Прекъснаха 1/2-финала между Джокович и Мъри заради приближаваща буря

Очакваният с голям интерес 1/2-финал на "Ролан Гарос" между лидера в световната ранглиста Новак Джокович (Сърбия) и третия в класацията на ATP Анди Мъри (Великобритания) ще се доиграе в събота. Организаторите на турнира прекъснаха срещата в средата на четвъртия сет не толкова заради настъпилата тъмнина, колкото заради очакващата се буря в Париж. Резултатът до момента бе 6:3, 6:3, 5:7, 3:3 в полза на сърбина. Победителят от този мач ще мери сили на финала в неделя срещу Стан Вавринка (Швейцария), който по-рано днес се справи с надеждата на домакините Жо-Вилфред Цонга.

Още в самото начало на сблъсъка Джокович и Мъри дадоха да се разбере, че битката ще бъде наистина ожесточена. Двамата правеха дълги разигрвания от основната линия и не пестиха силите си, въпреки тежките условия и жегата във френската столица. И сърбинът, и шотландецът показаха стабилен начален удар и до шестия гейм нито един от тях не прояви слабост. Именно тогава третият в схемата Мъри трябваше да отрази и първата възможност за пробив. Той се справи и не допусна изоставане - 3:3. От своя страна, Джокович взе подаването си за 4:3, след което се възползва от моментен спад в представянето на съперника си и с пробив на нула направи резултата 5:3 в своя полза. Без проблеми лидерът в схемата на надпреварата затвори откриващия сет при 6:3 след 45 минути игра на централния корт "Филип Шатрие".

Във втората част сякаш сърбинът бе по-концентрираният и търсещия победата. 28-годишният Джокович осъществи пробив за 3:2 и методично се движеше към спечелване и на този сет. В седмия гейм Ноле имаше ооще два брейкпойнта, но Мъри се измъкна. Въпреки усилията си обаче шотландецът се пропука отново след три сбъркани форхенда и то в най-неподходящия момент - за 3:6, като по този начин загуби и втория сет.

Силите бяха изравнени в третата част, в която пробиви липсваха до самия й край. Впечатление направи фактът, че Джокович бе предупреден от съдията за бавене на играта и пресрочване на времето при изпълнение на сервис. Мъри трябваше да спасява две точки за пробив в шестия гейм и издържа на напрежението. Шотландецът показа завидна скорост при сервиса си - на няколко пъти той изстреля начален удар от над 210 км/ч, което оставаше без отговор от страна на Джокович. И когато всички виждаха приближаващия тайбрек, първата ракета на Великобритания нанесе своя удар. Мъри проби подаването на сръбския си опонент за 6:5, а след това с гейм на нула си осигури сета и запази шансовете си в мача.

На паузата между частите сърбинът взе медицински таймаут - най-вероятно заради проблем с бедрото, като това доведе до 10-минутно забавявне на играта. След подновяването й по нищо не личеше той да има здравословни проблеми. Световният номер 1 спечели сервис-гейма си, а след това имаше и три брейкпойнта при подаването на Мъри. Шотландецът не се пропука и изравни за 1:1. В третия гейм британецът взе инициативата и направи пробив на нула, но Ноле мигновено върна брейка и изравни за 2:2. Петият гейм мина през две равенства, но в крайна сметка Джокович го удържа. След това Мъри трябваше да се бори за подаването си и след две отразени точки за пробив докара резултата до 3:3. В този момент организаторите на надпреварата взеха решение сблъсъкът да бъде прекъснат. Аргументът бе, че според метеорологичните прогнози се очаква гръмотевична буря в Парижи и от мерки за сигурност е по-разумно срещата да не продължи. Решение, което не бе оспорено от нито един от двамата тенисисти.

Според програмата на турнира Джокович и Мъри ще излязат да доиграят сблъсъка си на "Филип Шатрие" в събота от 14,00 часа българско време. От 16,00 часа пък е финалът при дамите между Серина Уилямс (САЩ) и Луцие Шафаржова (Чехия).