Славното име Фабио Капело от половин година кара руснаците да се наежват. Селекционерът на Сборная е сам срещу всички, сам срещу 150 милиона народ. Капело е мръсна дума в необятната страна, символ на “гнил капиталист”, живеещ на гърба на обикновените хора. Да им падне Дон Фабио на тайфа почерпени мужици, жив ще го разкъсат, ама бавничко. А Държавната Дума (руският парламент) през седмица тормози италианската мишена. Как спечелилият 15 купи за 16 години в елитни клубове голям треньор стана враг на народа?
Назначиха италианеца през юли 2012-а. Заплата – от 7 до 9 млн. евро годишно според различни източници. С перипетии добута Сборная до световното. И през януари 2014-а продължиха договора му до Мондиал 2018, на който домакин е Русия. Надежди за слава, мечти за медал. Обаче в Бразилия националният отбор отпадна още в групата - 1:1 с Южна Корея и Алжир, 0:1 с Белгия. През 2014-а тимът победи в официален мач само Лихтенщайн (4:0). В евроквалификациите - 1:1 с Швеция и Молдова, 0:1 с Австрия.
И подгониха Капело като нашественик с цел да избяга от Москва като наполеонов войник през 1812-а. Вече 6 месеца го преследват, обаче неслучайно Капело е символ на железен нрав и хладнокръвие във футбола, не трепва.
На 12 юли за първи път поканиха специалиста “на килимчето” – за обяснение в Думата за провала на световното. Скандалният Владимир Жириновски, лидер на Либерално-демократическата партия, призова италианеца да даде оставка. Няма как да го уволнят, неустойката е около 30 млн. евро. Но ако си тръгне сам, няма обезщетение. Фабио е работил по два пъти в Милан и Реал Мадрид, в Ювентус, Рома и Англия и будала не е. Казва, че в Русия му харесва.
За да улеснят италианеца в пътя към дома, от юни му спряха заплатата. “Пари за Капело няма”, каза неведнъж Николай Толстих, президент на Руския футболен съюз (РФС). Дадоха практичната идея шефът да дублира табелата от бюрото на бивш президент на Волга (Нижний Ногород). “Пари няма”, изписа Алексей Гойхман, за да пести време и излишни разговори със служители. Та Толстих да я тури така, за всеки случай, ако Капело намине да иска. Италианецът обаче е горд, не се моли, не говори за пари. Успоредно медии насъскваха народа, който и така смята, че Дон Фабио загробва футбола и успоредно трупа милиони.
За омразата към Капело допринася и политически детайл. Капело е почитател на Франсиско Франко. Генералисимусът е смятан за фашист в Русия, а там това е най-лошата дума. И – да припомним, че СССР помагаше на републиканците в гражданската война в Испания през 30-те години, спечелена от Франко.
За да помачкат още селекционера, от лятото натрапиха в щаба му двама руснаци – Игор Симутенков и Сергей Семак. Апропо, като селекционер на Англия Капело не допусна англичанин за помощник. Сега търпи. А двамата руснаци си получават парите, макар и далеч по-дребни. Заплати не даваха и на италианските му помощници в Сборная. На 10 ноември, минути преди отборът да се качи на самолета за лагер в Австрия, треньорът получи смс. Неговите асистенти Кристиан Панучи и Масимо Нери така съобщиха, че напускат. Оказа се, че двамата са работили без договори месеци наред след Мондиал 2014. Капело остана сам сред вълци.
Фабио бе приятел с Панучи 13 години, вземаше го за защитник във всеки свой клуб. После му предложи първата треньорска работа. А след раздялата Кристиан изригна в “Гадзета дело спорт: “След Бразилия много пъти ми обещаваха контракта и всичко остана само думи. Търпението ми свърши. Аз съм благодарен на Капело за възможността , която ми предостави. Но той се държеше позорно по отношение на мен и целия италиански щаб. И ще му кажа това в очите, щом го видя. Великият треньор е длъжен да брани своя щаб, а той не направи това.”
Капело пак замълча. Като фон си летяха остри думи от Думата. “Ако Капело смята резултатите през 2014-а за неудовлетворителни, е длъжен сам да напише заявление за напускане – рече Игор Ананских, председател на парламентарната комисия по спорта. - Ако той счита годината за успешна, ще бъда крайно удивен. Въпросът с уволнение не стои, защото има голяма неустойка, за която РФС не може да намери пари.”
Пак каниха Фабио на заседания в Думата, викаха го на кръгла маса за Мондиал 2018. На 1 ноември Ананских заяви: “През октомври по месторабота на Капело е пратен официална покана да дойде в Думата.”
“Не съм получавал – коментира селекционерът. – Но като италианец ще бъда щастлив да посетя парламента на Русия.” Още не е отишъл.
А депутатът Олег Пахолков от фракция “Справедлива Русия“ държа реч от парламентарната трибуна още през юли: „Просто нямахме право да се проваляме на световното. За позорното отпадане Капело получи 800 милиона рубли. Върнете парите! Поне половината! Как ще играем на световното през 2018-а? Вижте Сборная – всички са подбрани малки, по някакъв стандарт от Южна Корея. Кога станахме спортни джуджета? Нима във великата ни страна няма дарования?”
Депутатът Дмитрий Свишчов предложи да се гласува – заплатата на треньора да бъде обвързана с резултатите на отбора. Да, естествно че и във футбола няма как едностранно да се променят условията по контракта, ама... Ама е модерно да се стреля по Дон Фабио, патриотично е, печелят се точки пред избирателя.
Интелектът съвсем не е задължителен, за да си депутат, особено в посткомунистическа държава. Личи и от Народното събрание. Обаче в Думата не са пълни наивници и празнодумци. Прозира тънка стратегия.
Първо - за държавна намеса в играта ФИФА по закон вади от футбола. Обаче Русия изглежда неприкосновена, ако се вярва на твърденията как се печели домакинство на световно от неособено футболни страни като Катар. Второ – Капело напусна през февруари 2012-а селекционерския пост в Англия, защото Футболната асоциация отне капитанската лента на Джон Тери. Треньорът нарече решението удар по своя авторитет и си тръгна. Сега му пилят нервичките далеч по-гадно, явно с мечта за раздяла по британски образец, но стои. И поне пред световното обществено мнение – ако то изобщо интересува Русия – печели мача сам срещу всички.
Умният британски в. „Гардиън” дори се изгаври: „Имаме идея как да се намерят пари за Капело. Доброволни пожертвования! Вземаме обикновена ушанка и го пускаме по необятните простори на Русия. За да върви по-интензивно събирането на средства, Капело може публично да изтанцува нещо.”
Федералната служба по труда и заетотта (Роструд) даде срок на РФС до 19 декември да уреди дълговете към служителите. После удължиха периода с месец, като глобиха шефа Толстих за неизпъление. По закон могат да му забранят 3 г. да заема ръководни длъжности за 3 г. Но всичко прилича повече на цирк. До 19 януари остава малко.
„Непонятно е откъде РФС ще намери пари, след като големите корпорации търпят загуби – писа в. „Спорт експрес”. – Ще трябва да се търси кредит от банки. Тук не става въпрос за 181,5 млн. рубли, както твърди Роструд. Сумата скоро ще надмине половин милиард.”
Руснаците имат аргумент защо не дават от половин година заплата на Капело – тежка криза, страшна инфлация, такава мъка от 1998-а не е била.
Ако приемем годишното възнаграждение на селекционера за 8,8 млн. евро, на 1 юни бе равно на 415,3 млн. рубли при курс 47,26. На 17 декември заплатата на италианеца бе 749,3 млн. рубли при скочил до 85,15 курс. Увеличението е почти двойно, ако фиксираната в евро заплата идва от приход в рубли. А валутният капитал в Русия е свит ужасно поради срива в цените на петрола – от 110 долара за барел в средата на годината до 55 напоследък. Петролът и природният газ формират половината от прихода на Русия. Затова спряха и “Южен поток”, България бе само повод. Просто свикналата да харчи на едро държава няма пари. Затова през януари Русия смело даде мегадоговор на Капело, най-скъпоплатения треньор на Мондиал 2014, а сега се опъва за „някакви си” 4 млн. евро дълг по заплати. Само че през 2013-а в хазната влязоха 174 млрд. долара от петрол. Сега е друго, вече се пести, предприемат се мерки за контрол върху цената на хляба и водката, основният лихвен процент скочи о 10,5 на 17 и то без ефект. Заради инфлацята народът масово изкупува лаптопи и хладилници, за да вложи парите, които утре може да бъдат къс хартия.
Друг е въпросът, че ако искаха, поне част от парите щяха да преведат на Дон Фабио. А и 4 млн. евро са нищо, ако Путин каже. Но може би Владмир Владимирович е казал нещо друго. Президентът е фен на спорта, най-вече на руския.
Капело е влюбен в изобразителното изкуство, операта и класическата музика, а Русия е чудно място за поне две от трите хобита. Любимият му художник е митът Василий Кандински, руснак, ако не знаете. Гладен великият треньор не е, само колекцията му от картини се оценява на 27,5 млн. долара. А Русия е чудно място и за купуване на произведения на изкуството...
Твърдоглав селянин от провинция Фриули, превърнат в джентълмен от десетилетията на висше равнище във футбола. Хитрец голям, личи и по върховното треньорско умение – да си намира хубава работа. А сега печели още престиж, като човек, който се справя с Путинова Русия. И то така, че Барак Обама и Еврокомисията трябва за съветник да го наемат...
Резултатите във футбола остават на заден план. Като отиде в Англия, треньорът обяви, че това е последната му работа. Е, не беше последната. А вече е на 68 години. Играе финал. За пари и слава, не за резултати от някакви си мачове.
"Труд"
Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.