Стотният гол на Рибери остави Байерн с един съперник по-малко (видео + галерия)

Байерн (Мюнхен) записа много важна домакинска победа с 1:0 срещу Байер (Леверкузен) в среща от 14-ия кръг на Бундеслигата и на практика изхвърли "аспирините" от битката за титлата. Разликата между двата тима вече е 13 точки и е утопично да се вярва, че бившият тим на Димитър Бербатов ще успее да ги навакса. Като единствен конкурент на този етап се очертава само вторият в таблицата Волфсбург, който е  на 7 точки. Франк Рибери реализира единственото попадение в 51-ата минута след удар от воле. Това е юбилеен гол №100 за французина с екипа на баварците във всички турнири.

Успехът е един от най-трудните за тима на Джосеп Гуардиола от началото на сезона. Гостите се бориха много здраво и създадоха доста главоболия на домакините. Реално до гола на Рибери Байерн изобщо не превъзхождаше съперника си и дори нямаше чиста голова възможност.

Пеп излезе с най-силните си футболисти в предни позиции - Роберт Левандовски, Томас Мюлер, Ариен Робен, Франк Рибери и Марио Гьотце, а Бастиан Швайнщайгер отново остана сред резервите, за да се появи в края, за да спечели време. Гьотце обаче получи контузия и на почивката беше заменен от Себастиан Роде.

Байерн (Мюнхен) - Байер (Леверкузен) 1:0

Изненадващо гостите можеха да открият още в 3-ата минута, когато Карим Белараби излезе сам срещу Мануел Нойер, но ударът му беше избит точно пред голлинията от Хуан Бернат. За първия половин час футболистите на Роджър Шмид направиха още две-три опасни влизания в близост до баварската врата.

За цялата първа част Байерн така и не създаде 100-процентова възможност. В 41-ата минута съдията отмени гол на домакините заради нарушение срещу вратаря Бернд Лено. Във финалните секунди пък шампионите настояваха за втори жълт картон на Сон Хюн-Мин, който продължи да играе след сигнал за засада.

Байерн успя първи да наруши паритета, след като в 51-ата минута Чаби Алонсо свали с глава към Рибери и след това топката се оплете в мрежата. След това вече играта на баварците потръгна и в 56-ата минута изстрел на Томас Мюлер се отби в Лено и след това в гредата. Секунди след това вратарят на Байер отрази бомбен шут на Робен, който влизаше точно под гредата. В 59-ата минута пък Левандовски направи нещо нетипично за себе си, след като от 2 метра не уцели празната врата.

До края домакините така и не се отпуснаха, защото бяха под постоянна заплаха. Няколко техни контраатаки не се развиха според очакваното и интригата се запази до финалните секунди. Показателен за това е фактът, че в края Гуардиола извади и двамата си нападатели, за да подсили линиите пред Нойер.

През идната седмица и на двата тима предстоят мачове в Шампионската лига. Докато Байерн няма да играе за нищо при домакинството си на ЦСКА (Москва), то Леверкузен го очаква тежка битка срещу Бенфика в Португалия, от която ще зависи продължаването на осминафиналите.