13-минутна вихрушка направи Байерн зимен шампион (видео + галерия)

Байерн (Мюнхен) си гарантира предсрочно званието "Зимен шампион" в Бундеслигата, след като разгроми баварския си съсед Аугсбург с 4:0 като гост в среща от 15-ия кръг. Така преди последните два кръга за полусезона първенецът вече е недостижим на върха на класирането, тъй като вторият Волфсбург е на 10 точки, макар и с мач по-малко. Точни за мюнхенци бяха Меди Бенатия (58'), Ариен Робен (59',71') и Роберт Левандовски (68').

Изненадващо или не, Аугсбург влезе в двубоя като трети в таблицата, без да беше загубил точка в последните си четири мача. Момчетата на младия и амбициозен специалист Маркус Вайнцийрл се надяваха да повторят успеха срещу гранда от миналия сезон, когато те бяха първият отбор, успял да го победи в първенството.

Днес наставникът на Байерн Джосеп Гуардиола реши да даде почивка на Марио Гьотце, Томас Мюлер и Данте, които започнаха на пейката. От първата минута пък стартираха Бастиан Швайнщайгер и Себастиан Роде, които впечатлиха с изявите си срещу ЦСКА (Москва) в сряда. Това беше първа среща, в която Алонсо и Швайни започнаха заедно. Пеп остави испанеца на титулярната му позиция пред двамата централни защитници, а световният шампион действаше малко по-напред заедно с Роде.

Изключително активни, както винаги, бяха Франк Рибери и Ариен Робен, които не спряха да сменят позициите си през първата част. Логично те бяха в основата на положенията пред вратата на Александър Манингер. Всичко през първото полувреме обаче беше спасено от опитния австриец, като най-опасни бяха ситуациите в 8-ата, 22-ата и 33-ата минути. В края на полувремето футболистите на Байерн бяха владели топката в около 80% от времето, но за малко можеха да се оказват догонващи в резултата. Секунди преди последния съдийски сигнал Мануел Нойер отново излезе далеч извън наказателното си поле, за да пресрещне Тобиас Вернер. Вратарят обаче запази хладнокръвие и успя да се справи със задачата си, като дори спечели нарушение като типичен полеви играч.

Аугсбург - Байерн (Мюнхен) 0:4

Байерн заигра още по-силно с началото на втората част. В 50-ата минута Манингер направи спасяването на срещата, след като "извади" удар на Чаби Алонсо с глава от 4-5 метра. Три минути след това стражът на Аугсбург пак оцеля, след като Рибери излезе сам срещу него, но шутира в аут. Това обаче беше последният реверанс към защитата в бяло…

След това Байерн "избухна" с четири попадения в рамките на 13 минути. В 58-ата минута новото попълнение Меди Бенатия засече ефектно с глава центриране на Рибери от фаул и така заби първия си гол за клуба.

Секунди след това реферите спряха с много спорна засада Филип Джуричич от състава на домакините, който излизаше сам срещу Нойер. Буквално в ответната атака, все още в 59-ата минута, Робен реализира в типичния си стил с левачката - 2:0.

След това и Левандовски намери точния път към мрежата с далечен изстрел в 68-ата минута, а скоро след него Робен пак отчая бранителите на Аугсбург за 4:0. До края мачът се доиграваше и не се случи нищо интересно.

През идната седмица ще се играят последните два есенни кръга в първенството. Байерн приема Фрайбург във вторник и след това завършва с гостуване на Майнц 05, докато на баварския му съсед му остават срещи с Хановер 96 и Борусия (Мьонхенгладбах).