Казийски и Тренто на финала за Купата на Италия след драматично 3:2 над Перуджа (ГАЛЕРИЯ)

Българската волейболна звезда Матей Казийски и неговият Енерджи Ти Ай Диатек (Тренто) се класираха за своя 5-ти финал в турнира за Купата на Италия. Момчетата на българския треньор Радостин Стойчев обърнаха и се наложиха много драматично над вицешампиона Сър Сейфти (Перуджа) с 3:2 (22:25, 28:26, 19:25, 25:15, 15:10) в първия полуфинал от финалната четворка на турнира, игран тази вечер пред около 4500 зрители в зала "Пала Додза" в Болоня.
Казийски и Тренто на финал за Купата на Италия след драматично 3:2 над Перуджа
Така трентинци се класираха за утрешния финал за Купата на Италия, където ще гонят 4-ти трофей в своята история. Там Казийски и компания ги очаква победителя от втората полуфинална среща между шампиона Кучине Лубе Банка Марке (Трея) и силния тим на Модена Волей (Модена) по-късно тази вечер. Финалът е утре (11 януари) от 18,00 часа българско време и ще бъде предаван пряко по италианската спортна телевизия RAI Sport 1 и българската Ring.bg.
Първият гейм на срещата започна много добре за трентинци, които поведоха с 3:1 след атака и контра блок-аут на словашкия диагонал Мартин Немец и аут на германския национал Кристиян Фром от Перуджа. Разликата стана 5:2 след атака в аут на Томас Берета. Постепенно възпитаниците на Никола Гърбич успяха да изравнят при 11:11 след блокада на Берета и силен ас на сръбската звезда Александър Атанасийевич. Все пак техническата пауза дойде при минимална преднина за Тренто - 12:11 след грешка от сервис на Атанасийевич. Последваха силна атака на Атанасийевич и контра от втора линия на Фром - 13:12 за Перуджа и тайм-аут за Радо Стойчев. Това даде ефект и Тренто си върна преднината при 15:13 след сервис в аут на Фром, силна контраатака-пайп на Филипо Ланца и технично пускане на Матей Казийски. Постепенно Перуджа стигна до ново равенство при 17:17 след грешка на трентинци и блок-аут на влезлия като резерва американски посрещач Джоузеф Съндър и дори дръпна с 19:17 след аут на Ланца и отличен блок на Симоне Бути. Тренто съумя веднага да стигне до 19:19 след нови две успешни атаки на Немец, но Перуджа си върна предимството при 21:19 след блок-аут на Атанасийевич и аут на Немец. В крайна сметка Перуджа взе гейма с 25:22 след поредна силна атака на Атанасийевич.
Втората част тръгна равностойно до 5:5, след което Тренто дръпна със 7:5 след два силни аса на Матей Казийски и блокада на Емануеле Бирарели. Последваха две страхотни отигравания на опитния сръбски посрещач Горан Вуйевич от Перуджа и 7:7. Равенството се запази до 9:9, след което Перуджа повече с 11:9 след нова атака на Александър Атанасийевич и технично пускане на Кристиян Фром. Въпреки тайм-аута за Радо Стойчев, техническото прекъсване дойде при 12:10 за Перуджа след блок-аут на Фром. Последваха нова успешна атака на Фром и грешка в нападение на Матей Казийски и 14:10. Трентинци моментално върнаха три точки за 14:13 след грешки на Фром и атака на Казийски. Перуджа веднага възстановиха преднината си при 16:13 след атака на Атанасийевич и аут на Казийски. Тренто направиха нова серия от 3 точки за 16:16 след успешна атака на Казийски, грешка на резервата на Джоузеф Съндър от Перуджа и ас на Мартин Немец. Момчетата на Никола Гърбич отново дръпнаха с 19:16 след грешка от сервис на Немец, нов аут на Казийски и мощна контра на Атанасийевич. Трентинци стигнаха до поредно равенство при 19:19 след нов ас на Казийски. Тренто даже успяха да поведат при 23:20 след две отлични блокади и контра през центъра на аржентинския национал Себастиан Соле. Перуджа отвърна с атака, мощна контра блок-аут и страхотна блокада на Атанасийевич и 23:23. Двата тима се "захапаха" в резултата до 26:26, но в крайна сметка Тренто измъкна гейма с 28:26 след силна атака и отлична блокада на Матей Казийски.
Третият гейм стартира също равностойно до 3:3, след което Перуджа поведоха с 6:3 след ас на Кристиян Фром и две силни контри на Горан Вуйевич. Разликата нарасна до 11:7 след страхотен блок на Александър Атанасийевич. Въпреки тайм-аута за Радо Стойчев, техническата пауза дойде при 12:8 за Перуджа след сервис в аут на Филипо Ланца от трентинци. Последваха грешка от сервис на Атанасийевич, блокада на Емануеле Бирарели и контра на Мартин Немец и 12:11. Воденият от Никола Гърбич тим си върна преднината и дори я увеличи до 17:11 след два аса на Кристиян Фром, технично отиграване на Вуйевич и грешка на Матей Казийски. Независимо от второто прекъсване за Радо Стойчев, последваха нов ас на Фром и поредна успешна атака на Вуйевич и 19:11. Постепенно Тренто намали изоставането си до 14:19 след силни изяви на влезлия като резерва Матео Бургщалер. Трентинци продължиха да стопяват разликата до 19:22 след успешна атака на Мартин Немец и контра блок-аут на резервата Микеле Федрици. Перуджа стигна до геймбол при 24:19 след спорна атака в аут на влезлия като резерва за Тренто Габриеле Нели. Последва бурна реакция и оспорване на Радо Стойчев, който получи червен картон от главния съдия, с което Перуджа спечели гейма с 25:19.
И четвъртата част започна напълно равностойно до 5:5, след което Тренто поведе със 7:5 след грешка в атака на опитния Горан Вуйевич от Перуджа и отлична блокада на Мартин Немец. Разликата нарасна до 12:6 след аут на Вуйевич, контра блок-аут на Немец и блокада на Себастиан Соле. Последва страхотен блок на Немец и 13:6. Постепенно воденият от Никола Гърбич тим леко намали изоставането си до 10:14 след поредна силна атака на Александър Атанасийевич и блокада на Томас Берета. Трентинци си върнаха преднината при 19:11 след нова атака и контра на Немец, грешка на Кристиян Фром от Перуджа и мощна контра на Филипо Ланца. Възпитаниците на Радо Стойчев запазиха предимството си до 23:15, след което спечелиха гейма с убедителното 25:15 след атака на резервата Габриеле Нели, с което вкараха мача в тайбрек.
В началото на петия решителен гейм трентинци поведоха с 3:1 след грешка на Перуджа и отлична блокада на полския разпределител Лукаш Жигадло. Разликата стана 5:2 след ас на Матей Казийски, което накара Никола Гърбич да вземе тайм-аут. Независимо от това, последва контра блок-аут на Филипо Ланца. Размяната на полетата пък дойде при 8:3 за Тренто след невероятен блок на Себастиан Соле. Преднината на Тренто стана 10:4 след контра блок-аут на Ланца. Перуджа веднага върнаха три точки за 10:7 след атака на Александър Атанасийевич, грешка на трентинци и блокада на Симоне Бути. Момчетата на Радо Стойчев направиха 12:7 в своя полза след атака на Мартин Немец и контра през центъра на Себастиан Соле. В крайна сметка Тренто спечели тайбрека с 15:10 след сервис в аут на Атанасийевич, а с това и мача с 3:2, с което се класираха за утрешния финал на турнира.
Матей Казийски игра цял мач за трентинци и завърши с 15 точки (1 блок, 4 аса, 27% ефективност в атака, 53% позитивно и 16% перфектно посрещане) за победата. Най-полезни за Тренто станаха Мартин Немец (2 блока, 2 аса и 64% ефективност в атака) и Филипо Ланца (1 блок, 42% ефективност в атака, 75% позитивно и 38% перфектно посрещане) съответно с 20 и 19 точки за успеха. За тима на Перуджа над всички бе сръбската звезда Александър Атанасийевич с 24 точки (3 блока, 1 ас и 41% ефективност в атака), но и неговите усилия не помогнаха за победата.
ЕНЕРДЖИ ТИ АЙ ДИАТЕК (ТРЕНТО) - СЪР СЕЙФТИ (ПЕРУДЖА) 3:2 (22:25, 28:26, 19:25, 25:15, 15:10)
ТРЕНТО: Лукаш Жигадло 2, Мартин Немец 20, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 15, Филипо Ланца 19, Себастиан Соле 10, Емануеле Бирарели 3 - Масимо Колачи-либеро (Микеле Федрици 2, Матео Бургщалер 3, Тициано Мацоне, Габриеле Нели 1)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ
ПЕРУДЖА: Лучано Де Чеко 1, Александър Атанасийевич 24, Кристиян Фром 15, Горан Вуйевич 14, Симоне Бути 6, Томас Берета 6 - Андреа Джови-либеро (Джоузеф Съндър 2, Габриеле Маруоти 2, Андриано Паолучи, Роко Бароне 1)
Старши-треньор: Никола Гърбич.

СНИМКИ: legavolley.it

ГАЛЕРИЯ от полуфинал №1: ТРЕНТО - ПЕРУДЖА 3:2 - ТУК!!!