. Разликата набъбна до 5:0 след нови две силни атаки и страхотна блокада на Петрич. Независимо от тайм-аута за Радо Стойчев, Модена запази преднината си и даже я увеличиха до 12:6 след технично пускане на Ървин Нгапет. Последваха нова атака на Петрич и пореден ас на Нгапет и 14:6. Преднината на Модена нарасна до 17:7 след директна точка на Матео Пиано и поредна силна атака на Петрич. Последва нова бурна реакция на Радо Стойчев, който получи комбинация от жълт и червен картон, което означава дисквалификация за българския треньор до края на гейма. Разликата в полза на Модена стана 20:9 след мощен ас на Петрич, след което спокойно спечелиха гейма с 25:12 след атака в аут на трентинци, а с това мача с 3:1 и Купата на Италия.

Матей Казийски игра цял мач за своя тим и стана втори по резултатност с 11 точки (1 блок, 3 аса, 30% ефективност в атака, 60% позитивно и 29% перфектно посрещане). Най-резултатен за Тренто пък стана Филипо Ланца с 12 точки (3 аса, 36% ефективност в атака, 61% позитивно и 30% перфектно посрещане).
Най-полезен за Модена пък стана Неманя Петрич с 20 точки (3 блока, 1 ас, 53% ефективност в атака, 40% позитивно и 20% перфектно посрещане), а Ървин Нгапет добави още 17 точки (1 блок, 2 аса, 74% ефективност в атака, 54% позитивно и 27% перфектно посрещане) за победата.
ЕНЕРДЖИ ТИ АЙ ДИАТЕК (ТРЕНТО) - МОДЕНА ВОЛЕЙ (МОДЕНА) 1:3 (19:25, 19:25, 25:23, 12:25)

ТРЕНТО: Лукаш Жигадло 1, Мартин Немец 4, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 11, Филипо Ланца 12, Себастиан Соле 8, Емануеле Бирарели 2 - Масимо Колачи-либеро (Габриеле Нели 9, Матео Бургщалер 4, Микеле Федрици, Симоне Джанели)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ
МОДЕНА: Бруно Резенде 3, Лука Ветори 13, Ървин Нгапет 17, Неманя Петрич 20, Матео Пиано 9, Пиетер Верхеес 8 - Салваторе Росини-либеро (Алберто Казадей 1)
Старши-треньор: Анджело Лоренцети.
СНИМКИ: legavolley.it

ГАЛЕРИЯ от финала МОДЕНА - ТРЕНТО 3:1 - ТУК!!!