Реа и Сайкс с хубава битка на "Мизано", но Джонатан отново бе над всички

Водачът в генералното класиране и защитаващ титлата си от миналата година пилот на Kawasaki в Световния супербайк шампионат (WSBK) – Джонатан Реа успя да спечели и двете състезания провели се през уикенда на пистата „Мизано“ в Италия.

И в събота, и в неделя, Реа трябваше да се бори със своя съотборник Том Сайкс, като в първото състезание Реа изпревари Сайкс още на старта и след това не му позволи да го атакува в заключителната част на състезанието, като разликата на финала между двамата бе само 0.090 секунди. В неделя, Джони Реа отново потегли по-добре от Том и след първия завой бе на първата позиция, следван от Алекс Лоус и Сайкс, който се смъкна до третата.

Веднага на следващия завой обаче, Сайкс атакува двамата пилоти пред себе си във външната част на завоя и успя да ги изпревари, с което да си върне и първата позиция. В крайната част на топ 10, Маркус Райтербергер докосна мотора на Час Дейвис и изхвърча няколко метра извън трасето, като след катастрофата той се изправи, но започна да се движи трудно и накуцвайки. Обиколка по-късно, Дейвис сам загуби контрол върху мотора си, а плътно следващия го холандски пилот – Михаел Ван дер Марк не успя да избегне Час и катастрофира също. Все пак и двамата изправиха моторите си и продължиха, но за Час Дейвис целият уикенд бе просто кошмарен и точно той може да се окаже решаващ в борбата му за титлата и то с негативен знак.

Отпред двамата пилоти на Kawasaki вече се бяха измъкнали пред всички останали, а Алекс Лоус загуби третата си позиция за сметка на Давиде Джулиано и Хави Форес. Реа следваше Сайкс плънто и предприе своята атака при пет оставащи обиколки до финала, като маневрата се случи в завой номер 1. Том нямаше сили да отвърне и много бързо изостана на малко над зад Джони, което бе напълно достатъчно за световния шампион да запише своята втора победа за уикенда и трета двойна през сезона.

Джулиано успя да запише подиум на домашна земя, а Форес и Лоренцо Савадори останаха четвърти и пети. Алекс Лоус, който имаше реален шанс за третото място получи проблеми в последните 2-3 обиколки и това го смъкна до 8-та финална позиция. Пред него още минаха Ники Хейдън и Жорди Торес, а топ 10 допълниха Николо Канепа и Ван дер Марк, който от последната позиция успя да се възстанови и да се класира измежду най-добрите десет.

Така след 8 кръга от WSBK, Джонатан Реа продължава да е убедителен водач в генералното класиране и трябва да стане истинско чудо, ако някой иска да му отнеме предстоящата втора титла в шампионата. Реа е на първата позиция с 343 точки, а на второто място се намира Том Сайкс с 277 точки, което прави разликата между двамата съотборници и съперници внушителните 66 точки. Зад тях на третата позиция продължава да се движи Час Дейвис с 244 точки или точно 99 пункта разлика спрямо Реа, което до голяма степен вади Дейвис от борбата за титлата. Точно преди 2 кръга той изглеждаше като най-сериозния съперник на Джонатан, но в последните няколко състезания представянето на Дейвис спадна и това го прати на почти 100 точки зад Джони.

Назад Давиде Джулиано, Михаел Ван дер Марк и Ники Хейдън оформят местата от четвърто до шесто, като разликата между тримата е само 19 точки – 165 за Давиде, 163 за Ван дер Марк и 146 за Хейдън. Следващият кръг от шампионата ще се проведе между 8 и 10 юли на легендарната американска писта „Лагуна Сека“, където през миналия сезон първите трима и в двете състеазния бяха еднакви – Час Дейвис на първата позиция, Сайкс на втората, а Реа на третата.