Испания и Норвегия продължават с пълен актив на европейското по хандбал

Бронзовият медалист от Олимпиадата в Лондон 2012 Испания победи четирикратния световен шампион Русия с 25:24 (13:14) в мач от втория кръг в група "А" на Европейското първенство по хандбал за жени. Така иберийките събраха 4 точки и си гарантираха класиране за втората фаза на надпреварата. С 9 гола за успеха се отличи Кармен Мартин. Рускините пропиляха аванс от 16:13 от началото на второто полувреме и допуснаха обрат. С по 5 попадения завършиха Полина Кузнецова и Ана Сен.

В другата среща от групата домакинът Унгария се наложи над Полша с 29:23 (14:7) и също си гарантира продължаване напред. Бронзовите мадалистки от последното континентално първенство имаха сериозно превъзходство през цялата среща, като в един момент авансът им достигна 10 гола при 20:10 малко преди средата на втората част. Жужана Томори беше най-резултатна за успеха с 6 гола.

За полуфиналиста от световното първенство през миналата година Полша, който допусна второ поредно поражения, със 7 попадения се отличи Каролина Кудлач.

В група "В" олимпийските шампионки от Норвегия разгромиха Украйна с 34:23 (17:13) и оглавиха еднолично класирането с пълен актив от 4 точки, с което си гарантираха продължаване във втората групова фаза. Скандинавките нанесоха своя удар след почивката, когато след серия от девет безответни гола за 14 минути поведоха с 30:18. Нора Мьорк и Сана Шарлоте Солберг се разписаха по 6 пъти за победителките. Ирина Глибко вкара 7 гола за Украйна, които е последен в групата с два загуби.

В другата среща от групата Румъния изпусна победата срещу трикратния олимпийски шампион Дания след 29:29 (16:12). Малко повече от минута преди края скандинавките изоставаха с 27:29, но два късни гола на Стине Йоргенсен и на Сузан Торсгаард донесоха точката за Дания, с която отборът се класира за следващата фаза на турнира. Кристина Нягу и Адриана Тъкълие се разписаха по 10 пъти за тима на Румъния, който пропиля аванс от 17:13 от началото на второто полувреме. Мария Фискер беше най-резултатна за датчанките с 8 попадения.

Срещи от първата фаза на Европейското първенство по хандбал за жени в Унгария и Хърватия: