Златанов и Пиаченца обърнаха Латина на Скримов с 3:2! Страхотен дебют за Поей с 34 точки

Волейболният отбор на Копра (Пиаченца), чийто капитан е българинът с италиански паспорт Христо Златанов, успя да прекъсне серията си от 3 поредни загуби в италианската Суперлига. Златанов и компания направиха страхотен обрат и надделяха драматично като гости над Топ Волей (Латина), където пък играе българския национал Тодор Скримов, с 3:2 (20:25, 25:15, 23:25, 25:21, 15:11) в мач от 9-ия кръг, игран тази вечер в "Пала Бианкини".

Така "червено-белите вълци" се изкачиха на 8-мо във временното класиране с 11 точки след 4 победи и 4 загуби. От друга страна пък волейболистите на Латина се смъкнаха с едно място и вече са 6-ти с 15 точки след 5 победи и 4 загуби, колкото имат и 5-ия Верона и 7-ия Равена. В следващия 10-ти кръг Пиаченца е домакин на Експривия Нелдрито (Молфета), докато Скримов и съотборниците му са гости на силния тим на Модена Волей (Модена). Срещите са следващата неделя (14 декември) от 19,00 часа българско време.

Мачът ще се запомни с това, че имаше много работа за съдиите му - Илария Вани и Армандо Симбари. В края на третия гейм Аймоне Алети от Пиаченца си изкара жълт картон за репликиране на съдийско решение. Тогава догато вадеше картона, главната съдийка Илария Вани си изпусна червения картон, от което се възползва капитанът на "вълците" Христо Златанов. Опитният играч не пропусна възможността да се пошегува с нея и й показа червен картон. Не на шега, обаче, червеният картон бе вдигнат в края на тайбрека на опитния разпределител на Пиаченца Валерио Вермилио. Това, обаче, не повлия и Златанов и компания го спечелиха с 15:11, а с това и мача с 3:2.

Страхотен дебют за "червено-белите вълци" направи кубинският диагонал Райдел Поей, който заби фантастичните 34 точки (1 блок и 63% ефективност в атака) за победата. Еър Злати пък изигра поредния си стабилен мач за своя тим и добави още 14 точки (2 аса, 35% ефективност в атака и 50% позитивно посрещане) за успеха.

От друга страна Тодор Скримов влизаше като резерва за Латина в първите два гейма, но заради контузия на словенския национал Тине Урнаут в края на втората част остана на полето до края на мача. Българският посрещач завърши с 12 точки (1 блок, 1 ас, 48% ефективност в атака, 48% позитивно и 24% перфектно посрещане). Над всички за домакините бе сръбският диагонал и национал Саша Старович с 29 точки (1 блок и 55% ефективност в атака), но и неговите усилия не бяха достатъчни за победата.

ТОП ВОЛЕЙ (ЛАТИНА) - КОПРА (ПИАЧЕНЦА) 2:3 (25:20, 15:25, 25:23, 21:25, 11:15)
ЛАТИНА: Йерун Раувердинк 8, Даниеле Сотиле 1, Симон Ван Де Вуурде 6, Андреа Роси 4, Саша Старович 29, Тине Урнаут 8 - Лорис Мания-либеро (ТОДОР СКРИМОВ 12, Даниеле Таили, Андреа Семенцато 1)
Старши-треньор: Джанлоренцо Бленджини
ПИАЧЕНЦА: Аймоне Алети 16, Райдел Поей 34, Валерио Вермилио 2, Якопо Масари 13, ХРИСТО ЗЛАТАНОВ 14, Алексей Остапенко 11 - Марио Жуниор-либеро (Самуеле Папи 1, Тайс Тер Хорст, Лука Тенкати 1, Давиде Мара-либеро)
Старши-треньор: Андреа Радичи.