Федерер срази Монфис в доиграването и е на 1/4-финал срещу Вавринка

Световният №2 и шампион от 2009 година Роджър Федерер се класира за 1/4-финалите на "Ролан Гарос" за 11-и път в кариерата си, след като днес спечели убедително доиграването на осминафиналния си мач с поставения под №13 в схемата представител на домакините от Франция Гаел Монфис. Двубоят започна вчера, но бе прекъснат поради липса на достатъчно светлина на корта при 1:1 сета, а днес 33-годишният швейцарец си извоюва място на 1/4-финалите след 6:3, 4:6, 6:4, 6:1.

Съперник на Федерер в следващата фаза ще бъде сънародникът му Стан Вавринка, който вчера надигра в три сета французина Жил Симон.

В първия гейм след подновяването на мача сервираше Монфис и началото бе оптимистично за французина, който поведе с 40:0. Въпреки това обаче Монфис допусна пробив, който бе затвърден от швейцареца. Малко след това Федерер поведе с 3:1 и имаше три поредни брейкпойнта при 0:40 в сервис-гейма на Монфис, но французинът се измъкна, основно с помощта на сервиса си - 2:3. При 4:3 за Федерер, Монфис имаше точка за пробив, но Федерер я отрази с великолепен сервис и се пребори за 5:3. При 5:4 швейцарецът сервираше за сета и го спечели с убедителен гейм.

В четвъртия сет, който се оказа и последен в срещата, Монфис изглеждаше примирен със случващото се на корта. Силите на французина стигнаха само за един гейм и Федерер се поздрави с 9-ата си победа срещу Монфис в 13-ия мач между двамата. Любопитно за отбелязване е, че швейцарецът няма поражение от Монфис на "Ролан Гарос", където двамата са играли помежду си вече четири пъти.

Мачът продължи 2 часа и 17 минути, като Федерер взе третия и четвъртия сет общо за 63 минути. Федерер направи 2 аса и 1 двойна грешка, а Монфис записа 6 аса, но и 4 двойни грешки. Федерер реализира 41 уинъра срещу 33 за французина, като швейцарецът допусна по-малко непредизвикани грешки от противника си - 35 срещу 37.

Междувременно, място на 1/4-финалите си осигури и финалистът от 2013 година Давид Ферер. Поставеният под №7 испанец победи твърде лесно шампиона на US Open Марин Чилич. 33-годишният Ферер надигра поставения под номер 9 хърватин с 6:2, 6:2, 6:4 и чака победителя от двубоя между Анди Мъри и Жереми Шарди.