Матей Казийски и БГ Тренто с лесна победа за Купата на CEV (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Българската волейболна звезда Матей Казийски и италианският Енерджи Ти Ай Диатек (Тренто) записаха лесна победа във втория по сила европейски клубен турнир за Купата на CEV. Момчетата на българския треньор Радостин Стойчев биха без особени проблеми у дома израелския Макаби (Тел Авив) с 3:0 (25:16, 25:12, 25:20) в първи мач от 1/8-финалите на турнира, игран късно снощи пред над 2000 зрители в зала "Пала Тренто".
Матей Казийски и БГ Тренто с лесна победа над Макаби с 3:0 за Купата на CEV
Срещата-реванш е на 17 декември (сряда) от 18,00 часа българско време в израелската столица. На трентинци им трябва само два спечелени гейма, за да се класират за 1/4-финалите, където ще срещнат победителя от двойката между унгарския Кечкемет и румънския СКМ Универтатя (Крайова).
С оглед на мача Радо Стойчев даде почивка на Филипо Ланца, който не бе включен в групата за двубоя, и капитана Емануеле Бирарели, който остана на резервната скамейка. На техните места в стартовия състав започнаха Микеле Федрици и Матео Бургщалер. Самата среща тръгна равностойно до 4:4 на първия гейм, след което Тренто поведе с 8:4 след два последователни аса на Матей Казийски последвани от блокада и контра на Бургщалер. Гостите от Макаби успяха да стопя разликата до 9:8 след грешка на словашкия диагонал на трентинци Мартин Немец и силни изяви на латвиеца Александърс Кудряшовс. Домакините успяха да си върнат моментално преднината при 12:8 след отлични блокади на Немец и аржентинския център Себастиан Соле. Момчетата на Радо Стойчев запазиха предимството си до 16:12, след което го увеличиха до 20:14 благодарение на Казийски. В крайна сметка италианският тим спокойно взе гейма с убедителното 25:16 след нови отлични атаки на Казийски.
В началото на втората част Тренто бързо дръпна с 6:0 и 8:1 след множество грешки при мрежата и в атака на израелците. При резултат 13:4 Радо Стойчев пусна в игра втория си разпределител - младия Симоне Джанели. Голямата разлика като че ли успокои трентинци и те допуснаха 6 поредни точки след силни изяви на Александърс Кудряшовс. Все пак втората техническа пауза дойде при 16:10 за италианците след ас на Джанели. Постепенно разликата нарасна до 21:11 благодарение на добрата игра на Микеле Федрици и влезлия като резерва втори диагонал - младия Габриеле Нели. Трентинци без проблем затвориха гейма с разгромното 25:12 след ас на Себастиан Соле.
За началото на третия гейм Радо Стойчев остави в игра Симоне Джанели и Габриеле Нели и именно благодарение на отличната игра на двамата Тренто поведе с 8:3. Разликата нарасна до 12:4 след блокада на Матео Бургщалер, след което гостите от Макаби върнаха три точки за 13:7. Матей Казийски реализира точка за 14:9, след което бе сменен от Тициано Мацоне. Все пак трентинци продължиха да водят до 18:14 и 23:16, след което спечелиха гейма с 25:20, а с това и мача с 3:0.

Матей Казийски, който игра почти до края за Тренто и стана най-полезен с 11 точки (2 аса, 2 блока, 70% ефективност в атака, 56% позитивно и 22% перфектно посрещане) за победата. Себастиан Соле (4 блока, 2 аса и 60% ефективност в атака) и влезлият като резерва Габриеле Нели (2 блока, 2 аса и 56% ефективност в атака) пък добавиха по 9 точки за успеха. За гостите от Макаби испанецът Бернал Абел завърши с 12 точки.
ЕНЕРДЖИ ТИ АЙ ДИАТЕК (ТРЕНТО, ИТАЛИЯ) - МАКАБИ (ТЕЛ АВИВ, ИЗРАЕЛ) 3:0 (25:16, 25:12, 25:20)
ТРЕНТО: Лукаш Жигадло 3, Мартин Немец 7, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 11, Микеле Федрици 8, Себастиан Соле 9, Матео Бургщалер - Масимо Колачи-либеро (Себастиано Тей, Симоне Джанели 3, Габриеле Нели 9, Тициано Мацоне 1)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ
МАКАБИ: Равив Шахар, Кейнан Копех 2, Бернал Абел 12, Александърс Кудряшовс 10, Василий Пойлов 5, Генадий Соколов 5 - Омри Шварц-Шмьол-либеро (Нир Коен, Гай Бен Гал)
Старши-треньор: Омер Даненберг.

ГАЛЕРИЯ от мача ТРЕНТО - МАКАБИ 3:0 - ТУК!!!