Валентино Роси спечели полпозишъна пред родна публика и взриви препълнените трибуни на "Муджело"

Трибуните на пистата „Муджело“ просто се взривиха, когато хората видяха своят герой и любимец – Валентино Роси да записва най-добрата обиколка в провелата се квалификацията за състезанието на италианска земя в утрешния неделен ден.

В последните осем състезания пилотът потеглил от полпозишън спечели победата, така че това е още една допълнителна причина феновете на великият Валентино да се надяват той да повтори представянето си и утре, и да спечели победата. Нищо обаче не предвещаваше този развой, защото Андреа Яноне изглеждаше, като най-бързият пилот, след като оглави третата и четвърта свободни тренировки и се насочи към квалификацията с голяма доза самочувствие, че може да пребори всички.

В самата квалификация Лоренсо поведе в началото, а Яноне остана плътно зад него. И двамата записаха времена под 1:47 минути, а малко след това и Марк Маркес ги последва и записа тур с време под 1:47. Яноне продължаваше да да записва супер бързи времена и дори слезе до 1:46.607 минути. И точно тогава Валентино, който с нищо не показваше, че изобщо може да се намеси в борбата в челото записа обиколка с време от 1:46.750, което веднага го включи в борбата за първото място. И както милиони пъти, Доктора просто взриви трибуните, които се пукаха от хора изпълнили ги за да видят своя любимец. Маверик Винялес бе друг от пилотите, който се намеси в челото, а в края на сесията той и Маркес записаха страхотни времена, но нито един от двамата не успя да се доближи до времето поставено от Валентино – 1:46.504.

Това бе първи полпозишън за Роси на „Муджело“ от 2008-а година, когато бе и последната негова победа на това трасе. Освен това, за първи път от 2009-а година насам, Роси успява да запише два полпозишъна в един сезон, след като той оглави съботното класиране и на „Херес“ преди месец.

През голяма част от квалификацията бъдещият съотборник на Роси в отбора на Yamaha – Маверик Винялес се движеше залепен до него, като в един момент изглеждаше, че младият талант просто следи и се учи, от своя идол и съперник. В крайна сметка безплатните уроци се отплатиха, като Винялес успя да запише време от 1:46.598 и остана на само 0.094 секунди от победителя, с което спечели и втората позиция на стартовата решетка за състезанието утре.

Фаворитът преди началото на квалификацията – Андреа Яноне се задоволи с третата позиция, но и неговото изоставане не бе чак толкова голямо – 0.103 секунди. Маркес Остана четвърти на 0.255 секунди, а водачът в генералното класиране на шампионата Хорхе Лоренсо завърши пети на 0.378 изоставане. Разликите между първите пет са минимални, което означава, че утре ни чака истинско шоу и невероятно състезание.

Шести се нареди Алейш Еспергаро с втория мотор на Suzuki следван от Дани Педроса с Honda и Брадли Смит на осмата позиция за отбора на Tech 3 Yamaha. Топ 10 допълниха двамата пилоти на отбора на OCTO Pramac Ducati - Данило Петручи и Скот Рединг.