Мъри си уреди 1/2-финален сблъсък с Джокович в Париж

Анди Мъри запази непокътната 100-процентовата си серия на клей, след като се наложи със 7:6(4), 6:2, 5:7, 6:1 срещу испанеца Давид Ферер в мач от 1/4-финалите на Откритото първенство на Франция. Истинският тест за Мъри няма да бъде на евентуален финал, а по-рано - още в следващата фаза. Той ще играе в петък вечер срещу сърбина и лидер в схемата Новак Джокович, който е в серия от 27 поредни победи и е спечелил цели пет титли от началото на годината. Джокович унищожи за отрицателно време съпротивата на Краля на клея Рафаел Надал, побеждавайки със 7:5, 6:3, 6:1 по-рано днес.

Мъри искаше да стигне до 1/2-финалите на турнира в Париж с възможно най-малко игрово време в сряда вечер и успя да го направи. Той спечели първия сет в тайбрек, който беше решен от красив печеливш удар от бекхенд, но във втория нямаше подобни проблеми. Toй направи пробиви за 3:1 и 6:2 и поведе с 2:0 части. В 11-ия гейм на третата част Мъри изпусна мачбол и бе пробит от Ферер, след което испанецът взе подаването си, а с него и сета - 7:5. В четвъртата част Мъри доминираше и резултатът бе 5:0 в негова полза. В шестия гейм той отново имаше мачбол, но не се възползва. В крайна сметка шотландецът спечели на нула подаването си за 6:1 и така се класира за 1/2-финалите. Това бе десети успех за Мъри от общо 16 двубоя срещу Ферер. Анди влиза в историята като първия британски тенисист, достигнал до три 1/2-финала на "Ролан Гарос" в кариерата си.

В другия полуфинал ще играят французинът Жо-Вилфред Цонга и швейцарецът Стан Вавринка.

Резултати от всички 1/4-финали при мъжете:
(3)Анди Мъри (Великобритания) - (7)Давид Ферер (Испания) 7:6(4), 6:2, 5:7, 6:1
(1)Новак Джокович (Сърбия) - (6)Рафаел Надал (Испания) 7:5, 6:3, 6:1

Резултати от вторник:

(14)Жо-Вилфред Цонга (Франция) - (5)Кей Нишикори (Япония) 6:1, 6:4, 4:6, 3:6, 6:3
(8)Стан Вавринка (Швейцария) - (2)Роджър Федерер (Швейцария) 6:4, 6:3, 7:6(4)