Казийски и БГ Тренто нанесоха първа загуба на Лубе след страхотен обрат и 3:2 (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Българската волейболна звезда Матей Казийски и неговият Енерджи Ти Ай Диатек (Тренто) нанесоха първа загуба на шампиона Кучине Лубе Банка Марке (Трея) в италианската Суперлига. Момчетата на българския треньор Радостин Стойчев успяха да направят страхотен обрат и да надделят у дома над шампионите от Лубе с 3:2 (21:25, 25:23, 16:25, 25:18, 16:14) в супердербито на 8-ия кръг, играно тази вечер пред около 3250 зрители в зала "Пала Тренто".

По време на срещата български фенове сред публиката на "Пала Тренто" издигнаха плакат в подкрепа на Матей Казийски и породилия се наскоро скандал с БФВ. Плакатът бе на английски и гласеше: "БФВ, дръж си мръсните ръце далеч от Матей!"
Казийски и БГ Тренто нанесоха първа загуба на Лубе след страхотен обрат и 3:2
Въпреки успеха, трентинци останаха на 3-то място във временното класиране с 18 точки след 7 победи и 1 загуба и на точка зад играчите на Алберто Джулиани, които продължават да са 2-ри с 19 точки 6 победи и 1 загуба. Лидер е все още непобеденият до момента отбор на Модена Волей (Модена) с 21 точки след 7 победи от 7 мача. В следващия 9-ти кръг Казийски и компания почиват.

Първият гейм на дербито започна равностойно, след което трентинци дръпнаха със 7:4 след успешни контри на Филипо Ланца и аржентинския център Себастиан Соле. Постепенно шампионите от Лубе успяха да обърнат до 11:10 в своя полза след контра и блокада на опитния Алесандро Фей, който в този мач игра като диагонал, и ас на разпределителя Микеле Баранович. Домакините си върнаха преднината при 15:14 след блок на Матей Казийски и ас на младия диагонал Габриеле Нели. Последваха равенства при 16:16 и 18:18, след което Тренто отново дръпна с 20:18 след блокада на Нели. Последва поредно изравняване на резултата при 21:21 благодарение на Симоне Пароди. В крайна сметка момчетата на треньора Алберто Джулиани взеха гейма с 25:21 след 4 поредни точки на Фей, Пароди и сръбския национал Драган Станкович.
В началото на втората част гостите от Трея поведоха с 3:1 и 6:4, но Тренто веднага изравни при 6:6 и дори поведе с 8:7 благодарение на Микеле Федрици, който замени Матей Казийски. Разликата продължи да расте до 11:9 след ас на Габриеле Нели и 15:12 след атака на Филипо Ланца. Постепенно волейболистите на Лубе успяха да изравнят при 16:16 след грешки в нападение на Нели и Ланца. Трентинци си върнаха преднината при 19:17 след две последователни успешни атаки на завърналия се в игра Матей Казийски, но Лубе веднага изравниха при 20:20 след ас на италианския национал Иржи Ковар. Равенството се запази до 23:23, след което Казийски и компания успяха да затворят гейма в своя полза при 25:23 след контра на Ланца и аут на Фей от гостите.
Третият гейм тръгна добре за шампионите от Лубе, които поведоха с 3:1 след атака през центъра на Драган Станкович. Тренто постепенно обърна до 6:4 след силни изяви на Матей Казийски, но веднага последва нов обрат и 8:6 за Трея след три последователни аса на влезлия като резерва за гостите Джулио Саби. Разликата нарасна до 14:9 и 17:10 благодарение на по-добрата игра на сервис и блокада на Лубе. Преднината на шампионите продължи да расте до 20:13 и 22:14, за да стигне до крайното 25:16.
Четвъртата част стартира отлично за домакините, които бързо поведоха със 7:3 след блокада и контра на Матей Казийски и блок на появилия се в игра основен словашки диагонал Мартин Немец. Разликата стана 11:6 след двоен блок на Немец и Емануеле Бирарели срещу влезлия като резерва за Лубе полски посрещач Бартош Курек. Преднината на Тренто стана 16:8 след поредица от силни сервиси на Казийски. Гостите от Трея се опитаха да се върнат в гейма като намалиха леко изоставането си до 14:19 след няколко сервиси на Иржи Ковар, но трентинци отвърнаха с атака и два аса на Филипо Ланца и 22:14. В крайна сметка воденият от Радо Стойчев тим спечели гейма с убедително 25:18 след успешна атака на Немец, с което вкара мача в тайбрек.

Петият решителен гейм започна отново много добре за Тренто, които дръпнаха с 3:0 и 5:1 благодарение на Матей Казийски. Размяната на полетата пък дойде при 8:3 за трентинци. Последваха няколко силни сервиси на Симоне Пароди и Лубе намали до 8:6, а след това дори изравни при 9:9 след блокада на Алесандро Фей. Играта продължи точка за точка до 12:11 за домакините, след което последва ас на Мартин Немец и 13:11. Шампионите от Трея успяха да спасиха два мачбола и да изравнят при 14:14 след атака и силен ас на Джулио Саби. Все пак Тренто измъкнаха тайбрека с 16:14 след две страхотни атаки на Филипо Ланца, а с това и мача с 3:2.
Матей Казийски игра стабилно цял мач за Тренто и стана втори по резултатност с 14 точки (4 блока, 30% ефективност в атака, 63% позитивно и 44% перфектно посрещане), а най-резултатен за трентинци стана Филипо Ланца с 18 точки (2 аса, 42% ефективност в атака, 67% позитивно и 30% перфектно посрещане) за победата, който бе определен и за най-полезен играч (MVP) на мача.
За тима на Лубе Алесандро Фей (3 блока, 1 ас и 44% ефективност в атака) и Симоне Пароди (2 блока, 1 ас, 46% ефективност в атака, 55% позитивно и 32% перфектно посрещане) реализираха по 16 точки, но и това не бе достатъчно за успеха.

ЕНЕРДЖИ ТИ АЙ ДИАТЕК (ТРЕНТО) - КУЧИНЕ ЛУБЕ БАНКА МАРКЕ (ТРЕЯ) 3:2 (21:25, 25:23, 16:25, 25:18, 16:14)
ТРЕНТО: Лукаш Жигадло 1, Габриеле Нели 9, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 14, Филипо Ланца 18, Себастиан Соле 10, Емануеле Бирарели 10 - Масимо Колачи-либеро (Симоне Джанели, Микеле Федрици 2, Тициано Мацоне, Матео Бургщалер, Мартин Немец 11)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ
ТРЕЯ: Микеле Баранович 3, Алесандро Фей 16, Симоне Пароди 16, Иржи Ковар 13, Драган Станкович 10, Марко Подрасчанин 9 - Юбер Ено-либеро (Джулио Саби 10, Константин Шумов, Бартош Курек, Натале Монополи 1)
Старши-треньор: Алберто Джулиани.

СНИМКИ: trentinovolley.it, Марко Трабалца

ГАЛЕРИЯ от мача ТРЕНТО - ЛУБЕ - 3:2 - ТУК!!!