Том Сайкс зададе темпото в първата свободна тренировка на "Донингтън парк"

Пилотът на Kawasaki в Световния супербайк шампионат (WSBK) – Том Сайкс стартира силно първия ден от състезателния уикенд на пистата "Донингтън парк" в една много заета и изпълнена с множество обиколки тренировъчна сесия.

На пистата грейна страхотно слънце, а времената започнаха да се редят едно след друго още от самото начало на сесията. Давиде Джулиано от отбора на Aruba.it с мотор Ducati поведе рано, след като успя да измести от върха съотборника си – Час Дейвис. Времена започнаха бързо да се приближават до слизане под 1:30 минути за обиколка и точно в края на първото излизане на повече от пилотите, Сайкс атакува излезе начело, само след това Час Дейвис обаче да си върне първата позиция, като на третото място остана водачът в генералното класиране и настоящ шампион – Джонатан Реа.

При вторите излизания на пилотите Реа започна да записва поредица от обиколки със състезателно темпо и да изпробва настройките за състезанието. В края на този си стинт той дори успя да запише и най-бързата обиколка. Неговият съотборник в Kawasaki – Том Сайкс също го следваше плътно, като двамата бяха първите с времена от 1:28 минути за обиколка.

Последните 15 минути на сесията бяха страхотни и изпълнени с добри и силни времена. Първо Давиде Джулиано зае първата позиция за сметка на Час Дейвис, но Сайкс отговори със страхотна обиколка с 4 десети по-бърза от тази на Джулиано, като напомни на всички, че това е една от любимите му писти и всички ще трябва да се съобрзяват с него. Освен всичко останало сесията видя и червен флаг при една катастрофа на пилота на BMW – Лусиана, но сесията бе рестартирана много бързо.

В крайна сметка Том Сайкс оглави класиранията с време от 1:28.554 минути на 0.209 секунди преднина пред италианският пилот на Ducati – Давиде Джулиано, който развали изцяло британския празник на пилотите в първата тренировка. Зад него се наредиха четирима британци, като трети бе Джони Реа на 0.239 секунди изоставане от Сайкс, а четвърти и пети съответно останаха Час Дейвис на 0.317 секунди изоставане и Алекс Лоус за отбора на Yamaha, който бе първият от пилотите с по-сериозно изоставане – 0.623 секунди.

Шестата позиция остана за още един британец – Леон Камие, който записа време от 1:29.221 и изостана с 0.667 секунди от лидера. Седми се нареди Роман Рамос за частния отбор на Team GOELEVEN с мотор Kawasaki, следван на осмата позиция от Ники Хейдън. Топ 10 допълниха Лоренцо Савадори и Хави Форес, които затвориха най-бързите десет в рамките на изоставане от 1.198 секунди спрямо победителя Том Сайкс.